Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Jak podłączyć i rozdzielić światłowód w budynku wielorodzinnym


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
 • 8
 • 10
 • 0

Jak podłączyć i rozdzielić światłowód w budynku wielorodzinnym

Witam Serdecznie,

Mam nietypowy problem do rozwiązania. Mianowicie sytuacja przedstawia się tak:

Osiedle domków jednorodzinnych Warszawa. Na słupach rozprowadzony  jest światłowód, więc jego podłączenie do budynku jest chyba możliwe.

Budynek jednorodzinny 5-cio kondygnacyjny miał być pierwotnie wyremontowany dla właściciela, dlatego wykonano instalację sieciową LAN gwizdową (UTP kat. 6) sprowadzając wszystkie kable, z każdej kondygnacji, gniazd RJ45 do pomieszczenia technicznego w piwnicy. Po dokonaniu remontu i wykonaniu instalacji elektrycznych i teletechnicznych zmieniła się wizja i inwestor postanowił podzielić budynek na 5 niezależnych mieszkań do wynajęcia.

I tu pojawia się pewien problem techniczny. Remont już jest wykonany i nie ma szans na kucie ścian i robienie przewiertów i wprowadzanie do każdego z mieszkań światłowodu. Zresztą kable UTP są sprowadzone do piwnicy, do mającej powstać w przyszłości szafki teletechnicznej ,więc rozejście ich z modemu światłowodu po każdym z mieszkań jest jakby niemożliwe. 

 

Jakie jest teraz możliwe rozwiązanie zakładając, że światłowód zostanie doprowadzony do pomieszczenia technicznego piwnicy, aby móc rozdzielić go na poszczególne mieszkania (zakładam że kablem UTP) i żeby każdy z wynajmujących mógł zamówić sobie osobiście usługę internetową. Czy sensownym rozwiązaniem jest montaż 5 rozdzielnic teletechnicznych mieszkaniowych (RTM) zamykanych na kluczyk i 1 rozdzielicę teletechniczną główną (RTG), do której dojdzie światłowód a potem rozdzieli się na poszczególne  RTM. Czy w ogóle istnieją takie rozwiązania, które pozwolą na zainstalowanie modemów w każdej RTM, rozdzielienie sygnału ze światłowodu dochodzącego do piwnicy. Czy w związku z tym będą jakieś drastyczne straty przepustowości? Czy instalując modem w RTM-kach jest możliwość potem instalacji routera WiFi w poszczególnych mieszkaniach.

 

Macie Państwo jakieś inne sensowne rozwiązania w takim przypadku. Będę wdzięczny za każdą odpowiedź i sugestię. 

 

PS. I jeszcze pytanie odnośnie światłowodu. Czy wystarczy położyć rurę fi 32-40 od słupa (omieszczonego tuż przy płocie więc nie będzie problemu z wejściem na niego rurą) z jakimś pilotem w postaci jakiegoś pomocniczego kabla np. koncentryka czy należy położyć światłowód określonego typu i z określoną liczbą włókien czy jednak położenie/wciągnięcie światłowowdu leży po stronie Orange??

 

Pozdrawiam Andrzej

28 ODPOW. 28

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
 • 13479
 • 55140
 • 655

Jak podłączyć i rozdzielić światłowód w budynku wielorodzinnym

Cześć,

 

Rozwiązanie jest dość proste. Rurę karbowana peszel arot 50mm (doziemna) wypuścić trzeba jednym końcem na słup kablowy, a drugim doprowadzić do punktu w którym zbiegają się wszystkie kable UTP z lokali (ważne, aby była jednolita i nie łączona z pilotem -zapewni to sprawniejszą instalację).Założenie szafki rozdzielczej w punkcie styku jest konieczne (wraz z doprowadzeniem zasilania 230V na przedłużaczu 5-6 gniazdowym) z powodu tego, że można doprowadzić 8 włóknowy kabel światłowodowy we własnym zakresie (gotowy dla techników Orange do podłączenie 5 usług ze słupa do rozdzielni) zakańczając specjalna tacka spawów, lub poczekać na instalacje, która wtedy w zależności od ilości zleceń na ekipę monterską wykonają kablami niezależnymi lub 2-włóknowymi (w zależności czym będą dysponować). W szafie rozdzielczej ekipa założy 5 ONT i do każdego lokalu za pomocą istniejącego kabla UTP podłączy modem FB3 za pomocą gniazda 1-WAN/LAN. Problemem może się okazać sieć w samych lokalach, gdyż jak zrozumiałem wszystkie przewody LAN z każdego lokalu zbiegają się w miejscu  przyszłej szafy rozdzielczej dla całego budynku, stąd będą nie do wykorzystania w rozprowadzeniu LAN po lokalach. Zawsze można założyć całą usługę w szafie główniej (czyli 5 sztuk modemów bez ONT), ale w grę wchodzą kwestie bezpieczeństwa i zaufania, oraz dostępu ogólnego do owej szafy. Trzeba sprawdzić czy lokale są kablowane z małej puszki rozdzielczej dla każdego lokalu osobno, a tylko jeden schodzi do rozdzielni głównej czy każdy pokój w każdym lokalu ma połączenie bezpośrednio ze skrzynka główna (bez szafki pośredniej) Od tego zależy wybór opcji instalacji z lub bez ONT dodatkowego. Martwić się na zapas nie ma co, można przecież w lokalu powiększyć zasięg wifi za pomocą Smart Wifibixa  i sprawa z głowy. Ważne w tym wypadku jest planowanie i instalacja sporej szafy główniej z rura do słupa. Od tego trzeba zacząć. Miłej zabawy


