Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Częste rozłączanie z siecią 5G - Orange na kartę


Poziom 15, Badacz Przestworzy
  • 13
  • 55
  • 0

Częste rozłączanie z siecią 5G - Orange na kartę

Telefon to Oneplus 12. Jak wiadomo, Orange nie oferuje 5G standalone (i o ile mi wiadomo, nie ma tego w planach w najbliższym czasie), więc mamy tylko 5G NSA, którego działania polega z grubsza na tym, że są to nadajniki 4G (LTE) z obsługą 4G  i telefon najpierw łączy się z LTE, a potem dodatkowo poprzez agregację pasm również z 5G, co znacznie zwiększa szybkość połączenia.

I tu jest właśnie problem. Zaobserwowałem, że bardzo często jest tak, że telefon połączy się z 5G, a za chwilę się rozłącza i pomimo tego, że w telefonie jest status 5G, to de facto i tak korzystam tylko z LTE, a 5G ma status „Connection failed, unrestricted” . Czyli takie udawanie, że korzystam z 5G, a tak naprawdę cały czas jestem w LTE. 

 

Skoro jest status unrestricted, to telefon nie jest na czarnej liście, dostęp do 5G nie jest zablokowany, więc o co chodzi? Zasięg jest dobry, więc co - obciążenie sieci? Czemu Orange rozłącza klientów i wywala z 5G? Chyba to jest tajemnica wysokich prędkości, nawet nieraz i do 700 Mbps, pewnie operator większość terminali zrzuca do LTE, a tych kilku którzy są akurat połączeni osiąga wysokie prędkości - ale tylko przez krótki czas, dopóki operator nie wywali ich z sieci.

Plus np tego nie robi, ale tam w 5G nie osiągam znacząco wyższych prędkości niz w LTE.

 

Czy to taka metoda Orange na rozwiązanie problemów z niedostateczną infrastrukturą?

18 ODPOW. 18

Poziom 24, Entuzjasta Przestworzy
  • 654
  • 2467
  • 22

Częste rozłączanie z siecią 5G - Orange na kartę

@giaur500 

Orange tak nie robi.

Powodem może być słaby zasięg 5G lub modernizacja nadajnika (są to testy).

Jeżeli jesteś w zasięgu 5G a fakcznie z jakiś powodów 5G się nie załączy to telefon będzie pokazywał że 5G jest.

Mam 5G od Orange i nie wywala mnie, są co prawda chwilę że jest tylko LTE choć router pokazuje 5G ale to jest kwestia optymalizacji sieci przez Orange gdy nie potrzebuje 5G w danej chwili np. czytam stronę www.

 

W Polsce nikt jeszcze nie ma sieci 5G SA i jest to 5G NSA gdzie do działania potrzeba LTE.


Poziom 15, Badacz Przestworzy
  • 13
  • 55
  • 0

Częste rozłączanie z siecią 5G - Orange na kartę

Nawet nie do końca tak jak piszesz. Często 5G się załączy, a za chwilę się rozłączy. Zasięg 100% i cały czas ten sam nadajnik, nie to że przełączył sie na inny. Chyba faktycznie kwestia „optymalizacji sieci” rozumianej tak jak napisałem - jak jest dużo klientów, to gdy Orange uzna że któryś „nie potrzebuje 5G w danej chwili” to zrzuca do LTE - a większość tego nie zauważy bo w telefonie dalej świeci się 5G. W telefonie ciężko to zauważyć gdy akurat nic się nie pobiera, więc zapewne można sobie założyć, że prawie żaden telefon nie potrzebuje 5G w danej chwili.

 

Masz router i pewnie taryfę internetową? Wtedy może działa to inaczej u operatora i nie zrzuca do LTE tak często, w końcu taryfa internetowa z intencją używania na komputerze, tacy klienci mają pewnie priorytet. W telefonie w godzinach szczytu, czyli powiedzmy do godziny 22-23 praktycznie cały czas zrzuca mnie do LTE i przyznam że mnie to drażni. A o takich godzinach jak np 6 rano praktycznie cały czas jestem w 5G.

 

Wiem, że w Polsce nikt nie ma 5G SA. A czy ktokolwiek buduje taką sieć? Czy Orange taką buduje albo testował?


Poziom 24, Entuzjasta Przestworzy
  • 654
  • 2467
  • 22

Częste rozłączanie z siecią 5G - Orange na kartę

@giaur500 

Mam zwykłą taryfę z rozmowami, sms/mms.

Orange sieć 5 SA buduje, z tego co czytałem ma być gotowa za 2 lata.

 

Trzyma 5G dłuższy czas i nagle zrzuca do LTE ?

