Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Bardzo brzydkie praktyki orange


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2492
  • 8959
  • 45

Bardzo brzydkie praktyki orange


@agat13napisał(-a)

@Bartek27A gdybyś tak sprawdził jak realizowana jest ta miedź do budynków. Może deweloper wykazał sie inicjatywą i zapobiegawczo ułożył kable w rurkach? Może dałoby się wyciągnąć miedź, a włożyć FTTH? Orange może nie wiedzieć, że to taka być może prosta czynność do wykonania sugerując się zastosowaną wcześniej technologią? Popędź dewelopera, niech się wypowie jak zrobił te kable...Może będzie miał namiary do wykonawcy? Jest was wielu, może się skrzykniecie i czegoś dowiecie?Warto...


Podejrzewam że rurek nie ma. Gdyby tak było to nie puszczali by do mieszkań sygnału po miedzi tylko wciągnięto by wszędzie pigtaile. Na jednym osiedlu w Katowicach miałem identyczną sytuację. Skrętka do mieszkań w tynku i po zawodach. Dodatkowo mieszkańcy nie zgadzali się na żadne instalacje po klatkach. Wykorzystano więc miedź. Rozwiązanie dobre na kilka lat. Później faktycznie zacznie brakować prędkości albo co gorsza jak kolega pisał sam operator zrezygnuje z tej technologii. 


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12784
  • 52607
  • 600

Bardzo brzydkie praktyki orange

@marderMoże nie ma, może są...trzeba sprawdzić. Orange mając technologię alternatywna po prostu ją użyło. Nie pchało się na siłę w sieć wewnętrzną osiedla. Koszty mniejsze. Spotkałem się z tym u znajomego w bloku. Nie sprawdzili rurek do domu, a już proponowali dostarczenie po kablu koncentrycznym...

Deweloper powinien wiedzieć, a tym bardziej wynika to z planów projektowych i wykonawczych. Sam też może sprawdzić odkręcając puszkę, gdzie w garażu na przykład wchodzi kabel miedziany do domu. będzie widać czy jest w rurce czy nie...trzeba też zweryfikować wszystkie dostępne puszki na elewacji przy gruncie. Może tam doprowadzili?


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 34
  • 52
  • 0

Bardzo brzydkie praktyki orange

Nie wiem, czy to w czymś pomoże, ale to chyba ściema, że Orange całkowicie wycofało się z FTTB. Chyba, że coś źle zrozumiałem i u autora jest jeszcze inne rozwiązanie.

 

Piszę, bo u mnie w sąsiednim bloku właśnie w zeszłym tygodniu zrelizowano przyłącza na bazie FTTB. Do budynku wprowadzony jest normalnie światłowód z POPC, a dalej wykorzystany Ethernet, który kilka lat temu doprowadzony był do każdego mieszkania podczas remontu generalnego budynku.

 

Nie wiem czemu się na to zdecydowali, pewnie przez koszta, bo już u mnie, gdzie jest mniej mieszkań prowadzą normalnie FTTH, a zarządca jest ten sam i też mamy doprowadzony Ethernet 🙂


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2492
  • 8959
  • 45

Bardzo brzydkie praktyki orange


@nix124napisał(-a)

Nie wiem, czy to w czymś pomoże, ale to chyba ściema, że Orange całkowicie wycofało się z FTTB. Chyba, że coś źle zrozumiałem i u autora jest jeszcze inne rozwiązanie.

 

Piszę, bo u mnie w sąsiednim bloku właśnie w zeszłym tygodniu zrelizowano przyłącza na bazie FTTB. Do budynku wprowadzony jest normalnie światłowód z POPC, a dalej wykorzystany Ethernet, który kilka lat temu doprowadzony był do każdego mieszkania podczas remontu generalnego budynku.

