Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

światłowód


Poziom 8, Zwiadowca Przestworzy
  • 2
  • 2
  • 0

światłowód

Dzień dobry przychodzę z pytaniem czy da się podłączyć swiatłowód do mojego domu? Już podłączali sąsiadów którzy są przy głównej drodze. Światłowód kładła inna firma Asta Net a Orange tylko wynajmuje światłowód i podłącza w domach a firma wymieniona wyżej zajmuje się kopaniem. Na mapach Orange mój budynek nie ma dostępu do światłowodu Lecz do głównej drogi jest 200m. Dzwoniłem do Asta Net mówili że jedyna opcja to podłączyć się od sąsiada lecz to by kosztowało koło 2tyś. Droga jest normalnie gminna więc nie wiem czemu mam płacić za kabel. Czy w tej sytuacji czy wypełnienie takiej deklaracji klienta coś da? A jak nie to czy dało by radę abym se sam kupił kabel światłowody 200m i jakoś sam położył ? bo sąsiad by się na pewno zgodził ale jak pani z Asta Net powiedziała mi że sam kabel 1600zł netto to od razu mi sie odechciało.

________________
* Przeniesione z działu Internet domowy – moderator Kinga

3 ODPOW. 3

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12788
  • 52625
  • 602

światłowód

@SĄSIADD07  administratorem sieci najprawdopodobniej jest ta firma Asta Net i to z nimi niestety trzeba się dogadać.  Ułożenie kabla ( o ile dobrze zrozumialem) w drodze gminnej wymaga pozwoleń i projektu.

Dodatkowo taki dystans do ułożenia to naprawdę sporo...

Samo podłączenie ( wpięcie do sieci) to też nie jest tak proste  jak przy kablu miedzianym i wymaga doprowadzenia do skrzynki rozdzielczej ( punktu dostepowego) prawdopodobnie u dasiada..

Co zrobić? Poszukać kabla doziemnego jednomodowego, ustalić z sąsiadem co i jak według wskazówek Asta Net i zobaczyć ipe będzie faktycznie kosztowała inwestycja jakbyś kopał sam...myślę, że nie 1600zl za sam kabel...Ważne, aby określili dokąd układać kabel I zagwarantowali, że jak ułożysz, to podepną  dalej..


Poziom 8, Zwiadowca Przestworzy
  • 2
  • 2
  • 0

światłowód

Dobrze czyli są jakieś szanse.Takie pytane jeszcze czy po takim podłączeniu do sąsiada internet może być gorszy kiedy np ja i on będziemy korzystać czy to jakoś będzie wtedy inaczej ?


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12788
  • 52625
  • 602

światłowód

@SĄSIADD07 Przy światłowodzie każdy ma własna "nitkę" do splittera (punktu dystrybucyjnego) i jedno łącze nie ma wpływu na drugie. U sąsiada można zrobić tylko odejście w stronę skrzynki dostępowej pod warunkiem, że od niego idą do tej skrzynki dwa włókna. Każdy niestety musi mieć swoje..

Można założyć splitter rozdzielający sygnał optyczny, ale to rozwiązanie raczej nie jest stosowane u abonentów końcowych (czytaj :sąsiad), aby podłączyć szeregowo kolejnego na jednym włóknie.

Dlatego sugerowałem współpracę z firmą lokalną i wykonanie prac własnym wkładem, ale pod ich dyktando i z zapewnieniem odbioru przez nich pracy, oraz podłączenia usług

Dlaczego sugeruję wykonanie części prac samemu? Ja miałem dokładnie taką samą sytuację. Sam ułożyłem własny kabel pod ziemią od domu do pierwszego słupa energetycznego i dalej wspólnymi siłami z monterem Operatora do punktu dystrybucyjnego. Było tego coś około 150m, ale nic nie zapłaciłem za instalację 🙂 prócz kosztów własnych. Miałem jednak wsparcie z tej firmy i obietnicę podłączenia po moim kablu ich usług...