Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Brak dostępu do studni na prywatnych działkach

ROZWIĄZANE

Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 68
  • 206
  • 0

Brak dostępu do studni na prywatnych działkach

Cześć,

 

piszę z następującym problemem. Mieszkamy na niewielkim osiedlu (4 bloki po 12 mieszkań). Na etapie budowy deweloper porozumiał się z Orange, że podciągną do budynków światłowód. 

Cały proces niesamowcie się przedłuża, trwa już ponad rok, w sytuacji, gdy Orange wystąpiło o ostatni wymagany dokument, czyli złożyło wniosek o zajęcie pasa drogi, okazało się, że nie ma zgody dwóch właścicieli nieruchomości (w innym miejscu) na wejście techników Orange i wykonanie prac, cytuję: "problem dotyczy dostępu do studni na działkach prywatnych. Właściciele posesji nie wyrażają zgody na prace i nie chcą udostępnić instniejącej infrastuktury OPL. Bez zgody na prace w w/w studniach nie będzie możliwe wykonanie dosyłu do przedmiotowych budynków."

Moje pytania:

1) Czy właściciele mogą ot, tak sobie nie zezwolić Orange na wejście z pracami do SWOICH studzienek? Studzienki są własnością Orange, orurowanie i kanalizacja wewnątrz też. 

2) Czy jest jakiś sposób na wejście na te działki tak, czy inaczej? Chodzi mi o to, czy można wystąpić o nakaz administracyjny, ile to trwa?

3) W jaki sposób najszybciej ustalić dane do właścicieli? Jedna działka to dom - z tym nie będzie problemu, druga to plac, targowisko. Jak najszybciej namierzyć dane kontaktowe do właściciela? 

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2509
  • 9013
  • 45

Brak dostępu do studni na prywatnych działkach

W sprawach związanych z budową światłowodów Orange potrafi zapłacić i to nie mało. Wszystko zależy od tego jak dana inwestycja jest istotna dla firmy. Sam miałem okazję prowadzić takie rozmowy to zdziwiłbyś się jak szybko ludzie zmieniają zdanie pod wpływem widoku czystej żywej szeleszczącej gotówki 😂

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

16 ODPOW. 16

Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2509
  • 9013
  • 45

Brak dostępu do studni na prywatnych działkach


@grrigornapisał(-a)

 


1) Czy właściciele mogą ot, tak sobie nie zezwolić Orange na wejście z pracami do SWOICH studzienek? Studzienki są własnością Orange, orurowanie i kanalizacja wewnątrz też. 

 

Tak mogą jeśli studnie zostały tam posadowione bez ich wiedzy i zgody np za czasów PRL. Jeśli są tam legalnie to nie mogą zabronić Orange prac w tych studniach np wymiana istniejącego kabla, konserwacja pokryw studni czy ich wymiana. Mogą natomiast zabronić stawiania kolejnych studni, kopania i kładzenia nowej kanalizacji.

2) Czy jest jakiś sposób na wejście na te działki tak, czy inaczej? Chodzi mi o to, czy można wystąpić o nakaz administracyjny, ile to trwa?

 

Tylko w przypadku prac wymienionych w Specustawie z dnia 10 kwietnia 2003 np. budowa autostrady, ale nawet wtedy należy im się stosowne odszkodowanie. 

3) W jaki sposób najszybciej ustalić dane do właścicieli? Jedna działka to dom - z tym nie będzie problemu, druga to plac, targowisko. Jak najszybciej namierzyć dane kontaktowe do właściciela?

 

Tutaj https://www.geoportal.gov.pl/ możesz ustalić nr działek a następnie złożyć wniosek w Urzędzie Miasta o uzyskanie informacji na temat właścicieli. Możesz też sam sprawdzić kto jest właścicielem ale trzeba znać nr Księgi Wieczystej.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 68
  • 206
  • 0

Brak dostępu do studni na prywatnych działkach

Dzięki za odpowiedź @marder. Jaki jest status studni nie wiem. Wiem tyle, że niezbędne prace, które muszą wykonać technicy Orange to tylko i wyłącznie otwarcie studni, wrzucenia kabla o szerokości 1,5 cm i wyciągnięcie go w drugiej studni na działce obok. Zero kopania, niczego, czysta praca. Dlatego tym bardziej zastanawia mnie brak zgody mieszkańców/właścicieli tych działek. 

 

Mam wrażenie, że Orange wysłało im pismo, że będą wykonywać prace i czy się zgadzają, a nikt im nie doprecyzował jakie to będą prace. A tu się okazuje, że to żadna koparka czy wykopy tylko przerzucenie kabla. 


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2509
  • 9013
  • 45

Brak dostępu do studni na prywatnych działkach

Trudno jest nam ocenić jaki jest zakres prac i dlaczego właściciel się nie zgadza. Może trzeba kopać bo jest niedrożność albo gość ma na pieńku z Orange bo kiedyś czegoś mu nie zrobili. 


Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29460
  • 270

Brak dostępu do studni na prywatnych działkach

@grrigor prawdopodobnie tak było z informacją w piśmie od Orange, nie było doprecyzowane że chodzi o prace czysto techniczne w studniach i właściciele pomyśleli, jeżeli prace to na pewno wykopy. Teraz warto aby ktoś (Orange) uświadomił powyższych o rodzaju robót i ich przebiegu.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 68
  • 206
  • 0

Brak dostępu do studni na prywatnych działkach

@marder - rozmawiałem z technikami Orange - jest to kwestia przerzucenia de facto dodatkowego kabla wewnątrz istniejącego rurażu. Otwierają studnię, wrzucają kabel i wyciągają w drugiej studni. Tak mnie zapewniono. Żadne koparki, nic w tym stylu. 


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2509
  • 9013
  • 45

Brak dostępu do studni na prywatnych działkach

@grrigor Jeśli tak to albo jest po prostu złośliwy bo nie lubi Orange z jakiś tam powodów, albo pogrzebał w papierach i się okazało że studnie są tam nielegalnie. Teraz chce coś ugrać na zasadzie "zapłaćcie mi to Was wpuszczę". 


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 68
  • 206
  • 0

Brak dostępu do studni na prywatnych działkach

no tak, a cierpi na tym dokładnie cała wioska....


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 68
  • 206
  • 0

Brak dostępu do studni na prywatnych działkach

Tak a propos - okazuje się, że właściciel nie może blokować wejścia na nieruchomość, nawet, gdy studzienka jest posadowiona nielegalnie. 

Wchodzi tutaj w grę art. 124 ustawy o gospodarce nieruchomościami. 


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2509
  • 9013
  • 45

Brak dostępu do studni na prywatnych działkach

@grrigor Jak sam widzisz ustawa mówi o pewnym ograniczeniu w sposobie korzystania z nieruchomości nałożone przez Starostę tylko nie mówi co w przypadku kiedy te urządzenia znalazły się tam w sposób nie zgodny z prawem. Co więcej wpieniony właściciel może wystąpić na drogę sądową w celu usunięcia z jego posesji całej nielegalnej infrastruktury. Nikt w Orange nie będzie kopi kruszył z powodu kilku budynków. Nie da rady to rezygnują i na tym temat się kończy.