 

Nie wiem czemu się na to zdecydowali, pewnie przez koszta, bo już u mnie, gdzie jest mniej mieszkań prowadzą normalnie FTTH, a zarządca jest ten sam i też mamy doprowadzony Ethernet 🙂


W takim razie z niczego nie zrezygnowali. Tym bardziej nie wiem w czym mają problem na tym konkretnym osiedlu. Może po prostu miejsca brakuje w szafce na klatce schodowej żeby zamontować następny konwerter. 


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12784
  • 52607
  • 600

Bardzo brzydkie praktyki orange

@nix124Jeśli jest eth wystarczy ONT założyć na końcu FTTH i dalej do modemu puścić eth. To norma, a nie alternatywa dla FTTH (ostatnia mila)


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 34
  • 52
  • 0

Bardzo brzydkie praktyki orange

@agat13 No ale u autora jest przecież chyba dokładnie ta sama sytuacja. Autor mówił, że dalej doprowadzona jest miedź, więc domyślam się, że to właśnie Ethernet, a nie jakiś inny wynalazek.

 

Swoją drogą mówisz, że to norma. No nie wiem. Mam wrażenie, że raczej się tego unika i o ile można prowadzony jest normalnie światłowód bezpośrednio do domu. Te ONT wtedy jakoś trzeba też zasilić przecież i ktoś musi ponieść te koszty energii wtedy, zamiast klienta, jakkolwiek one duże czy małe w skali roku by nie były 😉


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2492
  • 8959
  • 45

Bardzo brzydkie praktyki orange


@nix124napisał(-a)

Mam wrażenie, że raczej się tego unika i o ile można prowadzony jest normalnie światłowód bezpośrednio do domu. Te ONT wtedy jakoś trzeba też zasilić przecież i ktoś musi ponieść te koszty energii wtedy, zamiast klienta, jakkolwiek one duże czy małe w skali roku by nie były 😉


Dokładnie tak jak mówisz. Norma to światłowód u klienta w mieszkaniu.  


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12784
  • 52607
  • 600

Bardzo brzydkie praktyki orange

@nix124Przeważnie są wynalazki..a jeżeli nawet eth, to na łączówkach, a nie na patchpanelu kat 5 (konieczne dla instalacji dodatkowego ONT).

Jeśli Spółdzielnia nie wyraża zgody na FTTH, a akceptuje i założyła doprowadzenie eth do każdego lokalu i jest możliwość połączenia tej struktury z Orange, to cały budynek jest realizowany w tej technice za zgoda wszystkich stron. To leży w interesie Operatora, aby to było zrobione zgodnie z normą i logiką-bezpiecznie.

przecież zewnętrzny ONT to normalna opcja przy instalacji usług


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 1005
  • 2453
  • 3

Bardzo brzydkie praktyki orange

zewnętrzny ONT pobiera tyle prądu co cała elektrownia 😛

no naprawdę bez przesady 😛 poza tym zewnętrzny ONT daje się w znacznej większości w przypadkach jak instalacja jest w ramach umowy BSA (czyli robi ją zewnętrzny ISP na swoich łączach). Jeśli spółdzielnia robi jakieś problemy to ja nie mam pytań 😛

chociaż można się dogadać, ale nie wiem czy OPL się zgodzi by dawać usługi do każdego klienta po UTP. Zewnętrzny ISP na pewno by znalazł wyjście z tej sytuacji 😉


Poziom 25, Entuzjasta Przestworzy
  • 2050
  • 7524
  • 28

Bardzo brzydkie praktyki orange


@nix124napisał(-a)

@agat13 No ale u autora jest przecież chyba dokładnie ta sama sytuacja. Autor mówił, że dalej doprowadzona jest miedź, więc domyślam się, że to właśnie Ethernet, a nie jakiś inny wynalazek.

 

Może być też koncentryk. Mogło być tak, że deweloper (nie mylić ze wspólnotą), jak rozumiem na etapie budowy, zaplanował też rozprowadzenie instalacji do "kablówki", a jak kablówka to TV, a jak TV, no to przecież koncentryk.  @Bartek27, autorze, odezwij się.