Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Dorejonizowanie do nowych projektów FERC/KPO

ROZWIĄZANE

Poziom 8, Zwiadowca Przestworzy
  • 1
  • 4
  • 0

Dorejonizowanie do nowych projektów FERC/KPO


Cześć,

Mój dom jak i domy wielu sąsiadów z dzielnicy zostały pominięte w ramach budowy sieci światłowodowej z POPC.01.01.00-22-0086/17 „Chojnicki Orange Światłowód”:

 

ul. Różana 12,
83-400, Kościerzyna-Wybudowanie

 

Klasyczny przypadek nowych budynków, których często jeszcze nie było, gdy startowały projekty POPC. Pogodziłem się z tym faktem, chociaż była łezka w oku gdy ja wychodzę do Panów monterów z ciastem a oni, że mojego adresu nie ma niestety na liście :/. Moi bezpośredni sąsiedzi posiadają doprowadzenia, moja działka jest otoczona trasami kablowymi a najbliższy słupek (a raczej taka duża, biała skrzynka) jest około 50m od mojej działki. Zebraliśmy się z sąsiadami, pozbierałem podpisy z pominiętymi adresami (wyszło około 30stu) i dwa razy wysyłałem pismo do Orange na Jagielońską, z prośbą o określenie możliwości przyłączenia do sieci. Pierwsze list poszedł zaraz po oddaniu inwestycji, drugi ponad rok później (pod koniec września tego roku. W obu przypadkach dostałem maila o takiej samej treści - Orange nie planuje w najbliższym czasie inwestycji w tym obszarze, polecamy internet mobilny. 

 

Z tego powodu szukam nowych rozwiązań. Wpadłem na pomysł czy istnieje możliwość dodania dodatkowych adresów do nowych programów FERC lub KPO. Jakiś czas temu sprawdzałem excel dostępny na stronie z jednego z projektów (excel o nazwie - Województwa_podkarpackie,_podlaskie,_pomorskie,_śląskie) i znalazły się tam adresy, które znajdują się w naszej wsi, niektóre nawet bezpośrednio sąsiadują z nieruchomościami pominiętymi w ww. POPC - dla przykładu ul. Graniczna 9 - Kościerzyna-Wybudowanie i ul. Graniczna 19 - Kościerzyna.

 

Czy macie jakiś pomysł na dodanie nowych adresów do tych projektów? Do kogo pisać w tej sprawie? Może ktoś miał już takie doświadczenia? 

 

W załączniku przesyłam ostatnią odpowiedź od Orange Polska <obslugafirm@orange.com>.

 

Z góry dzięki za pomysły i rady,
Mariusz

 

________________
* Ukryłem korespondencję z danymi personalnymi z załącznika – moderator Michał

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 12
  • 43
  • 1

Dorejonizowanie do nowych projektów FERC/KPO

1. Można rozmawiać z operatorem o rozbudowie infrastruktury na własny koszt.

2. Zbierając podpisy można sporządzić samorządową uchwałę, nie wiem tylko czy można w ten sposób wymusić inwestycję w gminie na potrzeby punktu 1. Trzeba się się dowiedzieć.
3. W Twoim przypadku jeśli sąsiad posiada przyłącze oraz byłby skłonny przeprowadzić przyłącze przez swoją działkę. Można dowiedzieć się czy włókno sąsiada nie jest całkowicie zapełnione (z jednego włókna może korzystać 8 osób) oraz sygnał jest dostatecznie mocny aby przechodzić przez splitter. Właściciel sieci powinien mieć taką wiedzę więc można się pytać, ale nadal może będzie trzeba grać kartą pokrywania kosztów.

Takie pomysły do głowy mi poprzychodziły, musisz się samodzielnienie zapoznać bo ekspertem nie jestem tylko polimatą 🙂 

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

4 ODPOW. 4

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13601
  • 55732
  • 663

Dorejonizowanie do nowych projektów FERC/KPO

@JabbbbbaKontakt

https://www.polskacyfrowa.gov.pl/strony/o-programie/punkty-informacyjne/#/

https://www.gov.pl/web/planodbudowy/danekontakowe KPO

Tam bym próbował, choć dopisanie do projektu może być niemożliwe (tak słyszałem)


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 117
  • 298
  • 4

Dorejonizowanie do nowych projektów FERC/KPO

Hej,

Konsultacje adresów do FERC/KPO odbywały się w lutym: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/publikacja-listy-tzw-bialych-plam---zaczynamy-kolejny-etap-budowy-...

 

Teraz lista adresowa jest już zamknięta. Operator może dodać Ciebie w ramach "inwestycji własnej" - prawdopodobnie to zrobi. Zgłoś zapotrzebowanie na internet.gov.pl.

 

Brałem udział w konsultacjach - zgłosiłem mój adres, dostałem odpowiedź, że moje zgłoszenie zostanie uwzględnione, a i tak nie zostało uwzględnione.

 

Co do terminów: przygotuj się na 2026/2027

 

pozdrawiam


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 67
  • 329
  • 2

Dorejonizowanie do nowych projektów FERC/KPO

Nic się nie da zrobić. W tym programie operator nie ma żadnych możliwości wymiany adresu na innych, nie może odstąpić od przyłączenia adresów z projektu bez przyczyn obiektywnych, adresy zbudowane ze środków własnych nie zaliczają się do minimów pokryciowych. 

 

Jak się dowiesz jaki operator będzie realizował inwestycję u Ciebie to od początku go katuj mailami i pismami, ale na wiele bym nie liczył. Nie sądzę, że przyłączą cokolwiek ze środków własnych w czasie trwania projektu, bo zwyczajnie nie będzie na to czasu. Już projektowe minima będzie ciężko zrobić w czasie, tylu ludzi do pracy nie ma. 


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 12
  • 43
  • 1

Dorejonizowanie do nowych projektów FERC/KPO

1. Można rozmawiać z operatorem o rozbudowie infrastruktury na własny koszt.

2. Zbierając podpisy można sporządzić samorządową uchwałę, nie wiem tylko czy można w ten sposób wymusić inwestycję w gminie na potrzeby punktu 1. Trzeba się się dowiedzieć.
3. W Twoim przypadku jeśli sąsiad posiada przyłącze oraz byłby skłonny przeprowadzić przyłącze przez swoją działkę. Można dowiedzieć się czy włókno sąsiada nie jest całkowicie zapełnione (z jednego włókna może korzystać 8 osób) oraz sygnał jest dostatecznie mocny aby przechodzić przez splitter. Właściciel sieci powinien mieć taką wiedzę więc można się pytać, ale nadal może będzie trzeba grać kartą pokrywania kosztów.

Takie pomysły do głowy mi poprzychodziły, musisz się samodzielnienie zapoznać bo ekspertem nie jestem tylko polimatą 🙂