Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Kolejność wykonywania prac przy budowie nitki światłowodowej

ROZWIĄZANE

Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 68
  • 206
  • 0

Kolejność wykonywania prac przy budowie nitki światłowodowej

Z racji tego, że wykonują u mnie światłowód i "prace ziemne" jeszcze są w toku, chciałem zapytać, jak wygląda ogólny schemat budowania nowej nitki przyłaczeniowej do osiedla/lokalu?

Na ten moment jesteśmy na etapie takim:

1) panowie koparką wykopali otwory na terenie drogi gminnej na ok. 80 cm do tych dziur wprowadzili grube, czarne plastikowe ourowanie.

2) w innej części trasy światłowodu są przeciski z zapasem rur, jeszcze nie zakopane.

Jakie są dalsze kroki? Połączenie całego orurowania, wprowadzenie kabli na teren działki, zakopanie dziur, wdmuchanie światłowodu i spawanie? Coś jeszcze?

 

Czy są jakieś dolne granice temperatur, przy których wykonuje się prace zewnętrzne?

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29458
  • 270

Kolejność wykonywania prac przy budowie nitki światłowodowej


@agat13napisał(-a)

@grrigor  pomarańczowa, jak pisałem, już jest ze światlowodem


No właśnie to zależy, jak pisze @marder  z reguły na wielkich bębnach są rury HDPE i mogła to być mikrorurka bez włókna, dopiero w nią będą wdmuchiwać włókno (z zastrzeżeniem mogła być, nie musiała). @grrigor  nie podałeś czy owa rurka od czoła wyglądała na pełną, czy miała otwór?

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

12 ODPOW. 12

Poziom 22, Odkrywca Przestworzy
  • 472
  • 732
  • 11

Kolejność wykonywania prac przy budowie nitki światłowodowej

Nikt dokładnie nie poda Ci ram czasowych, powiem Ci na swoim przykładzie, w zimie grudzień/styczeń zaczęli sprawdzać istniejącą infrastrukturę studzienek telekomunikacyjnych w której kładli światłowód, po około 6 miesiącach od położenia "głównej nitki" zaczęli robić przyłączą do domków od ulicy(kopanie na posesjach), następnie po miesiącu jak już w domu u mnie były położone wszystkie rurki ze światełkiem pojawił się Pan, który pospawał gniazdko, później jeszcze 2 miesiące jakiejś obsuwy, bo osiedle było "zrobione" ,ale pod drogą nie mogli się przebić i połączyć nas z centralą, finalnie usługę mogłem zamówić po koło 8-9 miesiącach od momentu gdy widziałem jak zaczęli robić inwentaryzację istniejącej infrastruktury, ale to było przed pandemią. Jakbym miał strzelać to możliwe że w wakacje lub na jesieni będziesz mógł mieć już światło.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 68
  • 206
  • 0

Kolejność wykonywania prac przy budowie nitki światłowodowej

@Czullo  - Pytam o typowo techniczne rzeczy, a nie o ich wewnętrzną kolejność. Kierownik techniczny inwestycji twierdzi, że projekt muszą zakończyć do końca roku, bo mają go rozpisanego w ramach jakiegoś tam projektu, który muszą rozliczyć do końca roku i zapłacić podwykonawcom. 

Zgody, inwentaryzacja przed rozpoczęciem prac już jest, dlatego pytam co się dalej robi w pracach ziemnych. U mnie obsuwa wynosi dokładnie już 13 miesięcy i w systemie mają projekt na obowiązkowe zakończenie w tym roku. Pytam jak dalej wygląda przyłączenie z czystej technicznej ciekawości. 


Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29458
  • 270

Kolejność wykonywania prac przy budowie nitki światłowodowej

@grrigor  w kwestii prac typowo technicznych najlepiej odpowiedzą Ci osoby które zawodowo się tym zajmują, jak koledzy @marder  i @agat13 .