W skrajnym wypadku może to blokować sam producent telefonu jak to robi Pixel ale w to wątpię.


Poziom 15, Badacz Przestworzy
  • 13
  • 55
  • 0

Częste rozłączanie z siecią 5G - Orange na kartę


@Zeuseknapisał(-a)

Trzyma 5G dłuższy czas i nagle zrzuca do LTE ?

W skrajnym wypadku może to blokować sam producent telefonu jak to robi Pixel ale w to wątpię.


To chyba zależy od pory dnia. W godzinach nieurzędowych jak np 5:30 rano cały czas trzyma w 5G. A jeśli go powiedzmy godzina 18-20 to prawie cały czas w LTE. Zrobiłem taki test - włączam i wyłączam tryb samolotowy - czyli restart modemu w telefonie. Łączy z 5G, za 2-3 minuty zrzuca do LTE. 

 

Zakładam, że o 5 czy 6 rano jest mniejszy ruch w sieci, wtedy trzyma w 5G. 

 


@Zeuseknapisał(-a)

Powodem może być słaby zasięg 5G lub modernizacja nadajnika (są to testy).


To oddzielna kwestia. W moich okolicach spora część bts-ów Orange tak działa, zwłaszcza te za miastem. Niby jest tam 5G, ale nigdy do 5G nie wpuszcza tylko znów telefon pokazuje że jest 5G ale tak naprawde go nie ma. Tam nigdy nie wpuszcza do 5G, pewnie nadajniki nie są w ogóle skonfigurowane. Ale to nie o to pytam.

 


@Zeuseknapisał(-a)

Orange sieć 5 SA buduje, z tego co czytałem ma być gotowa za 2 lata.


Jakieś oficjalne źródło? Plus też niby testował 5G SA już dobre kilka lat temu, a żadnej sieci 5G SA ani widu ani słychu.


Poziom 24, Entuzjasta Przestworzy
  • 654
  • 2467
  • 22

Częste rozłączanie z siecią 5G - Orange na kartę

@giaur500 

Hmm, to dziwne objawy bo powinno być odwrotnie tzn. przy odciążeniu włącza 5G.

 

Sprawdzałeś czy gdy zrzuci na LTE to po włączeniu np. speed test wraca 5G ?

 

Pytałeś na czat Orange czy ten nadajnik ma awarie lub modernizacje ? 

Ja czasami pytam o mój nadajnik i piszą że np. jest awaria. Podejesz adres nadajnika i możesz podać jego ID. 


Poziom 15, Badacz Przestworzy
  • 13
  • 55
  • 0

Częste rozłączanie z siecią 5G - Orange na kartę


@Zeuseknapisał(-a)

@giaur500 

Hmm, to dziwne objawy bo powinno być odwrotnie tzn. przy odciążeniu włącza 5G.

 

Sprawdzałeś czy gdy zrzuci na LTE to po włączeniu np. speed test wraca 5G ?

 

Nie, nie włącza 5G po włączeniu speedtest. Myślisz że oni analizują co robisz i na tej podstawie włączają albo rozłączają 5G? No to źle to działa. Albo tak jak przypuszczam, gdy jest dużo terminali już połączonych z 5G to więcej już nie wpuszcza, nieważne co robisz.


Poziom 24, Entuzjasta Przestworzy
  • 654
  • 2467
  • 22

Częste rozłączanie z siecią 5G - Orange na kartę

@giaur500 

Jeżeli nie włącza 5G pod obciążeniem to źle to działa. 

Jeżeli masz możliwość to sprawdź jak to działa na innym telefonie z tą samą kartą SIM, jeżeli będzie tak samo to zgłoś awarie nadajnika do Orange.

 

Każda sieć minitoruje co robisz, anteny 5G robią to jeszcze agresywniej niż te na LTE.


Poziom 15, Badacz Przestworzy
  • 13
  • 55
  • 0

Częste rozłączanie z siecią 5G - Orange na kartę


@Zeuseknapisał(-a)

Jeżeli masz możliwość to sprawdź jak to działa na innym telefonie z tą samą kartą SIM, jeżeli będzie tak samo to zgłoś awarie nadajnika do Orange.


Akurat nie mam innego telefonu z 5G, więc tego nie sprawdzę. 


Poziom 24, Entuzjasta Przestworzy
  • 654
  • 2467
  • 22

Częste rozłączanie z siecią 5G - Orange na kartę

@giaur500 

Szkoda, kup jednak inną kartę najlepiej innej sieci i zobacz czy sytuacja będzie taka sama. Kup np. Virgin Mobile, masz tam 5G i darmowy miesiąc chyba po doładowaniu 10zł.