Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Koszt przyłączenia sieci do domu


Poziom 25, Entuzjasta Przestworzy
  • 2040
  • 7459
  • 28

Koszt przyłączenia sieci do domu


@agat13napisał(-a)

Dwie usługi w czwórce kablowej ( czyli na dwóch parach kabla np rozdzieczego) zakłócają się wzajemnie powodując spadek SNR 


ale te pary to skrętki?


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12694
  • 52248
  • 596

Koszt przyłączenia sieci do domu

@pirenej Kable używane u operatora dzielimy ( w wielkim uproszczeniu ) na "normalne", czwórkowe, żelowane i te "nienormalne" szerokopasmowe. W czwórkowych cały kabel niezależnie od ilości par podzielony jest na czwórki, czyli 4 druty skręcone razem (2 pary). Technicy wiedzą, że w takiej czwórce nie powinny się znaleźć 2 usługi ADSL, bo mają na siebie negatywny wpływ. Tak wykazały lata doświadczeń. W kablach instalacyjnych jest podobnie, tylko tu dochodzi jeszcze element złego skręcenia i wybrania właściwych par w kablu. niektórzy idą na łatwiznę i wybierają te kolorowe, co jest błędem..

Kable szerokopasmowe mają inną budowę i wtedy nawet kilka usług na parach "obok siebie" nie ma znaczenia...


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2489
  • 8934
  • 45

Koszt przyłączenia sieci do domu

@agat13 Może w jakiś pomiarach laboratoryjnych widać albo na rozparowanym i wielokrotnie łączonym kablu. Normalnie nic nie zauważysz. Kable rozdzielcze i magistralne to są klasyczne kable telefoniczne kładzione x lat temu kiedy nikt o usługach szerokopasmowych nie słyszał.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12694
  • 52248
  • 596

Koszt przyłączenia sieci do domu

@marder znów pozwolę się sobie nie zgodzić. Kable telefoniczne układane dziesiąt lat temu nie przewidywały parametrów dynamicznych i ich wpływu na transmisję szerokopasmową, bo takowej dla użytku komercyjnego nie było. Sądząc po różnicach w budowie skrętki kat 5 i kabli kat 3 (różny promień skrętu żył dla każdej z 4 par kabla komputerowego i wzajemne ich jeszcze skręcenie między sobą, a ten sam promień skrętu i czasem wręcz brak skrętu par/czwórek w kablu telefonicznym) musi to mieć wpływ na transmisję i SNR. Pamiętam, że najgorszym kablem instalacyjnym jaki stosowano był kabel płaski, gdzie żyły biegły równolegle do siebie po całej długości i kable alarmowe, gdzie wcale nie stosuje się skrętu żył i par. Te jak anteny ściągają wszystkie zakłócenia. 

Z praktyki jednak wiem (i każdy monter szerokopasmowy to potwierdzi), że technologia ADSL ma właśnie takie wymagania, aby jak najdalej separować od siebie usługi w kablach. Przy VDSL-u już tak nie jest i wpływ usług na siebie jest mniejszy...

Podam przykład dość ciekawy. czy kabel rozdzielczy rozwijany ze szpuli ma koniec i początek? Ma...

Ważne, aby profile skrętu kabli łączonych ze sobą były zgodne. W przypadku odwrócenia skrętu  i wykonania "wcinki" przy naprawie np skradzionego odcinka kabla usługi szerokopasmowe mogą zwariować z błędami i SNR-em...Spotkałem to w praktyce...Przy mnie monter na AXS-em mierzył, więc chyba wiedział co mówi 🙂

Ja sam przy instalacjach wewnętrznych łączy dla ADSL-a preferuję właśnie użycie skrętki komputerowej, bo po co ryzykować?


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2489
  • 8934
  • 45

Koszt przyłączenia sieci do domu

Tak ale ja mówię o Neostradzie która leci do klienta od centrali. Kable te byly kładzione lata temu. Wszystkie mają skręt żył aby uniknąć przesłuchów. Mało który monter bawi się w to czy dwie usługi są obok siebie czy na innych czwórka bo jak ma 100% zajętosci to co ma zrobić. Dlatego jakość i szybkość działania Neostrady jest jaka jest.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12694
  • 52248
  • 596

Koszt przyłączenia sieci do domu

@marder Wielokrotnie podczas interwencji techników (analogicznie jak do zmiany kanałów w wifi na mniej zaszumione) prosiłem o rozdzielenie usług chociaż na kablu rozdzielczym na pary jak najdalej od siebie (bo na sieci wewnętrznej robiłem to sam) i to przynosiło efekt. SNR może nie podskoczył znacząco, ale wystarczająco powyżej tych 6dB minimum, aby usługa zsynchronizowała się kilka Mb/sek więcej, a łącze nie sypało błędami. Nie mierzyłem tego profesjonalnie, ale zapis z menu modemu wystarczył. 

Pamiętam jak jeszcze były modemy Sagemcom@800 pod USB...wpinając go nawet równolegle do pary w kablu można było określić jej parametry dynamiczne. Oczywiście to było na prędkościach do 8Mb/sek, ale było można coś wybrać z dostępnej sieci najlepszego dla usługi...


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2489
  • 8934
  • 45

Koszt przyłączenia sieci do domu

Niestety w wielu miejscach w Polsce kable są całkiem zajęte a do tego dochodzą uszkodzone pary których kablarze nie naprawiają bo nie ma sensu otwierać złącza na 200-tu parowym kablu aby naprawić 20 żył. Dlatego mało który monter ma taki komfort żeby klienta przełączyć na inne sprawne żyły i jeszcze z dala od innych usług . 


Poziom 25, Entuzjasta Przestworzy
  • 2040
  • 7459
  • 28

Koszt przyłączenia sieci do domu

od 4 żył doszliśmy do 400 par?


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12694
  • 52248
  • 596

Koszt przyłączenia sieci do domu

@marder  oczywiście  masz rację, ale rozpatrujemy praktyczny wpływ dwóch usług ADSL  na siebie na parach obok i ewentualnie co z tym zrobić. 

Przykładów by mnożyć, ale to już w większości historia..co nie zmienia faktów technicznych...


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2489
  • 8934
  • 45

Koszt przyłączenia sieci do domu


@pirenejnapisał(-a)

od 4 żył doszliśmy do 400 par?


400 żył. Najgrubszy kabel z jakim miałem doczynienia to 1000 parowy. Cała kolumna kablowa była zaangażowana żeby go wciągnąć do kanalizacji na odcinku kilkuset metrów. A dziś 144J lub 288J leciutki, cieniutki i załatwia całą dzielnicę dużego miasta.