Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Poziom 23, Pasjonat

Funbox jako tylko ONT

Wszyscy wiemy, że FB3 i FB6 mają wewnętrzne ONT, przez co problemem bywa uzyskanie zewnętrznego ONT do własnego routera, ... bo ... już niepotrzebny! Pomysł rzucam więc taki aby, w którymś przyszłym wcieleniu funboksa, owo wewnętrzne ONT zyskało (przełączalne?) wyjście na zewnątrz, omijające resztę funboksa, a dające możliwość dołączenia własnego routera. Zniknie więc problem oddzielnego ONT, bo takowym będzie mógł być sam funbox, odpowiednio przekonfigurowany - najlepiej jakimś topornym przełącznikiem na spodzie obudowy, czy pod klapką. Proste - poluzować nieco obecne 2w1, żeby móc skorzystać tylko z pierwszego z tych dwóch.

sierpień w Pomysły

  • 1

    Otwarty

  • 2

    Realizowany

  • 3

    Zrealizowany

Komentarze
Poziom 38, Guru ***

@pirenej przecież FunBox może działać jako ONT. Wyłączasz w nim WiFi i masz do dyspozycji 4 porty LAN do podłączenia zewnętrznych routerów, a dodatkowo nie musisz wpisywać loginu i hasła do internetu, bo router sam je pobiera.

sierpień

Poziom 23, Pasjonat

@ketrasaArtur, niezupełnie, bo nadal mam funbox jako router. Nie chodzi o podłączanie kolejnego routera kaskadowo do funboksa, ale o wykorzystanie z funboksa tylko modułu ONT i podłączenia doń bezbośrednio tylko własnego routera, tak jakby wewnętrzny ONT był autonomicznym ONT zewnętrznym. I niekorzystanie z funboksa jako routera wcale. Pomysł trochę kuriozalny, przynać muszę, ale został zainspirowany powracającym tematem rzekomej niedostępności zewnętrznego ONT na żądanie i spostrzeżeniem: ale jak to - przecież mam ONT, tyle że uwięziony w funboksie. Wystarczy wywlec kable.

sierpień

Poziom 26, Specjalista

Czy tryb bridge nie rozwiązuje problemu? 

sierpień

Poziom 23, Pasjonat

a jest taki tryb?

sierpień

Poziom 26, Specjalista

A nie mam pojęcia czy w FunBoxie jest taka opcja. 

sierpień

Poziom 7, Poszukiwacz

W funboxie 6 taka opcja nie istnieje, jedynie wyłączenie DHCP i włączenie DMZ, ale dalej nie rozwiązuje to problemu NAT. Jestem za możliwością włączenia trybu bridge w funboxie 6 lub możliwość wymiany na ONT i korzystania z własnego routera bez kombinacji.

sierpień

Poziom 23, Pasjonat

@szymko1995, to jest oczywiste rozwiązanie, ale nie do ogarnięcia przez konsultantów, techników i logistykę. Gdyby był jeden sprzęt umożliwiający: ONT wewnętrzny + router (default obecny), ONT zewnętrzny + router (opcja obecna), ONT wewnętrzny - (minus) router (to co ja proponuję), wtedy ten jeden sprzęt ogarnąłby całość potrzeb różnych.

Z tą opcją bridge w funboksie, sporadycznie tu przebąkiwaną, a teoretycznie możliwą, to chyba jednak nie tak prosto w miksie z multicast IPTV.

sierpień

Poziom 7, Poszukiwacz

@pirenej Ale wtedy nie byłoby ekonomicznego sensu wciskać funboxa 6.0 i uniemożliwiłoby to kontrolę nad dns/firewallem (swoją drogą ostatni update wyszedł ponad rok temu, a jakoś nie chce mi się wierzyć że żadna luka w tym czasie nie została wykryta) oraz marketing "ile myśmy to nie podpięli do superhiper nowoczesnego funboxa 6.0".

Z resztą zaraz pewnie admin wpakuje duplikat, jako że istnieje zbliżony temat: https://nasz.orange.pl/t5/Pomys%C5%82y/Funbox-jako-tylko-ONT/idi-p/325616

sierpień

Poziom 23, Pasjonat

Przecież to właśnie niniejszy temat. Uproszczenie zarządzania bazą sprzętową właśnie jak najbardziej ma ekonomiczny sens. Odnośnie kontroli nad firewalem i dnsem i tak nie ma u tych userów, którzy mają własny router z zewnętrznym ONT, a właśnie naprzeciw potrzebom takich użytkowników mój pomysł wychodzi.

sierpień

Poziom 20, Pasjonat

Pomysł do odrzucenia, powinien brzmieć tryb bridge w funboxie. @ketrasaArtur nie zrozumiał idei.

sierpień

Poziom 36, Guru *

@pirenej 

Popieram. Efekt co prawda byłby podobny do trybu bridge, ale przy tym trybie jednak można było (kiedyś takowy istniał!) się zaplątać w konfiguracji. Był więc argument przeciw: głupi klienci sami zepsuli a potem zawracali niepotrzebnie głowę wsparciu technicznemu. Przy prostym, sprzętowym rozwiązaniu nie byłoby aż takiego ryzyka. Ale i tak tego nie zrobią. 😭

wrzesień

Poziom 9, Poszukiwacz

Osobiście wolę samodzielny ONT, bo w nowszych blokach sam ONT można sobie schować ładnie w skrzyneczce, gdzie światłowód wychodzi i mieć na wierzchu tylko własny router. Funboxa natomiast się już tam za bardzo nie wciśnie.

październik