Nie można wyświetlić tego widżeta.
Poziom 15, Komentator
  • 13
  • 42
  • 0

5G Lublin - Testy i doświadczenia

[ Edytowane ]

Hej, 
W tym temacie będę publikował wyniki działania sieci 5G w Lublinie.

Dziś otrzymałem telefon ZTE Axon 10 Pro 5G (Orange Neva jet), z kartą sim do testów sieci. Sam telefon robi pozytywne wrażenie, ale recenzje opisze w innym wątku po dłuższym użytkowaniu.

Do testów i porównań LTE <> 5G będę używał Samsunga S8, który również w sieci Orange. 

Pierwsze wrażenie? Gdyby nie ikona 5G na pasku podczas testów prędkości to nie powiedziałbym, że jestem w zasięgu "rewolucji" jaka jest ta sieć opisywana. 
W bezpośrednich testach kiedy dwa telefony leżą obok siebie, ten w sieci 5G faktycznie jest delikatnie szybszy, ale są to słabe prędkości nawet jak na standard LTE. 

Testy wykonywane w tym samym momencie, telefony w tym samym położeniu na biurku, obok siebie.
ul. Bolesława Śmiałego

20.14 - 27.11.2019.pngOrange Neva jet 5G vs Samsung S8 LTE

20.25 - 27.11.2019.pngOrange Neva jet 5G vs Samsung S8 LTE

Tutaj dwa dodatkowe testy 5G wykonane tylko na jednym telefonie.

Screenshot_2019-11-27-19-54-30.jpgOrange Neva jet 5GScreenshot_2019-11-27-20-52-39.jpgOrange Neva jet 5G

Jak widać na załączonych screenach prędkość sieci 5G utrzymuje się w pobliżu ~20Mb/s. Nie jest to czego się spodziewałem po 5G. Może to wina mojej lokalizacji, ale pasek zasięgu 5G jest pełny. 

Będę starał się publikować wyniki jak najczęściej. 
Dla porównania przejdę się w inne miejsca objęte zasięgiem sieci 5G, jak i też w bezpośrednie w pobliże nadajników 5G gdzie również będę wykonywał testy i dzielił się z wami na forum. 

Pozdrawiam

Zobacz więcej tematów oznaczonych etykietą:

Poziom 40, Guru *****
  • 25752
  • 15119
  • 1153

Super opis. A można mieć do Ciebie pytania lub prośbę o inny test niż speedtest?
.
Poziom 15, Komentator
  • 13
  • 42
  • 0

Jasne, jeśli chcesz test w konkretnej aplikacji lub stronie to podaj nazwę a dodam na stałe, i wyniki będą się pojawiać w kolejnych testach i porównaniach. 

Poziom 40, Guru *****
  • 25752
  • 15119
  • 1153

To właściwie mam dwie sprawy:
1) jaki miałeś punkt dostępu (apn) w orange neva jet? czy próbowałeś zmienić i czy wpływa to na rząd prędkości?
2) czy mógłbyś na jakiejś stronie np. https://ipv6-test.com/ porównać czy na obu telefonach w danej chwili otrzymujesz adres IP z tej samej puli? czy host jest taki sam? czy różne?
.
Poziom 15, Komentator
  • 13
  • 42
  • 0

1. Podczas publikowanych testów używałem punktu dostępu "Orange Internet 5G"

2. Adres IP jest z innej puli, host też się różni. W przypadku punktu dostępu 'Orange Internet 5G' adres IPv6 jest wyłączony. Po zmianie apn na 'Orange Internet IPv6' prędkości się nie zmieniają. 

22,21 - 27.11.2019.pngOrange Internet 5G - APN vs LTE S8

Screenshot_2019-11-27-22-05-15.jpgTest na apn Orange Internet IPv6

Co do prędkości może to wynikać, że według mapy jestem na granicy zasięgu 5G. 

Poziom 35, Ekspert
  • 3686
  • 5197
  • 121

@RV  największe prędkości uzyskuje się niedaleko nadajnika 5G, inaczej nie masz 5G a LTE, stąd tak małe różnice w testach Emotikon: Mrugający

Poziom 15, Komentator
  • 13
  • 42
  • 0

Sugerowałem się ikoną na pasku, która wskazuje na zasięg sieci 5G.

Poziom 35, Ekspert
  • 3686
  • 5197
  • 121

@RVnapisał(-a)

Sugerowałem się ikoną na pasku, która wskazuje na zasięg sieci 5G.

Tym się nie sugeruj, na skraju zasięgu, niestety szybkość drastycznie spada w 5G, dużo mniejszy spadek jest w LTE.

Poziom 15, Komentator
  • 13
  • 42
  • 0

Kolejne testy wykonam w pobliżu nadajnika, teraz dzieli nas odległość 700m w linii prostej.  

Poziom 40, Guru *****
  • 25752
  • 15119
  • 1153

[ Edytowane ]

Dzięki za test. Nie wiem czy Cię dobrze rozumiem, przy żadnym z apnów nie masz przydzielonego adres po ipv6 w 5G? To by było słabe, tym bardziej znów dziś kolejne doniesienia, że w Europie skończyły się adresy po ipv4.

.