Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Doprowadzenie światłowodu

ROZWIĄZANE

Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 2
  • 10
  • 0

Doprowadzenie światłowodu

Dzień dobry 

Mam pytanie odnośnie doprowadzenia światłowodu do gospodarstwa domowego. Obecnie w mojej miejscowości (wieś) w ramach projektu POPC internet dostał doprowadozny do ok. 20 mieszkań znajdujących się w 3 blokach. Odległość między nimi a moim domem to ok. 250m, do szafy rozdzielczej mam ok. 300m. Jaka jest szansa na doprowadzenie światłowodu do mojego domu, obecnie posiadam internet DSL. Domyślam się, że do jednego użytkownika nikt nie będzie budował infrastruktury, ale po konsultacjach z sąsiadami zainteresownych byłoby 5 użytkowników. Czy jest szansa po złożeniu wniosków "prosta droga do światłowodu", że światłowód zostanie do nas pociągnięty?

Pozdrawiam

 

 

_________________

*Temat przeniesiony z działu "Internet domowy" - moderator Wojciech.

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2492
  • 8959
  • 45

Doprowadzenie światłowodu

@Czesieq Jeśli nie jesteś ujęty w POPC to szanse na komercyjną budowę sieci są znikome jeśli jesteś w tzw obszarze czarnej plamy. W przyszłości prawdopodobnie światłowód do Ciebie dotrze w ramach likwidacji starej sieci miedzianej ale kiedy to nastąpi tego nie wie nikt. 

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

8 ODPOW. 8

Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18338
  • 52434
  • 702

Doprowadzenie światłowodu

@Czesieq skoro to jest projekt POPC, to warto sprawdzić na stronie UKE, czy Twoja lokalizacja została uwzględniona w projekcie.

https://mapbook.uke.gov.pl/

Jeżeli jest Twój adres, to łącze światłowodowe powinno być doprowadzone.

Warto też zerknąć na stronę:

https://capap.gugik.gov.pl/mapa/cppc/CPPC-internet/

 


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 2
  • 10
  • 0

Doprowadzenie światłowodu

Niestety, moja lokalizacja nie widnieje na żadnej stronie, według mapki jestem czarną plamą do 100mbps, skąd ta wartość nie wiem, bo według testów ledwo wyciągam 20mbps

Czy zatem jest szansa że Orange samo z siebie dla utrzymania klienta (klientów?) lub pozyskania nowych stworzy infrastrukturę?


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18338
  • 52434
  • 702

Doprowadzenie światłowodu

@Czesieq jeżeli w okolicy jest realizowany program POPC, to Orange nie podejmie inwestycji.

Podobno rozwiązaniem jest dorejonizoeanie. Trzeba skontaktować się z UKE i zmienić maksymalną prędkość internetu w Twojej lokalizacji.

Tu masz temat dotyczącym podobnej sprawy:

https://nasz.orange.pl/t5/Sie%C4%87-i-dost%C4%99pno%C5%9B%C4%87-us%C5%82ug/Internet-%C5%9Awiat%C5%82...


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2492
  • 8959
  • 45

Doprowadzenie światłowodu

@Czesieq Jeśli nie jesteś ujęty w POPC to szanse na komercyjną budowę sieci są znikome jeśli jesteś w tzw obszarze czarnej plamy. W przyszłości prawdopodobnie światłowód do Ciebie dotrze w ramach likwidacji starej sieci miedzianej ale kiedy to nastąpi tego nie wie nikt. 


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12784
  • 52607
  • 600

Doprowadzenie światłowodu

@marder  gdzieś słyszałem ( skleroza) że Orange w ciągu kilku najbliższych lat całkowicie zlikwiduje miedziane lącza. Była mowa o 3-4 latach.. Ile w tym prawdy, nie wiem.. Coś w tym jednak jest.. Tylko z drugiej strony.. co z tymi co do tej pory nie mają nawet miedzianych linii? Nowe inwestycje będą trudniejsze niż, te likwidowane wedle jakiegoś założenia i projektu czasowego... 


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2492
  • 8959
  • 45

Doprowadzenie światłowodu


@agat13napisał(-a)

Tylko z drugiej strony.. co z tymi co do tej pory nie mają nawet miedzianych linii? Nowe inwestycje będą trudniejsze niż, te likwidowane wedle jakiegoś założenia i projektu czasowego... 


A jak myślisz 😉 Jak są takie wioski gdzie od 50 lat telekomunikacja nie zawitała to tam będzie tylko 5G lub Starlink. Budować się będzie tylko do nowych osiedli z zabudową wielorodzinną (już to robimy od kilku lat) i ewentualnie do całkiem nowych dzielnic z gęstą zabudową domków jednorodzinnych (obecnie buduje się tego niewiele). Chyba że powstanie nowy program rządowy typu "Światłowód Plus" gdzie 90% kosztów pokryje Państwo to wtedy telekomunikacja dotrze nawet do leśnej chatki w Bieszczadach 😂  


Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29458
  • 270

Doprowadzenie światłowodu


@Czesieqnapisał(-a)

Niestety, moja lokalizacja nie widnieje na żadnej stronie, według mapki jestem czarną plamą do 100mbps, skąd ta wartość nie wiem, bo według testów ledwo wyciągam 20mbps

Czy zatem jest szansa że Orange samo z siebie dla utrzymania klienta (klientów?) lub pozyskania nowych stworzy infrastrukturę?


Mnie to ciekawi ta czarna plama na Twoim adresie, próbowałeś może dociekać skąd ta wartość? Może w Twojej okolicy działają jacyś lokalni dostawcy neta 🤔


Poziom 22, Odkrywca Przestworzy
  • 472
  • 732
  • 11

Doprowadzenie światłowodu

Jeśli nie ma niezbędnej infrastruktury to niestety nic nie pomoże, powiem ci ze swojego przypadku, u mnie przez posesje idzie kanał z łączami telekomunikacyjnymi, więc u siebie mogę mieć światłowód, jednak mój sąsiad już nie może mieć światłowodu a mieszkanie ma gdzieś 100metrów od studzienki. Podobnie jest z kanalizacją u mnie jest a do sąsiada musi przyjeżdżać szambiarka.