Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Internet stacjonarny vs mobilny - Który lepszy?


Poziom 7, Zwiadowca Przestworzy
  • 4
  • 0
  • 0

Internet stacjonarny vs mobilny - Który lepszy?

Witam, jestem posiadaczem internetu Neostrada. Prędkość internetu w mojej okolicy może osiągnąć maks. ok. 5mbps. Zazwyczaj wynosi 2mbps sprawdzając wynik na speedtestach (upload zaledwie marne 0.5mbps). Mieszkam na obrzeżach wsi i zasięg tutaj jest słaby (trzeba zostawić telefon w pewnym miejsu na kilkadziesiąt sekund żeby złapał te 3/4 kreski zasięgu. Mój internet ostatnimi czasy bardzo stracił na prędkości. Nie można obejrzeć żadnego filmu w jakości 360p, ponieważ występują regularne "zacinki". Ping w grach multiplayer wynosi stale ponad 100ms. Konsultanci Orange w odpowiedzi na moje zażalenia wnieśli wizytę techników, którzy stwierdzili przeciążenia na liniach oraz potrzebę modernizacji centrali. Nie wydaje mi się, że Orange zmodernizuje ją szybko na tych terenach. W tej sytuacji pomyślałem jako zielony w tych sprawach, czy nie lepiej byłoby złożyć rezygnacje na Neostradę i zakupienie internetu mobilnego z nielimitowanych pakietem danych. Aby wzmocnić zasięg, wyposażyłbym się w antenę wzmacniającą sygnał za jakies 500 zł. Jednak nie mam pewności czy zasięg LTE w mojej okolicy by istniał. Czy istnieje jakaś strona z możliwością sprawdzenia obecności sieci w Polsce? Czy prędkość internetu będzie taka sama zarówno rano, po południu, wieczorem i w nocy?

Co wy o tym wszystkim myślicie? Mieliście już z tym styczność i czy potraficie mi coś doradzić?
Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

10 ODPOW. 10

Poziom 24, Entuzjasta Przestworzy
  • 541
  • 648
  • 24

Internet stacjonarny vs mobilny - Który lepszy?

Jeśli masz telefon z LTE to spróbuj złapać nim zasięg i wykonać test prędkości aplikacją: https://play.google.com/store/apps/details?id=org.zwanoo.android.speedtest&hl=pl Spróbuj przy oknie, na dworze itp. Wtedy zobaczymy czy w ogóle prędkości będą satysfakcjonujące.

Jeśli chodzi o antenę to aż 500zł nie trzeba wydawać. Można znaleźć wystarczającą za niższą cenę. Najbliższy nadajnik możesz znaleźć na stronie: http://beta.btsearch.pl/ zaznaczając po lewej stronie sieć NetworkS! oraz LTE. Klikasz prawym przyciskiem myszy na nadajnik i u góry znajdziesz odległość dzielącą Cię od nadajnika. Potem napisz tutaj jaka to wartość i co na tym nadajniku się znajduje (LTE800/1800/2600). Tutaj jest pokazane jak to zrobić: https://youtu.be/fQhqWB9QPfw?t=29s 🙂

Nikt nie zagwarantuje Ci stałej prędkości w sieci mobilnej. Dostępna prędkość może być różna i potrzeba by szklanej kuli żeby to stwierdzić bez testu w Twojej lokalizacji 🙂


Poziom 33, Ekspert Galaktyczny
  • 1785
  • 2350
  • 103

Internet stacjonarny vs mobilny - Który lepszy?

@jjakub19 Jak już się zdecydujesz, to urządzeniem godnym polecenia jest 

http://www.cdr.pl/p4887,mikrotik-routerboard-sxt-lte.html

 

Oczywiście musisz sprawdzić pasmo.

Wkładasz do niego kartę sim, wyprowadzasz na dach i kierujesz w nadajnik. W mieszkaniu podłączasz do routera i masz bardzo dobry substytut neostrady o kiepskich parametrach jak u Ciebie. Musisz sprawdzić sobie prędkości na starterze i to najlepiej w godzinach 20-22. Z LTE jest różnie, czasem będzie 90 Mbit/s a czasem będzie 2 Mbit/s. Wszystko zależy od konkretnej lokalizacji. Jeżeli chodzi o ping to na LTE powinien być o połowę niższy, ale bez żadnej gwarancji. U siebie na bardzo mocno obciążonej stacji(2 Mbit/s) mam między 40 a 80 ms do wp.pl w Orange.


Poziom 7, Zwiadowca Przestworzy
  • 4
  • 0
  • 0

Internet stacjonarny vs mobilny - Który lepszy?

z.pngTakie informacje wystarczą co do tych nadajników? Niestety telefon mam w serwisie i nie mam możliwości sprawdzenia prędkości internetu z zasięgu.


Poziom 33, Ekspert Galaktyczny
  • 1785
  • 2350
  • 103

Internet stacjonarny vs mobilny - Który lepszy?

@jjakub19 Zdecydowanie nie. Musisz określić jak daleko masz do stacji preferowanego operatora oraz jakie częstotliwości obsługuje. Wszystkie częstotliwości sprawdzisz klikając na szczegóły przy znaczniku. Zwróć uwagę czy masz zaznaczone źródło danych BTSearch czy UKE. Na UKE być może będzie więcej stacji, ale musisz sprawdzić dla pewności czy fizycznie jest i czy nadaje sygnał.


Poziom 24, Entuzjasta Przestworzy
  • 541
  • 648
  • 24

Internet stacjonarny vs mobilny - Który lepszy?

Ma i LTE800, i LTE1800 także raczej powinien złapać jakikolwiek zasięg, a może nawet agregację się uda. Odległość od stacji rozwieje ten problem.

@BORAXja bym polecił mu router z możliwością wymuszania konkretnego pasma, czyli coś z agregacją od Huawei + antena + program LTEWatch. Ten podlinkowany sprzęt niestety nie obsługuje pasma 800MHz.  


Poziom 7, Zwiadowca Przestworzy
  • 4
  • 0
  • 0

Internet stacjonarny vs mobilny - Który lepszy?

Do najbliższej anteny (źródło BTSearch) mam 6.15 km, ponieważ jest w innej miejscowości. Szczegóły anteny w załączniku --->


z.png

Poziom 24, Entuzjasta Przestworzy
  • 541
  • 648
  • 24

Internet stacjonarny vs mobilny - Który lepszy?

Czyli powinien być u Ciebie dość dobry zasięg LTE800. Najlepiej by było gdybyś przetestował najpierw działanie tego LTE telefonem z pakietem GB na starterze Orange.

Poziom 7, Zwiadowca Przestworzy
  • 4
  • 0
  • 0

Internet stacjonarny vs mobilny - Który lepszy?

Dobry zasięg nawet 6 km od anteny? 😮 Zasięg i predkosc internetu LTE sprawdze gdy telefon wroci do mnie z naprawy, do 16.08 powinienem juz go dostac. Chyba ze dostane go wczesniej, to napiszę wynik prędkości.


Poziom 24, Entuzjasta Przestworzy
  • 541
  • 648
  • 24

Internet stacjonarny vs mobilny - Który lepszy?

Jak najbardziej. Na LTE800 można działać nawet powyżej 10-15km. Ja miałem 30Mb/s down, 5Mb upl. i 25ms pingu na LTE800 z 12km, a nawet nie było bezpośredniej widoczności ze stacją tylko dość gęsty las. 🙂