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
 • 18784
 • 53815
 • 739

Jak podłączyć i rozdzielić światłowód w budynku wielorodzinnym

@Andrzej_CeltPV skoro jest 5 mieszkań i każdy powinien mieś swój osobny internet, proponuję poprowadzić do skrzynki 5 włókien światłowodowych, dla każdego z mieszkań niezależnie, w piwnicy zamontować szafkę, która pomieści 5 ONT i z każdego ONT do routera kabelkiem UTP poprowadzić sygnał. W ten sposób każdy będzie miał swój niezależny internet i router z WiFi w mieszkaniu. Musi być to usługa z niezależnym ONT, nie może być wbudowane w router.


Poziom 26, Entuzjasta Przestworzy
 • 1281
 • 3076
 • 31

Jak podłączyć i rozdzielić światłowód w budynku wielorodzinnym

wydaje mi sie ze pierwsze co to ustalenie czy mozna budynek podpiac do sieci ORANGE.

oraz jakie zasoby orange przygotowal pod dany adres.


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
 • 8
 • 10
 • 0

Jak podłączyć i rozdzielić światłowód w budynku wielorodzinnym

Witaj @agat13 , dzięki za szybką i obszerną odpowiedź.

Tak jak wspomniałeś w swojej odpowiedzi każdy pokój w każdym z mieszkań ma własny przewód UTP , który schodzi do piwnicy (typowa gwiazda). UTPy pokoi w poszczególnych mieszkaniach nie łączą się w puszkach i nie schodzą jednym kablem do piwnicy, a jak wspomniałeś każde gniazdo UTPem wchodzi do miejsca przyszłej rozdzielnicy teletechniczej. Czy dobrze rozumiem, że najlepiej będzie wybrać 5 szt. modemów bez ONT , umieścić w jednej szafie i następnie poprowadzić sygnał do każdego z pokoi w każdym z mieszkań, a tam dopiero zainstalować router z Wifi.? Czy takie rozwiązanie oznacza, że np. dla mieszkania który na gniazda RJ45 w 2 pokojach, sygnał będzie mógłbyć dystrybuowany tylko do jednego ? Czy jednak do modemu podłącza się światłowód a potem do wyjść modemu podłącza się UTPy w tych dwóch pokojach , a sygnał będzie mógł być odbierany tylko wtedy gdy do każdego z tych gniazd podłączymy router operatora?

 

A czy sensownym jest żeby jedną dużą rozdzielnicę teletechniczną podzielić na 5 mniejszych i w nich zamontować modemy. Chodzi głównie o to, żeby była duża niezależność mieszkańców i bezosobowość tzn. nie chciałbym żeby instalator który przyjdzie montować internet jednemu wynajmującemu może coś zepsuć u innego. Gdyby były oddzielne tablice teletechniczne na kluczyk dla każdego z wynajmujących to ten problem by się wykluczył. Czy takie rozwiązanie jest możliwe. 

 

Odnośnie rury do światłowodu od czy nada się rura HDPE czarna wodna o grubości ścianki 2mm?? 

 

Wielkie dzięki za odpowiedz. Trochę mi się wyjaśniło.

 

Pozdrawiam 

Andrzej

Anonim

Nie dotyczy

Jak podłączyć i rozdzielić światłowód w budynku wielorodzinnym

@Andrzej_CeltPV  przydał by się szkic instalacji lan w budynku, jak każde piętro jest na osobnym kablu lan to spok, da się to w piwnicy rodzielić na osobne sieci. Jeśli masz tak jak piszesz to trzeba by przebudować instalację.


