Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Internet Światłowodowy - jak to jest?

ROZWIĄZANE

Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 180
  • 293
  • 2

Internet Światłowodowy - jak to jest?

Rozumiem Cię. Tylko w takim razie dlaczego taki Orange tego nieszczęsnego VDSL nie chce zaproponować. Wtedy dajmy na to w szafie krosowniczej lub obok, w drugiej do której są podłączone wszystkie domki w okolicy zainstalowali by centrale VDSL i wtedy gdybym miał nawet prędkość te przykładowo około 60 Mbit to świat i ludzie na jeszcze długo by mi to wystarczyło. A kabla miedzianego idącego do mnie i do sąsiadów ruszać by nie musieli. Czyli było by dużo taniej i prościej. A ludzie by ich chwalili a nie na nich psioczyli.

U mnie na tych samych kablach niby Netia też wcześniej Internet oferowała i mapa UKE pokazuje prędkość do 4 Mbit. Ale Netię wykupił Plus/cyfrowy Polsat i ci na siłę każą ludziom z tego rezygnować i dają im internet LTE z limitem 30 - 40 GB oraz telefon stacjonarny w sieci komórkowej. Czyli z tego rezygnują.

Czyli prosta sprawa - jak nawet miał bym ten VDSL to i tak do nikogo tej usługi bym nie przeniósł.


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 526
  • 1217
  • 2

Internet Światłowodowy - jak to jest?

jeżeli czytałeś mój inny watek to o dziwo mam ten sam problemu rodziców. U rodziców jest stara Neostrada do 20Mbit. Ale linia ma 707 metrów długości (do DSLAMa jest w prostej linii 460 metrów).

 

Mam nawet nie zaszumienie linii ale SNR jest tkai sobie. Wlacza sie tam automat DLM i synchronizacja Routera byla na 16000 Max. Protokol narzutu 25% cyzli mamy jakies 10 Megabitow realnie. Realnie, bo punkty wymiany ruchu byly tak przeciazone, ze w dzien bylo 3 Megabity, w noc do 8miu max przy pomyslnych wiatrach. Dawniej Neostrady chodzily na obciazonym Polpaku, nie wiem czy dalej tak jest, ale sam DSL firmowy mial miec inny szkielet.

 

Linia jest z lat 90tych, bodajże w 1991 roku założona za ogromne pieniądze w tamtych czasach. No i jak wiemy - głowice telekomunikacyjne wymienione ale dzis - masz przykład Netii - nikt nie chce w te archaiczna metodę inwestować.*

 

* - 3 kilometry ode mnie Swisscom, szwajcarski ex-monopolista zamiast dostarczac w centrum Schaffhausen FTTH czy FTTB wymyslil sobie G.fast - na parach miedzianych ma do 500Mbit - mozesz sobie popatrzec dla porownania tutaj https://www.dschungelkompass.ch/festnetz/checker.xhtml

u gory mozna wpisac PLZ czyli Postleitzahl dla Szafuzy - 8200 na dole ulica np. Vorstadt  a na dole numer i dla 8200 Schaffhausen, Vorstadt 14 daje nam providerow Swisscom z G.fast VDSL2 i Vektoringiem - na krotkich odcinkach jest wlasnie download do 500Mbit i upload 120Mbit.

 

Ten sam Swisscom za 90 CHF miesiecznie oferuje FTTH i do 10Gbit downlink i do 10Gbit uplink. Ale... to jest na GPON - jest duzy overbooking i ja nigy nie przekroczylem 7Gbit na wielowatkowym pobieraniu z sieci akademickiej speedtest.bellweue.net

 

Nawet tam nie ma wszedzie swiatlowodu, choc akurat tam w Szafuzie powod jest inny - tam maja zajoba z ochrona zabytkow i choc miesieczny koszty wynajecia 1m2 wynosi czasami 5000 CHF w malych butikach to nikt do budynkow z 12 wieku nie pozwala wrzucic swiatlowodow, mimo iz s ana wyciagniecie reki. VDSL z Vektoringiem i G.fast jest tam kompromisem, ale oni maja pieniadze.

 

Co do warunków polskich. Mieszkasz w Polsce i masz warunki Polskie. Polskie realia wynikają z ARPU, czyli średniego przychodu z abonenta. Jeżeli taki Swisscom w CH ma owszem wyzsze koszty pracy -ale sprzet w calej Europie kosztuje podobnie. No i porownajmy sobie 90 CHF miesiecznie z powiedzmy oferta Orange. Jaka Orange ma stope zwrotu z inwestycji?

