Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Media konwerter

ROZWIĄZANE

Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 117
  • 298
  • 4

Media konwerter

Witajcie,

 

W piątek mam montaż Światłowodu. Kabel mam wprowadzony już do garażu. W garażu schodzą się wszystkie skrętki Cat 6A. Chciałbym dostac media konwerter by móc stawiać sobie router w salonie albo biurze albo gdzie indziej.

 

Czy Orange daje media konwerter za darmo?

 

 

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 117
  • 298
  • 4

Media konwerter

rozwiązanie:

 

  • media konwerter w garażu
  • funbox jako AP z 802.11 ax w salonie
  • na piętrze AP z tplinka 802.11 ac

 

nie działa 802.11r (fast roaming) ale mi to nie przeszkadza.

 

Media konwerter jest darmowy, wystarczyło poprosić technika.

 

 

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

20 ODPOW. 20

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13516
  • 55264
  • 660

Media konwerter

@mianownikZa darmo, pod warunkiem, że zamówisz wcześniej przy składaniu zamówienia. Jeśli tego nie zrobiłeś, zaznacz to przy kontakcie montera w celu potwierdzenia wizyty lub negocjuj na miejscu. Jak tego nie załatwisz przy instalacji, później jest to prawie niemożliwe, aby go uzyskać.

Ważny jest również aspekt powrotu od miejsca innego niż garaż drugim kablem eth do tegoż garażu jako uplink od modemu dla reszty sieci. Jeśli masz wszędzie po jednym kablu, może być problem...


Poziom 26, Entuzjasta Przestworzy
  • 2165
  • 7992
  • 32

Media konwerter

Prawdopodobnie jako media konwerter rozumiesz ONT. Upewnij się, że dostaniesz zewnętrzny ONT, wtedy swój plan wdrożysz z sukcesem. W przeciwnym wypadku Funbox będzie musiał pozostać w garażu, a żądane pokrycie WiFi (bo o tym myślisz - prawda?) będziesz musiał zapewnić niezależnym(i) AP.


Poziom 30, Pasjonat Galaktyczny
  • 1869
  • 9043
  • 75

Media konwerter

@mianownik Ten garaż masz chociaż suchy? Temperatury to pół biedy ale wilgoć z możliwością kondensacji to już trochę słabo. Jakiś switch już tam masz?


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 117
  • 298
  • 4

Media konwerter

@Samotnick 

Bardzo fajny temat poruszyłeś.

Garaż jest w bryle budynku, ocieplony 20cm styropian. Wentylacja grawitacyjna ale działa - otwór nawiewu jest przy bramie. Nigdy nie zauważyłem kondensacji w garażu - nawet na oknach i bramie.

W garażu zimą jest 6-12 stopni. Pracuje switch niezarządzalny w szafce. Szafka zagłębiona w 8cm styropianu.

 

Jak rozumiem fizykę, kondensacja nastąpiłaby na chłodnych elementach. Np. ścianie zewnętrznej, przejściu przez ścianę (a światłowód mam poprowadzony ok 10m od miejsca przejścia przez ścianę). Szafka RTV jest na ścianie wewnętrznej.

 

 


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5723
  • 23214
  • 197

Media konwerter

@mianownik 

ONT w garażu i od niego skrętka do rozprowadzenia? To się nie sprawdzi.

Musi być ruter za ONT i dopiero rozprowadzenie skrętki. Więc jeśli chcesz mieć ruter poza garażem to potrzebne będą dwie skrętki; jedna z garażu do rutera, druga od rutera do garażu do dalszego rozprowadzenia.

Jaki kabel "masz już w garażu"?


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 117
  • 298
  • 4

Media konwerter

Tak, mam po dwie skrętki do salonu, biura, kotłowni.

 

Teraz mam internet radiowy i router schowałem sobie w kotłowni. A antenę radiówka mam na dachu, na dach też mam dwie skrętki. 

 

 


Poziom 30, Pasjonat Galaktyczny
  • 1869
  • 9043
  • 75

Media konwerter

@mianownik Jeżeli masz dobrą wentylację i nie zauważyłeś skraplania czy zawilgocenia w trakcie chłodnych dni to będzie dobrze. Urządzenia w końcu też trochę się nagrzewają. FB dasz do salonu czy do biura, wrócisz drugim przewodem do switcha i z głowy. Stratę przewodu na powrót zrekompensujesz switchem w FB.


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2628
  • 9489
  • 47

Media konwerter

@mianownik Po co w garażu to robiłeś? Najlepiej jest budować punkt rozprowadzenia gdzieś w centrum budynku aby zminimalizować drogę do urządzeń. A dwa to kwestia temperatury o której wspomniał kolega. I teraz co ONT w garażu a router gdzieś w pokoju i później znów z powrotem do garażu. Trochę lipa.


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 117
  • 298
  • 4

Media konwerter

@mardernie bardzo rozumiem "punkt w centrum budynku" - to jest dom jednorodzinny, wszędzie jest blisko z garażu. Z salonu miałbym dalej do biura... oraz nie widziałem aby ktoś montował szafy techniczne w salonie? W projekcie budowlanym szafa teletechniczna jest właśnie w garażu. Obok szafy elektrycznek. Teraz w nowym budownictwie chce się jaknajwięcej ukryć z salonu.

 

Osobną kwestią jest to, że strop mam żelbetowy 16 cm + podłogówka więc wifi na piętro i tak nie dociera z jednej kondygnacji na drugą. Teraz mam dwa tp linki z openwrt, skonfigurowałem 802.11r i fajnie działa gdy przechodzę pomiędzy piętrami.

 

Jak będzie działal router z orange? czy będzie można ustawić 802.11r aby współpracował z openwrt na innym AP? tego nie wiem, dlatego chciałbym ONT by móc testować różne konfiguracje. Pierwotnie pewnie dam router Orange w salonie, zobacze jak zadziała. Jak kiepsko to wywale do garażu/kotłowni i zostanę przy 2 AP TPLINK. Docelowo pewnie 2AP mikrotik bym chciał. Ale nie wszystko na raz.