Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Podwyżki - pytanko ;)

Anonim

Nie dotyczy

Podwyżki - pytanko ;)

Cześć, tak sobie myślałem ostatnio o tych słynnych już chyba "klauzulach inflacyjnych", co z całą pewnością będzie skutkowało podwyżkami zarówno dla post-paid jak i pre-paid w przyszłym (a może i tym) roku. Na stronie Orange Flex jest informacja (jeśli tak, to bardzo chwalę i skorzystam!), że 100% energii elektrycznej dla Flex pochodzi ze źródeł odnawialnych.

Wobec powyższego - czy zasadne są wątpliwości i dywagacje, iż Orange strzeli sobie PR-owo w stopę i podwyższy ceny w Orange Flex, czy też wskaże, że OZE są warte uwagi - bo skoro OZE to przede wszystkim TANIA i czysta energia, to nie powinno być podwyżek - jeśli reklamuje się usługi jako zasilane w 100% z OZE 🙂

Oczywiście wiem, że nikt z tego forum (poza pracownikami Orange) tego raczej nie wie, ale jest to ciekawa kwestia i warta dyskusji - moim skromnym zdaniem 🙂


Jednocześnie operator musi kompensować straty z tytułu kosztów prądu, a z drugiej - ma "nóż na gardle" i jest w pewnym sensie zablokowany przez swój własny marketing.

9 ODPOW. 9

Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

Podwyżki - pytanko ;)

Sam prąd to nikły koszt w działalności telekomów w Polsce. Najwięcej to dostęp do technologii zewnętrznych i koszty pracy i usług outsourcingowych.
Anonim

Nie dotyczy

Podwyżki - pytanko ;)

@Piotrekk85 ja sobie zdaje z tego sprawę, niemniej jednak Orange PR-owo eksponuje przyczyny podwyżek głównie jako spowodowane podwyżkami cen energii. Tym samym pojawiło mi się takie ciekawe „ale” 😄


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

Podwyżki - pytanko ;)

To sprawdź co znaczy zielona energia we Flex - w większości tylko utrzymanie systemu teleinformatycznego zasilanego zieloną energią. To nie wiele przy utrzymaniu mocy nadajników czy central. A to już na konto głównego Orange.
Anonim

Nie dotyczy

Podwyżki - pytanko ;)


@Piotrekk85napisał(-a)
To sprawdź co znaczy zielona energia we Flex - w większości tylko utrzymanie systemu teleinformatycznego zasilanego zieloną energią. To nie wiele przy utrzymaniu mocy nadajników czy central. A to już na konto głównego Orange.

Pewnie, nie da się w skali kraju korzystać w 100% z OZE, natomiast hasło „Od teraz 100% energii elektrycznej we Flex pochodzi z odnawialnych źródeł.” może to wyraźnie sugerować 😞 

wobec tego - można zostać przez to wprowadzonym w błąd? Bo właściwie to nie jestem w stanie odnaleźć żadnego źródła, by faktycznie upewnić się, czy jest jak piszesz. 


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

Podwyżki - pytanko ;)

Małe sprostowanie bo znalazłem źródła. To ślad węglowy użytkownika a nie sieci.
https://flex.orange.pl/eko/

Cytat:
Policzyliśmy to — tak, jak trzeba, zgodnie z zasadami GHG Protocol. I wiemy, jak jest. Usługi telekomunikacyjne + fizyczna karta SIM wraz z dostawą + ściągnięcie apki = 3,273 kg CO2e. Tyle, w przeliczeniu na jednego użytkownika, wynosi ślad węglowy związany z korzystaniem z Orange Flex przez miesiąc.

A dalej jest info jak to jest rekompensowane.
Anonim

Nie dotyczy

Podwyżki - pytanko ;)

Z tego co widzę, to zostało 0,2kg CO2e per użytkownik. Jestem ciekawy, jak to wygląda w praktyce - ergo jakie dokładnie metodyki zostały wykorzystane przy badaniu. Chyba muszę poczekać na kolejne AMA, bo jestem bardzo ciekawy - zarówno tego, czy we Flex będą podwyżki jak i tego - jakie są proporcje użycia OZE 😃


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18338
  • 52433
  • 701

Podwyżki - pytanko ;)

Uważam, że te przeliczenia śladu węglowego na użytkownika są zaniżone. Założenia są pewnie dla warunków idealnych. Moim zdaniem nie są doliczone jeszcze sprawy związane z wyprodukowaniem paneli fotowoltaicznych, koszty związane z magazynowaniem wyprodukowaniem energii. Jeżeli uwzględniając magazynowanie, to pytanie, czy wysyłanie w sieci, czy magazynowanie w akumulatorach? Podejrzewam, że część tego drogocennego zasobu jest magazynowane w akumulatorach, a ich produkcja nie jest bez wpływu na środowisko. Jeszcze dochodzi sytuacja awaryjna, gdzie brakuje zasilania, czy to z sieci, czy z paneli lub ze zgromadzonego w akumulatorach. Uruchamiane są agregaty działające na silniku diesla. To przecież też jest produkcja dwutlenku węgla + inne jeszcze związki chemiczne. Nawet niech przez rok nie będzie zapotrzebowania, to przecież do samego przeglądu serwisu trzeba taki agregat odpalić.

Powracając do produkcji energii. Żeby z paneli inwerter wpompował do sieci energię wyprodukowana z paneli, musi podbić napięcie. Jeżeli w tym momencie jest najwyższy punkt produkcji energii, a odbiór mały, to lecimy z napięciem dość wysoko. Pół biedy, jeżeli wrzucamy po średnim, ale to też powoduje podbicie u użytkownika końcowego. Sprzęt informatyczny bardzo lubi takie skoki napięcia 🤔😀 Być może się mylę, jeśli jest zastosowany transformator z regulacją wsunięcia rdzenia, ale to już ogromne koszty, może Orange je pokrywa lub firma z którą Orange współpracuje. Nie życzę źle, ale uważam, że nie dokonać jest przekazywana pełna informacja. Zielona energia z paneli to jeszcze nie wszystko. Do tego dochodzi całą otoczka techniczna, która kosztuje nie mało.

Niedługo sam się przekonam, bo u mnie na firmie szef zachwycił się panelami i zainwestował ogromne kwoty. Widać jednak jakie to są problemy techniczne z taką zielona energią.


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 111
  • 322
  • 2

Podwyżki - pytanko ;)

Podwyżek we Flexie nie będzie - spokojnie 🙂 To by zabiło sens oferty.

Zobaczcie na ofertę NJU - tam ceny nie są ruszone o 9 lat - również te cennikowe. Można? Można!