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
 • 8
 • 10
 • 0

Jak podłączyć i rozdzielić światłowód w budynku wielorodzinnym

Witaj @ketrasaArtur ,

 

dzięki za odpowiedź.

Odnośnie światłowodu to mógłbyś podać jakiś konkretny model światłowodu który nada się do tej konkretnej usługi , i który potem zostanie wykorzystany przez operatora, bo nie chciałbym potem żeby okazało się, że ktoś będzie narzekać że nie taki i że i tak muszą wciągnąć swój własny. Rozumiem że położenie go nie jest obligatoryjne i wynika tylko z dobrej woli inwestora?

 

Będę wdzięczny za odpowiedź

 

Pozdrawiam 

Andrzej


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
 • 18784
 • 53815
 • 739

Jak podłączyć i rozdzielić światłowód w budynku wielorodzinnym

@Andrzej_CeltPV najlepiej to jest położyć peszel, arot w ziemi od słupa do punktu, gdzie jest umiejscowiona rozdzielnia, a technik już sam doprowadzi odpowiednie włókna. Jedna główna rozdzielnia na włókna i 5 mniejszych na każde ONT do 5 mieszkań. Oczywiście do ONT wymagane jest zasilanie 230 V AC.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
 • 13479
 • 55140
 • 655

Jak podłączyć i rozdzielić światłowód w budynku wielorodzinnym

W przypadku, gdy chciałbyś, aby wszystkie kable LAN z każdego mieszkania były używane (bądź możliwe do użycia tylko dla usługi tego mieszkania) trzeba sprawdzić czy istnieje możliwość separacji wszystkich kabli dochodzących do miejsca przyszłej rozdzielni na lokale (pogrupowania ich w wiązki -każda do innego lokalu). Możliwość takiego rozdzielenia kabli zależy tylko i wyłącznie od ich długości (zapasu pozostawionego przez inwestora/wykonawcę). Gdy będzie to możliwe, powstanie jedna rozdzielnia główna (przyjście medium światłowodowego do budynku, tacka spawów) i 5 małych szaf odpowiadających za 5 lokali (z miejscem na modem/router, ewentualnie dodatkowy switch (gdyby ilość gniazd w lokalu była większa niż 4) i zasilanie 230V (minimum 2 gniazda). Takie rozwiązanie jest optymalne i bezpieczne (każdy ma dostęp do własnej szafki z własna usługą), ale nie zapewni wifi w lokalu, gdyż modem zostanie umieszczony  w miejscu rozdzielni głównej. Rozwiązaniem , które zapewni wifi, ale nie użyjesz wtedy kabli sieci LAN, jest zainstalowanie dodatkowego ONT gdzieś w szafie głównej i jednym kablem LAN skierowanie usługi do wybranego miejsca w lokalu i tam zainstalowania modemu z wifi. Niestety umiejscowienie modemu w lokalu wiąże się z najlepszym zasięgiem wifi w całym mieszkaniu, a dodatkowo trzeba pamiętać o zależności z dekoderem (jeśli się zdecydujesz na IPTV od Orange), który najlepiej i najstabilniej  łączy się z modemem kablowo. Można zastosować "powiększacze zasięgu", ale to już inna bajka


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
 • 13479
 • 55140
 • 655

Jak podłączyć i rozdzielić światłowód w budynku wielorodzinnym

P.S.

Zapomniałem dopisać o rurze "przyłączeniowej". HDPA jest ok, ale dla jednej instalacji. Jeśli wszystkie kable będą wciągane jednocześnie, lub będzie to kabel wielowłóknowy, to nic się nie stanie. Gdyby jednaj instalacje miały się rozłożyć w czasie, korzystniejszy będzie arot 50mm, bo więcej luzu spowoduje mniejsza możliwość uszkodzenia będących już w rurze kabli i większy komfort przeciągania nowych. Wszystko zależy od ułożenia rury (ilość załamań i zakrętów) i jej długości. Po 4 instalacji nawet zostawiony w rurze pilot może okazać się okręcony wokół istniejących kabli. Jeśli będziesz układał HDPA we własnym zakresie możesz również od razu ułożyć np. kabel 8 lub 12-to włóknowy  lub 5 kabli 1-włóknowych. Nie narzucam, ale np.MADC 2xSM G657.A2 (2 włókna) i ZM-XOTKtds 12J G.652D (1x12)FH (12 włókien) Takie wiem, że są ok, bo zetknąłem się z nimi przy instalacjach. Wiadomo, tego jest sporo na rynku i niestety musisz zasięgnąć więcej  informacji , gdyż ja się nie czuję na siłach podać dokładnej specyfikacji