 

Netia killuje jak wspomnailes swoich abonentow na analogu. Orange planowalo dawniej pozbycie sie swojej sieci miedzianej jako zbednego balastu, ktory robi im tylko koszty. Skoro prywatna Netia nie chce to znaczy ze im sie to nie kalkuluje tez.

 

U mnie jest dokladnie ten sam problem u rodzicow - UKE pokazuje do 40Mbit bo maja bledy w mapach. W papierach UKE stoi jak byk ze jest VDSL a tam nigdy nie bylo VDSL i nie bedzie, od technikow sie dowiedzialem ze chca w ogole po podlaczeniu w ramach POPC wywalic wszystkich na VOIP i wywalic DSLAMa (co zrobi zupelna biala plame i kuriozum)- w polu 900metrow w rozwalajacej sie chalupie w ktorej nikt od 30 lat nie mieszka bedzie mozliwosc instalacji do 1Gbit a tam gdzie ludzie chca nie bedzie...

 

Podejrzewam ze w warunkach polskich chodzi o ujednolicenie technologii. Polska jest specyficzna z rynkiem - kazdy ma komorke a wielu wiecej niz jeden nuer. W takich Niemczech telefon stacjonarny jest powszechny. W Szwajcarii tez.

 

Ja tez chcialbym karty VDSL w DSLAMie u moich rodziców, ale Orange tego nie zrobi bo im sie to nie kalkuluje. Ja ich rozumiem, chca zarabiac a nie robic nam prezenty. Nie mam do nich pretensji procz do planowania punktow w POPC ale to tez jest jak jest.

 

 

 

 


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 180
  • 293
  • 2

Internet Światłowodowy - jak to jest?

No tak. Tylko w tej Szwajcarii można płacić te 90 CHF gdyż i zarobki są inne niż w Polsce. Gdyby takie ceny Orange ludziom dowaliło to z miejsca wszyscy by im umowy wypowiedzieli a urząd antymonopolowy i UKE by im się do tyłka dobrało.

 

Więc i ceny usług są inne - muszą być wyższe i ogólnie wszystko, żeby móc ludziom takie pensje wypłacać.

 

u nas w Polsce - płaca minimalna idzie do góry ale i ceny idą do góry i przy okazji dolar i ten frank idą też do góry.


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 526
  • 1217
  • 2

Internet Światłowodowy - jak to jest?

zarobki sa wprawdzie inne, ale jeśli nie jesteś wąskim specjalista, to żyjesz poniżej poziomu polskiego.

W CH podatki sa od tego co posiadasz a nie tak bardzo o d tego co sie zarabia, podatki formalnie sa niskie, ale nie ma nic za darmo i wyoutsourceingowano pewne obszary na obywatela.

 

Dobrze jest singlom i rozwiedzionym, ale majac rodzine to coz... Powiedzialbym nawet ze w PL zyje sie lepiej - gdybym moim formalnie bogatym sasiadom pokazal jak zyje klas asrednia w Poznaniu, Wroclawiu czy Warszawie. Klasa srednia.

 

Wracajac do tematu internetu. Nie probowales pytac Orange o cene komercyjnego przylacza ?


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 180
  • 293
  • 2

Internet Światłowodowy - jak to jest?

Szczerze to nie.


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 526
  • 1217
  • 2

Internet Światłowodowy - jak to jest?

a ja bym mimo wszystko spróbował. Na zasadzie co by bylo gdybym sie zdecydował na cos takiego na 15 lat (mam w domu 5G ale w modelu 5G non standalone, gdzie warstwę sterujaca stanowi 4G i up leci bodajże po 4G a down to 3500MHz TDD no i... to takie dobre LTE Advanced, akturalnie speedtest o 07:41 pokazal Down 118Mbit/s Up 42Mbit/s a jest to 5G, Ping 15ms, Jitter 2,2ms. Samemu nazywam 5G ewolucja i proteza. Wiecej tu marketingu niz realnego postepu. To w CH.  Sunrise 5G do domu. Router HTC 5G Box na stronie sunrise.ch jest https://www.sunrise.ch/de/privatkunden/startseite/Angebote/mbb-htc-5g-hub.html

 

39CH za formalne 5G to jest w zasadzie cena akceptowalna w PL - tak z aktywacja 200 PLN usredniajac z grubsza za mobilny internet bez limitow... tylko on moze byc bnez limitow, bo w CH wszyscy maja prawie dobre lacza swiatlwodowe czy DOCSIS i siec mobilna nie jest tak obciazona jak w _PL.

