Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Światłowód (POPC) - sposób montażu w mieszkaniu


Poziom 16, Badacz Przestworzy
  • 7
  • 32
  • 0

Światłowód (POPC) - sposób montażu w mieszkaniu

Dzień dobry,
mam pytanie, dotyczące sposobu podłączenia internetu do mieszkania.
Niedawno do bloku został poprowadzony światłowód (dokładnie do klatek) - POPC
Jest już możliwość podpisania umowy na niego tylko zastanawiam się jak orange wejdzie do mieszkania tym światłowodem?
Blok ma 15 lat, są już korytka z zwykłym kablem eth.
Czy Orange na klatce zastosuje mediakonwerter i podłączy się pod istniejący kabel? Czy też istnieje możliwość żeby w miejsce jednego kabla przeciągnęli światłowód - czy to nierealne?

Pytam ponieważ wolałbym mieć bezpośrednio do domu podpięty światłowód, często na klatce wywala prąd.
Nie chciałbym też wiercenia przez ściany i ciągnięcia tak przewodu po klatce.
Dodam że moja administracja nie będzie miała nic przeciwko wywaleniu jednego kabla do mojego mieszkania i zamiany go na światłowód.
Pytanie tylko czy to jest możliwe do przeprowadzenia, oraz czy technikom będzie chciało się w to bawić?

_________________

* Poprawiono literówkę w tytule - moderator Kinga

11 ODPOW. 11

Poziom 26, Entuzjasta Przestworzy
  • 1272
  • 3044
  • 31

Światłowód (POPC) - sposób montażu w mieszkaniu

zamów usługę, przyjdzie monter i Ci odpowie w jaki sposób zrobi instalacje. nikt tu przecież nie wie jakie były uzgodnienia z administratorem. może to będzie czysty ftth czyli światło bezpośrednio do domu a może po istniejącej sieci eth. różne mogą być standardy podłączenia. myślę ze jak po eth to zasilanie po EoP. to są tylko domysły. tak samo możliwe że będą układać nowe piony albo wykorzystają te istniejące.

 

ps. monter ma robic wedlug ustalonego standardu i tu nie ma znaczenia czy mu sie chce czy nie 😋


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12923
  • 53106
  • 617

Światłowód (POPC) - sposób montażu w mieszkaniu

@wirszews  każdy budynek  ma swoją charakterystykę i trasy dla instalacji technicznych. Musi to być uzgodnione z administracją  budynku, a nie wykonane partyzantką 

Jeśli już są skrzynki OPP to od nich do każdego z mieszkań  będzie ułożona indywidualna instalacja.  Od konwerterów się już raczej odchodzi, bo nie dość, że podrażają  instalacje, to są dodatkowym elementem sieci, który właśnie wymaga zasilania, czy konserwacji, bo też się psuje. Poza tym diagnostyka jest cięższa. 

Jeśli administracją wyraźnie  nie zażądała  tego rozwiązania, to bed,ie wykonane pelne FTTH  do lokalu.

Piony i korytka najprawdopodobniej zostaną wykorzystane, a jak to będzie wykonane i czy dodatkowo oprócz  eth będzie kabel  FTTH,  czy zamiast, trudno powiedzieć. O tym i tak decyduje  adm  i monter, który przed instalacja musi to określić i wiedzieć. Zawsze możesz, zapytać montera w trakcie rozmowy potwierdzającej jego przybycie, lub podpatrzeć u wcześniej instalowanych sąsiadów. Zerknij na klatkę schodową, na miejsce ustawienia OPP, na miejsce w korytkach na kabel, który ma około 3mm  średnicy i spróbuj określić, czy obecne trasy kablowe są w stanie pomieścić nowe kable  dla wszystkich  sąsiadów 


Poziom 16, Badacz Przestworzy
  • 7
  • 32
  • 0

Światłowód (POPC) - sposób montażu w mieszkaniu

ok dzięki, to zapytam się administracji.

Myślałem że mają jakiś standard:)

Niestety dopiero oddali więc jeszcze nikt nie jest podłączony, a że mamy też innego operatora (po eth) to pewnie prędko ktoś się nie podłączy.

Jeśli chodzi o ich zakończenie to mają samą skrzyneczkę pod schodami i tyle. Jeszcze do korytek i całego naszego okablowania długa droga więc będą mieli co robić.


Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29460
  • 270

Światłowód (POPC) - sposób montażu w mieszkaniu


@wirszewsnapisał(-a)

Jeśli chodzi o ich zakończenie to mają samą skrzyneczkę pod schodami i tyle. Jeszcze do korytek i całego naszego okablowania długa droga więc będą mieli co robić.


