Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Dlaczego moja miejscowość pominięta w projekcie POPC ?


Poziom 7, Zwiadowca Przestworzy
  • 3
  • 0
  • 0

Dlaczego moja miejscowość pominięta w projekcie POPC ?

► Temat został przeniesiony z kategorii Abonament ze względu na poruszane zagadnienia o dostępność usług - Moderator Rafał ◄

Witam,

 

Pochodzę z m. Czatkowice w woj. dolnośląskim. Piszę w zasadzie ten post w akcie desperacji i sfrustrowania. Otóż przejrzałem sobie listę adresów które otrzymają FTTH z Orange w ramach projektu POPC w moim powiecie i jestem załamany. FTTH idzie na jakieś naprawdę malutkie miejscowości, gdzie raptem będzie tam do 10 użytkowników, podczas gdy moją miejscowość która ma prawie 500 mieszkańców całkowicie pominięto!

 

Wobec czego sytuacja wygląda tak że wsie z 30 domami będą miały światłowody, a nasza miejscowość gdzie jest ponad 100 gospodarstw będzie się dalej kisić na ADSL2 i dziadowskiej radiówce. Ta radiówka to jest wręcz przekleństwo bo przez nią lądujemy w kategorii 6 w kwestii eliminacji tzw/ białych plam. Bo przecież mamy wybór - ADSL lub radiówka - tylko że to wybór między dżumą a cholerą. Oba rozwiązania są powolne jak na obecne czasy, a prywatny operator radiówki ma gdzieś w inwestycję w światłowód bo przecież ma bazę użytkowników na radiówce.

 

Orange by mogło "przechwycić' tych co są na radiówce i ADSL proponując światłowód. 

 

Dodatkowo w miejscowości jest Szkoła Podstawowa i napewno w ramach porozumienia z rządem Orange będzie musiało do szkoły doprowadzić światłowód, w związku z tym jak dotrzeć do kogoś kto by po prostu doszedł do wniosku - skoro będziemy robić szkołę, dołóżmy trochę (zainwestujmy) i zróbmy całą wieś.

 

Przecież obecnie przy wykorzystaniu kabli napowietrznych koszt instalacji o wiele jest niższy niż w przypadku kopania ziemią !

 

Czy ktoś może wie, z kim się kontaktować ? Ja osobiście nawet indywidualnie bym był skłonny zapłacić kilka tysięcy żeby mi podprowadzono światłowód do dwóch moich gospodarstw, i wiem że jest przynajmniej 20-30 gospodarstw które także są zainteresowane światłowodem praktycznie na już. 

 

Dlaczego Orange nie korzysta z takich okazji synergii i pozostawia takie miejscowości jak moja zacofane ?

 

pozdrawiam 

4 ODPOW. 4

Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

Dlaczego moja miejscowość pominięta w projekcie POPC ?

Dlaczego moja miejscowość pominięta w projekcie POPC ?
- to pytanie nie kieruj do Orange. Ono nie ustala punktów adresów wyznaczonych do dofinansowanie. Zapytaj w gminie lub w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej.

 

Czy Twoja szkoła jest ujęta w projekcie internetu do szkół? Masz źródło tej informacji? Jeśli tak, proszę o podanie. Wg strony https://ose.gov.pl/schedule nic nie jest planowane.

 

Masz kiepski samorząd to tak wychodzi. 


Poziom 7, Zwiadowca Przestworzy
  • 3
  • 0
  • 0

Dlaczego moja miejscowość pominięta w projekcie POPC ?

Z tego co wiem od dyrektora szkoły to nasza szkoła jest planowana do zrobienia w 2019 r. dlatego jest jeszcze czas.

 

Ale nie wiedziałem że adresy i miejscowości do POPC wyznacza samorząd lokalny. Czy ma Pan na to jakąś podstawę prawną ? Bo jeśli tak to jestem w stanie temat pchnąć bo mamy radnego z naszej miejscowości i to jest kwestia żeby on temat lobbował.

 

Myślałem że to Orange decyduje o miejscowościach które chce zrobić.

 

Ale nawet pomijając POPC, czy można Orange w jakiś sposób "zachęcić" do inwestycji w miejscowości?


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

Dlaczego moja miejscowość pominięta w projekcie POPC ?

Podam może link do strony https://cppc.gov.pl/ - tam jest wiele informacji o wszystkich konkursach POPC. Zdaje sobie sprawę, że informacje nie są zjadliwe dla przeciętnej osoby. Napiszę dosyć kolokwialnie i skrótowo jak to się odbywa (od razu proszę wybaczyć pewne skróty myślowe).

1. Pierwszym etapem jest badanie rynku i tzw. białych plan czyli miejsc gdzie nie ma wcale internetu lub takich miejsc, gdzie internet jest niewystarczający dla klientów. Nie jest tu określona jakaś konkretna granica prędkości. Takie badania prowadzone są od wielu lat. Dane dostarczają operatorzy, samorządy, uprawnione organizacje państwo, stowarzyszenie rynkowe oraz także każdy może zgłosić dowolny adres wypełniając formularz na stronie https://wyszukiwarka.uke.gov.pl/

2. Do obecnych konkursów są brane dane do lat 2015-2016 więc obecne zgłoszenia będą uwzględnione najwcześniej w kolejnej perspektywie (po 2020 roku).

3. Jeśli na danych obszar wygrywa firma X (nie zawsze jest to Orange), dana firma ma pewną możliwość modyfikacji punktów adresowych ale coś kosztem czegoś.

4. Możesz zwrócić się do organów państwowych o dokładniejsze info, numeru projektu w Twoim powicie to POPC.01.01.00-02-0013/17 (w trybie dostępu do informacji publicznej).

Dodatkowo informuje Orange na stronie https://www.orange.pl/view/popc o postępach prac i punktach adresowych. Jest podany adres email ale różnie bywa z odpowiedzią dla osób prywatnych. (u Ciebie to zakładka POPC2 i Obszar jeleniogórski).

Brak Twojego adresu w konkursie nie powinien zrażać, często powstanie infrastruktury sprawia, że i w okolicznych miejscowościach będzie szybszy internet. Oczywiście trzeba uzbroić się w cierpliwość.

Co do szkoły, być może światłowód będzie na koszt samorządu lub w innych środków. Ewentualnie strona nie jest aktualizowana. Zawsze możesz jeśli chcesz zweryfikować to składając wniosek na piśmie w tej sprawie.

Poziom 7, Zwiadowca Przestworzy
  • 3
  • 0
  • 0

Dlaczego moja miejscowość pominięta w projekcie POPC ?

Tą stronę znam i tam nasz powiat jest w zakładce obszar wrocławski. I mojej miejscowości nie ma, a są miejscowości sąsiednie.

 

Spróbuję do nich napisać.

 

Dodam że pisałem w lipcu list do Zarządu Orange do Pani Dyrektor Inwestycji Strategicznych Magdaleny, niestety bez odpowiedzi.