 

Dlaczego na 15 lat? Po 15 latach jest szansa ze bedzie 5G Standalone w warunkach fal mikrofalowych. Choc i wtedy nie wiadomo czy standardem za 15 lat nie bedzie smartfon z 8 calami, a tam filmiki w rozdzielczości 80K, no i siec radiowa może będzie bardziej zapchana niż dzisiaj


Poziom 29, Znawca Przestworzy
  • 2002
  • 6148
  • 69

Internet Światłowodowy - jak to jest?

Jeśli ktoś prowadzi firmę, ma niedaleko studzienkę i się zaprze to...

https://www.telepolis.pl/artykuly/felietony/upc-swiatlowod-na-sile

(są 2 strony)


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 526
  • 1217
  • 2

Internet Światłowodowy - jak to jest?

a tak sobie spojrzalem wlasnie...

https://www.stadtwerke-radolfzell.de/privatkunden/internet/glasfaseranschluss/

 

Miasteczko 30.000 w Baden Württembergii, swiatlowod jest od spolki miejskiej. Cena ok,ale popatrzcie na parametry najszybszej uslugi... toz to kpina.

Tymczasem w Zurychu sa miejsca gdzie w danej lokalizacji jest 8miu dosztawcow po swiatlowodzie. W jednym budynku 8x ( z tego co wiem jedna siec swiatlowodowa miejska, druga operatora dominujacego, trzecia lokalnego providera, czwarta innego providera ktory udostepnia ja 4 innym)

 

plus do tego DOCSIS 3.1 - koaxial. Ale to Zurych...

A ceny https://www.gib-solutions.ch/providing/ sam w firmie mam 10Gbit symetrycznie za okolo 7000 CHF miesiecznie (lacze kalsy operatorskiej z gwarancja SLA i inne parametry, ktorych nie znam)


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 180
  • 293
  • 2

Internet Światłowodowy - jak to jest?

Czyli się mimo wszystko potwierdza że również i miasto w domkach ludziom ten światłowód oferuje, a u nas nie chce i dlatego jest bieda.


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 526
  • 1217
  • 2

Internet Światłowodowy - jak to jest?

Nie chce czy moze prawo jest takie, tak ubiurwowione, ze im albo nie wolno albo ryzyko jest zbyt duze?

 

Miasta buduja siec swiatlowodowa rownolegle do sieci cieplowniczej, kazde miasto w Szwajcarii - Bern ma swoja siec ewb. W kooperacji ze Swisscomem robia www.ewb.ch

Lucerna, Genewa, wszystkie robia to po to, by miec wieksze przychody. Mieszkajac w Bernie mialem oferte od spolki miejskiej. W Szwajcarii jest jeden duzy ISP i nazywa sie Init7 - od sobie dzierzawi siec od wszystkich a samemu zajmuje sie peeringiem i wymiana ruchu - placi sie z gory za caly rok, ale oni sa niesamowici jesli chodzi o jakosc uslug - nie znam nikogo, kto na nich narzeka...Tyle ze za rok 1 Gbit/1Gbit placi sie 777CHF z gory, plusem jest to, ze ..wlasnie tam Gbit to do wydolnosci portu Gigabit Ethernet i pingi inne. Init7 to w zasadzie taka hybryda miedzy dostawca nie dla mas.

 

Dostawcy sa rozni https://www.swiss4net.ch/en/ i jak klikniesz obok We on Site to masz rozne sieci i rozne projekty. Tylko.. wszystko rozbija sie o ceny. O dotacje. Gdyby miasto stoleczne doplacalo do 1 lacza 9000PLN to bys mial te lacze od Orange, lub sami by stworzyli siec w ramch sieci cieplowniczej.

 

Patrze na ceny w CH i taki wspomniany Init 7 to 777CHF za rok ale jak chcesz placic kwartalnie to juz 222 CHF za kwartal. Instalacja to 155 CHF. Ceny netto. Patrze na oferte Orange - 80 PLN za 1Gbit. Owszem upload 300Mbit... Tmobile z uploadem jeszcze gorzej, no i 9 PLN wiecej,

 

Cenowo w PL nie jest zle, jest rewelacja. Oferty sa jak za darmo. Czy swiatlowod czy komorkowe.

 

Drugim aspektem jest jednak to -skoro jest tak tanio, to jaki maja zysk i z czego maja budowac siec? Niskie aRPU, niskie inwestycje.