Nic więcej nie będzie montowane, ta "skrzyneczka" to OPP służy do podłączenia ewentualnych chętnych, czyli jeśli ktoś u Ciebie w bloku się zdecyduje na usługę to od niej technik poprowadzi kabelek bezpośrednio do przyszłego usługobiorcy, a sam sposób wykonania tego przyłącza zależy od wytycznych jakie będzie miał monter pracujący dla danej firmy.

Piszę to na przykładzie budynku w którym mieszkam, u nas są 2 OPP, jedna należy do Orange i znajduje się na 1 piętrze, druga wybudowana przez Nexerę znajduje się na parterze i od nich technicy ciągną listwy lub rurki PVC z kabelkiem do lokalu ale dopiero gdy ktoś z lokatorów zamówi usługę.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12923
  • 53106
  • 617

Światłowód (POPC) - sposób montażu w mieszkaniu

@wirszews  skoro jest inny operator, to teoretycznie kable  Ethernet  są nie do ruszenia 

Może adm pozwoli  je wykorzystać, ale lepiej nie, bo lepiej mieć ftth do mieszkania 

Tym bardziej  jak operator będzie robił  piony, to musi się dogadać z administracją 


Poziom 26, Entuzjasta Przestworzy
  • 1272
  • 3044
  • 31

Światłowód (POPC) - sposób montażu w mieszkaniu


@agat13napisał(-a)

@wirszews  skoro jest inny operator, to teoretycznie kable  Ethernet  są nie do ruszenia 


Jeżeli zasoby sieciowe wewnątrz budynku należą do admina (mieszkancow) to każdy operator moze z nich skorzystac. Gorzej jak to siec położona przez jakiegoś operatora i chce $$. 

Tak jak mówisz najlepiej aby jechać na kwadrat bezposrednio swiatlem


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12923
  • 53106
  • 617

Światłowód (POPC) - sposób montażu w mieszkaniu

@PARANOJA  jeśli inny operator ma podpisaną umowę z Administracją  o wybudowanie i wylączność, a na dodatek wlasna skrzynkę zamkniętą i bez dostępu dla innych podmiotów, to nic nie zrobisz.  U nas to częsta sytuacja do tego stopnia, że Administracją często kłody pod nogi rzuca operatorom nowo wchodzącym do budynków i każe się dogadywać z tymi właścicielami sieci wewnętrznej nie pozwalając na budowę  własnej infrastruktury


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 2506
  • 9006
  • 45

Światłowód (POPC) - sposób montażu w mieszkaniu

@wirszews tak jak koledzy napisali zależy czy kable ethernetowe należą do Wspolnoty czy Zarządcy. Jeśli tak to pytanie czy jest przygotowany punkt styku z siecią zewnetrzną? Najczęściej jest to patchpanel w szafie rackowej gdzieś w pomieszczeniu technicznym. Wtedy Orange stosuje konwertery elektro-optyczne i sygnał leci do abonenta po skrętce. Jeśli takiego pomieszczenia nie ma lub sieć należy do innegi operatora to wówczas Orange będzie budował własny pion na klatce pod warunkiem że uzyska zgodę od właściciela budynku. Później monter robi indywidualnie przewiert do mieszkania. Wprowadzenie światłowodu do mieszkań jest możliwe o ile deweloper wybudował mikrorurku do mieszkań. To jest do sprawdzenia. W przeciwnym wypadku będzie wiercenie.


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 3
  • 8
  • 0

Światłowód (POPC) - sposób montażu w mieszkaniu

A ja z podobnym problemem, mam światłowód z POPC od Taurona, montaż odbywał się następująco; przyjechał technik (wielkie słowo w przypadku tego gościa) od słupa pociągnął kabel do mieszkania do ONT nie bardzo chciał przenieść ONT do pokoju w którym mi pasowało, twierdził że to nie jego robota, po moim stanowczym głosie zdecydował się przewiercić dziurę w ścianie i to wszystko kable rzucone leżą do tej pory stwierdził że sobie zrobię jak mi będzie pasowało, przyjechał technik (znowu wielkie słowo w jego przypadku) z Orange podpiął fan boxa do ONT i skrętkę którą miałem puszczoną do telewizora  oraz kabel do telefonu i pokazał że wszystko działa zabrał się i pojechał, na moje pytanie co z kablami to stwierdził że to nie jego robota a jest już 17 a on ma jeszcze trzy montaże. Czy u Was wszystkich tak to wyglądało? Bo na filmach to jest pięknie, kolor kabla dobierają do ścian, chowają pod listwy itd.