Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Monitorowanie sieci mobilnej przez NetMonster - kilka obserwacji


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 1443
  • 6253
  • 42

Monitorowanie sieci mobilnej przez NetMonster - kilka obserwacji

Jakiś czas temu natrafiłem na aplikację NetMonster:

 

NetMonster zbiera, pokazuje i przechowuje informacje o pobliskich wieżach komórkowych. Każda wieża ma swój unikalny zestaw identyfikatorów, a NetMonster pokaże Ci je. Podczas zbierania automatycznie próbuje odgadnąć lokalizację każdej wieży. W wybranych obszarach i krajach dostępne są dokładne lokalizacje.

 

Wspominam o tej aplikacji ponieważ jest tu wielu fanów telekomunikacji technicznej jak i tej nietechniczne. Obserwowałem zachowanie się telefonu w trakcie rozmowy i kilka moich wniosków (chyba było ich więcej ale ich nie notowałem a zbieranie się do napisania tego postu zajęło mi trochę czasu :)). Sprawdzałem to na swoim numerze Orange.

1. Telefon leżąc w jednym miejscu potrafi robić w trakcie kilka handoverów w trakcie kilku sekund - to niesamowite jak sieć to ogarnia. Szczególnie że drugi telefon również skakał po nadajnikach. Podobnie w trakcie połączenie konferencyjnego. 

2. Xiaomi (Orange na Kartę) przerzuca się częściej niż Huawei (Orange Flex) - tutaj nie wiem czy to może być zależne od telefonu, wydawało mi się że zarządza tym sieć chociaż z drugiej strony niekoniecznie tak musi być.

3. Jeżeli spadniemy z LTE do 3G w trakcie rozmowy to już na pewno nie wskoczymy do LTE ponownie w trakcie połączenia.

4. Mimo że w obrębie kilku kilometrów mam kilka nadajników Orange zdarzyło się że telefon trzymał rozmowę na LTE800 lub UMT900 na nadajniku oddalonym o kilkanaście kilometrów.

5. W 1 punkcie wspominałem o przełączeniach między nadajnikami, ale oprócz zmian nadajników w trakcie połączenia zmieniane są również częstotliwości na jakich jest zestawione połączenie (LTE 1800Mhz, LTE 800Mhz, itd). Z tego co kojarzę to w trakcie połączenia telefon przerzuca się między częstotliwościami w górę i w dół. Czasami w trakcie połączenie widzę LTE a czasami LTE-A. Wydawało mi się że to ma związek tylko z transmisją danych - w trakcie połączenie smartfon miał wyłączoną transmisję danych komórkową, był zalogowany do WiFi. Jeszcze sobie przypominam że chyba przy wysyłaniu SMSa wskakiwało LTE+, czyli tak jakby przy wykrytej aktywności telefon od razu wchodził na LTE Advanced. 

6. Aktywna transmisja danych - w trakcie speedtestu dynamicznie zmieniają się częstotliwości, np. w dobrej lokalizacji gdzie speedtesty zawsze mam po około 160 Mbps widzę agregację 4 pasm w LTE - 800 + 1800 + 2100 + 2600. Czasami jest część tych pasm w zależności od warunków i lokalizacji - już nie pamiętam w jakiej kombinacji mogą wystąpić. Ale to co mnie "rozwaliło" to np. handover między nadajnikami w czasie speedtestu w kompletnie różne lokalizacje - sieć niesamowicie pracuje i się dostosowuje do różnych warunków a transmisja bez utraconych pakietów. 🙂

 

Polecam też poobserwować jak telefon zachowuje się bez zestawionego połączenia, z aktywną transmisją, itd., i podzielić się swoimi obserwacjami. 🙂

3 ODPOW. 3

Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18416
  • 52659
  • 710

Monitorowanie sieci mobilnej przez NetMonster - kilka obserwacji

@tolek czesto tą aplikację poleca @agat13


Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29460
  • 270

Monitorowanie sieci mobilnej przez NetMonster - kilka obserwacji

@tolek , @ketrasaArtur  też często korzystam z tej apki, jest bardzo przydatna 👍


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18416
  • 52659
  • 710

Monitorowanie sieci mobilnej przez NetMonster - kilka obserwacji

Wydaje mi się, że wcześniej nie była dostępna w sklepie Google Play, ale teraz też sobie zainstaluje i w wolnej chwili zobaczę, jak wygląda sytuacja w mojej okolicy z nadajnikami.