Poziom 22, Odkrywca Przestworzy
  • 472
  • 732
  • 11

Kolejność wykonywania prac przy budowie nitki światłowodowej

Jeśli jako zakończenie projektu traktujemy faktyczne podłączenie każdego chętnego, łącznie z wykonaniem prac ziemnych na posesjach i poprowadzenie instalacji światłowodowej u każdego w mieszkaniu/domu, pospawanie gniazdek, to nie pozostaje mi nic innego jak życzyć im powodzenia, musieli by tam pracować na kilka ekip 24 godziny na dobę i tak by się pewnie nie wyrobili.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 68
  • 206
  • 0

Kolejność wykonywania prac przy budowie nitki światłowodowej

@Czullo - kanalizacja pierwotna na nieruchomości jest już wykonana zgodnie z projektem Orange. W budynkach to samo. Do każdego lokalu są pociągnięte kable, są gniazdka, w określonych miejscach w ścianach lokali, a w głównych skrzynkach teletechnicznych w budynkach są też już przełącznice i zapasy kabli. 


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12788
  • 52624
  • 601

Kolejność wykonywania prac przy budowie nitki światłowodowej

@grrigor  zacznę od tyłu. Poniżej -2 st C nie wykonuje się ( teoretycznie) prac na światłowodzie. Nie dlatego, że nie można, ale z powodów bezpieczeństwa kabla. Ten w niskich temperaturach sztywniejsze i łatwo pęka. Robi się mało plastyczny. O spawaniu nie wspomnę..... 

Infrastruktura zależy od umiejscowienia OPP czyli punktów dostępowych. To do nich  doprowadza się główne nitki i dalej za pomocą splittera rozdziela na konkretnych abonentów. Jeśli to zabudowa jednorodzinna od szafki z OPP do budynków układane są rury HDPE i w nie wciąga się światłowód, lub kabel od razu przeznaczony do instalacji ziemnych w odpowiedniej rurce ( pomarańczowa) 

W domkach wielorodzinnych buduje się punkt dystrybucyjny w jednym z nich, a później prowadzi orurowanie dalej. W wielorodzinnych OPP jest w piwnicy ( no) i dalej w pionkach i poziomach robi się instalacje... 

OPP może być   w szafkach, studniach kablowych, na słupach i w budynkach w szafkach stalowych... Jak widzisz możliwości wiele

Polecam kontakt z ekipą kopiącą. Oni wiedzą gdzie bedzoe OPP i jak dalej poprowadzą sieć


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2492
  • 8959
  • 45

Kolejność wykonywania prac przy budowie nitki światłowodowej

@grrigor  W telegraficznym skrócie:

-projekt techniczny

- budowa kanalizacji pierwotnej 

- budowa kanalizacji wtórnej

- wciąganie kabli rozdzielczych 

- wciąganie kabli dystrybucyjnych

-zakończenie i spawanie kabli w OLT, mufach, OPP

-pomiary

-dokumentacja powykonawcza

-odbiory

 

Jeśli chodzi o klientów domków jednorodzinnych to są dwie szkoły. Jeśli na bogato to w ramach inwestycji układa się kabel do samego domu klienta i kończy gniazdkiem w domu. Rzadko spotykane rozwiązanie.

Po kosztach: przygotowuje się tylko zapas kabla przy posesji dla osób które zadeklarowały że wezmą usługę od operatora lub w ramach odgórnej puli adresów POPC. Producenci kabli które stosuje np Orange czy Netia podają w specyfikacji dolną granicę -5 stopni do układania kabli. 


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 68
  • 206
  • 0

Kolejność wykonywania prac przy budowie nitki światłowodowej

@marder - dziś na całej długości trasy przewlekali taką pomarańczową rurkę (kabel) z ogromnej szpuli w środek czarnej rury HDPE. Do środka tej rurki idzie jeszcze światłowód? 


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12788
  • 52624
  • 601

Kolejność wykonywania prac przy budowie nitki światłowodowej

@grrigor  pomarańczowa, jak pisałem, już jest ze światlowodem