Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Na jakiej podstawie jest robiony zasięg mapy?

ROZWIĄZANE

Poziom 24, Entuzjasta Przestworzy
  • 624
  • 2319
  • 20

Na jakiej podstawie jest robiony zasięg mapy?

Przeglądając mapę na stronie Orange widzę że jestem w zasięgu 5G 370Mb (czyli pasmo N1) oraz 5G 1050Mb (N78).

Jestem zmuszony to zweryfikować 😉

Potwierdzam że pasmo N78 ładnie 'świeci' ale pasma N1 nie ma. Nie chodzi o zasięg gdyż odbieram N78 który jak wiadomo ma mniejszy zasięg niż N1. Odbieram też B2100 (czyli LTE, więc pasmo na nadajniku jest obecne).

Tak się teraz zastanawiam czy taka sytuacja nie jest dlatego że pasmo 2100 jest tzw. kotwicą dla N78. Tym bardziej to możliwe że jakiś czas temu było pasmo N1 a nie było N78... co może sugerować że oba pasma jednocześnie nie mogą póki co być obecne.

 

Dodam że pewnie jest to nadal nadawanie eksperymentalne gdyż nie widzę aby były zrobione pomiary PEM dla tego nadajnika i nowych pasm.

 

 

 

 

_________________________

*Temat przeniosłem z działu Na kartę - moderator Wojciech.

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18876
  • 54034
  • 743

Na jakiej podstawie jest robiony zasięg mapy?

@Zeusek kiedyś na forum było podane, że zasięg jest obliczany na zasadzie modelu matematycznego.

Z drugiej strony Operator też podaje, że mapa to jest tylko poglądowy zasięg.

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

2 ODPOW. 2

Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18876
  • 54034
  • 743

Na jakiej podstawie jest robiony zasięg mapy?

@Zeusek kiedyś na forum było podane, że zasięg jest obliczany na zasadzie modelu matematycznego.

Z drugiej strony Operator też podaje, że mapa to jest tylko poglądowy zasięg.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13541
  • 55351
  • 662

Na jakiej podstawie jest robiony zasięg mapy?

@Zeusek To nie jest tak do końca. Na zasięg wskazywany na mapie ma wpływ wiele czynników. Są systemy w których (podobno) widać zasięg wyliczany wedle ukształtowania terenu, mocy nadajnika, wysokości umieszczenia paneli na obiekcie, kierunku nadawania-skierowania panelu nadawczego i zależności od zasięgu nadawania masztów sąsiednich. Przypuszczam, że inżynieria ma odpowiednie narzędzia do weryfikowania (sądząc z odczytu danych z odbiorników podłączonych do poszczególnych nadajników) 

Jest algorytm, który zapewne łączy te wszystkie dane i stad powstaje mapa, która po naniesieniu na ogólną geodezyjną daje pogląd...oczywiście teoretyczny, ale zbliżony do tego w terenie.

Zapewne jest jeszcze wiele mechanizmów rządzących w tej kwestii, ale nie nam dane jest to wiedzieć 🙂

Co do testów i oznaczeń samych częstotliwości. Należy prawdopodobnie patrzeć przez palce na dane, szczególnie w momencie masowego uruchamiania prawdziwego 5G. 5G na 2100 ma większy zasięg, ale jest wyodrębnione z LTE, przez co osiągi ma podobne. 5G na 3600 jest krótsze (około 500m od BTS-a), ale za to prędkości....jest z tym zamieszanie, bo spotkałem, bo informacje nie pokrywają sie z rzeczywistością