Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

5G Lublin - Testy i doświadczenia


Poziom 16, Badacz Przestworzy
  • 17
  • 52
  • 0

5G Lublin - Testy i doświadczenia

Hej, 
W tym temacie będę publikował wyniki działania sieci 5G w Lublinie.

Dziś otrzymałem telefon ZTE Axon 10 Pro 5G (Orange Neva jet), z kartą sim do testów sieci. Sam telefon robi pozytywne wrażenie, ale recenzje opisze w innym wątku po dłuższym użytkowaniu.


Do testów i porównań LTE <> 5G będę używał Samsunga S8, który również w sieci Orange. 

 

 

Pierwsze wrażenie? Gdyby nie ikona 5G na pasku podczas testów prędkości to nie powiedziałbym, że jestem w zasięgu "rewolucji" jaka jest ta sieć opisywana. 
W bezpośrednich testach kiedy dwa telefony leżą obok siebie, ten w sieci 5G faktycznie jest delikatnie szybszy, ale są to słabe prędkości nawet jak na standard LTE. 



Testy wykonywane w tym samym momencie, telefony w tym samym położeniu na biurku, obok siebie.
ul. Bolesława Śmiałego

 

Orange Neva jet 5G vs Samsung S8 LTEOrange Neva jet 5G vs Samsung S8 LTE

Orange Neva jet 5G vs Samsung S8 LTEOrange Neva jet 5G vs Samsung S8 LTE

 

 

Tutaj dwa dodatkowe testy 5G wykonane tylko na jednym telefonie.

Orange Neva jet 5GOrange Neva jet 5GOrange Neva jet 5GOrange Neva jet 5G

 

 

Jak widać na załączonych screenach prędkość sieci 5G utrzymuje się w pobliżu ~20Mb/s. Nie jest to czego się spodziewałem po 5G. Może to wina mojej lokalizacji, ale pasek zasięgu 5G jest pełny. 

 

Będę starał się publikować wyniki jak najczęściej. 
Dla porównania przejdę się w inne miejsca objęte zasięgiem sieci 5G, jak i też w bezpośrednie w pobliże nadajników 5G gdzie również będę wykonywał testy i dzielił się z wami na forum. 

 

Pozdrawiam

 

 

35 ODPOW. 35

Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

5G Lublin - Testy i doświadczenia

Super opis. A można mieć do Ciebie pytania lub prośbę o inny test niż speedtest?

Poziom 16, Badacz Przestworzy
  • 17
  • 52
  • 0

5G Lublin - Testy i doświadczenia

Jasne, jeśli chcesz test w konkretnej aplikacji lub stronie to podaj nazwę a dodam na stałe, i wyniki będą się pojawiać w kolejnych testach i porównaniach. 


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

5G Lublin - Testy i doświadczenia

To właściwie mam dwie sprawy:
1) jaki miałeś punkt dostępu (apn) w orange neva jet? czy próbowałeś zmienić i czy wpływa to na rząd prędkości?
2) czy mógłbyś na jakiejś stronie np. https://ipv6-test.com/ porównać czy na obu telefonach w danej chwili otrzymujesz adres IP z tej samej puli? czy host jest taki sam? czy różne?

Poziom 16, Badacz Przestworzy
  • 17
  • 52
  • 0

5G Lublin - Testy i doświadczenia

1. Podczas publikowanych testów używałem punktu dostępu "Orange Internet 5G"

2. Adres IP jest z innej puli, host też się różni. W przypadku punktu dostępu 'Orange Internet 5G' adres IPv6 jest wyłączony. Po zmianie apn na 'Orange Internet IPv6' prędkości się nie zmieniają. 

 Orange Internet 5G - APN vs LTE S8Orange Internet 5G - APN vs LTE S8

 

 

 

Test na apn Orange Internet IPv6Test na apn Orange Internet IPv6

 

 

Co do prędkości może to wynikać, że według mapy jestem na granicy zasięgu 5G. 

Anonim

Nie dotyczy

5G Lublin - Testy i doświadczenia

@RV  największe prędkości uzyskuje się niedaleko nadajnika 5G, inaczej nie masz 5G a LTE, stąd tak małe różnice w testach 😉


Poziom 16, Badacz Przestworzy
  • 17
  • 52
  • 0

5G Lublin - Testy i doświadczenia

Sugerowałem się ikoną na pasku, która wskazuje na zasięg sieci 5G.

Anonim

Nie dotyczy

5G Lublin - Testy i doświadczenia


@RVnapisał(-a)

Sugerowałem się ikoną na pasku, która wskazuje na zasięg sieci 5G.


Tym się nie sugeruj, na skraju zasięgu, niestety szybkość drastycznie spada w 5G, dużo mniejszy spadek jest w LTE.


Poziom 16, Badacz Przestworzy
  • 17
  • 52
  • 0

5G Lublin - Testy i doświadczenia

Kolejne testy wykonam w pobliżu nadajnika, teraz dzieli nas odległość 700m w linii prostej.  


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

5G Lublin - Testy i doświadczenia

Dzięki za test. Nie wiem czy Cię dobrze rozumiem, przy żadnym z apnów nie masz przydzielonego adres po ipv6 w 5G? To by było słabe, tym bardziej znów dziś kolejne doniesienia, że w Europie skończyły się adresy po ipv4.