Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Orange Flex w roamingu I Strefa (Unia Europejska i kraje EOG)


Poziom 27, Znawca Przestworzy
  • 395
  • 908
  • 43

Orange Flex w roamingu I Strefa (Unia Europejska i kraje EOG)

Co prawda sezon wyjazdów wakacyjnych się zakończył, ale jako, że w ramach testów Orange Flex miałem okazję wypróbować nową ofertę za granicą, oto kilka ważnych informacji dla wszystkich, którzy zastanawiają się nad zabraniem Flexa na zagraniczne wojaże nie tylko po Europie. Roaming jest aktywowany domyślnie, więc nie musimy nic przed wyjazdem uruchamiać czy też konfigurować. Wystarczy zabrać telefon i korzystać 🙂

 

Screenshot_20191001-143245.jpgPo przekroczeniu granicy dostajemy jeden SMS powitalny, z którego możemy się dowiedzieć, że w ramach naszego planu możemy w I Strefie korzystać z numeru jak w Polsce z zastrzeżeniem, że nasz pakiet GB jest trochę mniejszy. Ja osobiście korzystam z opcji 30GB gdzie w UE mam 2,45 GB. Tu widzimy pierwszą zaletę Flexa, który mimo, że jest wariacją na temat prepaida, nie posiada dopłat do korzystania z usług w roamingu jak klasyczna oferta na kartę.

 

Screenshot_20191006-113625.jpg

Zużycie pakietu możemy bez problemu sprawdzać w aplikacji w zakładce Roaming.

Niestety aby nie było tak różowo, pakiety Social Media, Video i Music Pass nie działają w roamingu, tak więc wrzucając relację z podróży na Instagrama, czy też oglądając najnowszy odcinek ulubionego serialu na Netflixie musimy pamiętać, że zużyje nam to nasz pakiet GB.

 

Dane są prezentowane w miarę aktualne, dzięki czemu mamy podgląd prawie na żywo.
Druga sprawa (mam nadzieję, że to tylko drobny błąd, który wkrótce zostanie usunięty), to to że zużyte dane w roamingu nie pomniejszają nam wyświetlanej sumy dostępnych GB w kraju (mimo iż tak naprawdę schodzą właśnie z tej puli).

 

Screenshot_20191006-160754.jpg

Kiedy w końcu zużyjemy dostępny pakiet GB, nie ponosimy żadnych dodatkowych opłat, po prostu przestaje nam chodzić Internet. Ja niestety nie dostałem SMSów informujących o końcu pakietu, w pewnym momencie po prostu zniknęła mi ikona Transmisji Danych.

W każdej chwili możemy dokupić dodatkowy pakiet, w I Strefie jest dostępne 0,5 GB za 8zł oraz 1 GB za 15zł ważne przez 30 dni. Pakiet jest uruchamiany praktycznie od razu i możemy dalej bez przeszkód surfować po sieci (sposób uruchomienia dodatkowych pakietów opisałem tutaj).

 

Ogólnie rzecz biorąc korzystanie z Flexa w Unii jest bardzo proste i przejrzyste, a dzięki niskim cenom dodatkowych pakietów bardzo korzystne cenowo. Co prawda pozostaje pytanie jak sprawa będzie wyglądać po dłuższym pobycie i włączeniu dopłat z wynikających z FUP (Fair Usage Policy), ale zapewne będzie to rozwiązane na podobnej zasadzie jak usługi premium.

12 ODPOW. 12

Poziom 17, Badacz Przestworzy
  • 47
  • 84
  • 0

Orange Flex w roamingu I Strefa (Unia Europejska i kraje EOG)

Szkoda, że dodatkowa karta którą można dobrać, nie działa w roamingu. 

 


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18339
  • 52438
  • 702

Orange Flex w roamingu I Strefa (Unia Europejska i kraje EOG)

Dłuższy pobyt w UE, może się wiązać w skrajnych przypadkach z zablokowaniem FLEX-a. Dopłat żadnych nie mogą pobierać ponad to, co sami wybierzemy w pakiecie. Jest rozpatrywany okres czterech miesięcy, gdzie jest liczony czas logowania się w kraju i za granicą. Jeżeli zbliża sie przekroczenie, to dostajemy SMS-a z informacją, że należy zmienić sposób korzystania z FLEX-a. Mamy na to 14 dni od otrzymania SMS-a. Po tym czasie FLEX może być zablokowany.

Takie info otrzymam na czacie, ale niestety nie będę w stanie tego przetestować. Za krótki czas pobytu za granicą.


ca8c84eb5f3b4a899b8847b546931fe5.png

Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

Orange Flex w roamingu I Strefa (Unia Europejska i kraje EOG)

I to znowu jest niejednoznaczne w cenniku. Pracownicy mówią o blokadzie. A cennik o konieczności doładowania środków podobnie jak przy premium. A na telepolis na forum są informacje że FUP nie ma we flex. Komu wierzyć?

Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18339
  • 52438
  • 702

Orange Flex w roamingu I Strefa (Unia Europejska i kraje EOG)

Dziś na czacie FLEX rozmawiałem w tej sprawie i takie informacje otrzymałem.

Tu trochę faktycznie jest zamieszanie, ale ja bym najbardziej wierzył pracownikom z czata. Myślę, że oni są najbardziej zorientowani i na bieżąco w ofercie.

Żeby na 100% być pewnym, najlepiej samemu sprawdzić, ale to sporo czasu potrzeba na takie testy Emotikon: Szczęśliwy


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18339
  • 52438
  • 702

Orange Flex w roamingu I Strefa (Unia Europejska i kraje EOG)

No i FLEX rozczarował mnie za granicą. To nie jest rozwiązanie dla mnie.

Najpierw co jest plusem we FLEX-ie za granicą:

  • Jak podał @zbignieww zużycie GB w aplikacji jest pokazywane ba bieżąco.
  • Nie pomniejsza pakietu krajowego, nawet jak jest stan zerowy w kraju.
  • Aplikacje FLEX i Mój Orange działają nawet po wykorzystaniu GB w UE.

Myślę, że działanie aplikacji jest związane z zablokowaniem danych na poziome 20 MB. Nie da się wykorzystać do zera. Działają tylko w tedy aplikacje Orange, pozostałe zachowują się tak, jak by nie było dostępu do internetu.

 

Minusem FLEX, co przekreśliło, że to nie oferta dla mnie:

  • Dłuższy czas potrzebny na zalogowanie się za granicą. OnK zalogował się kilka minut po przekroczeniu granicy. Flex potrzebował prawie 20 minut. Jechałem na nawigacji GoogleMap, która wymaga dostępu do Internetu, wiec dla mnie to za długi czas. Ktoś zarzuci, że są nawigacje Offline. Tak, ale ja wolę najczęściej aktualizowaną.
  • Logowanie w roamingu tylko na smartfonach. FLEX nie zalogował mi się do sieci roaming ani w routerze mobilnym, ani na telefonie klawiaturowym. W kraju wszystko działało, w roamingu już nie.
  • Jeżeli mamy wyłączone połączenia międzynarodowe, to nie można wykonywać połączeń w roamingu. Odbieranie połączeń odbywa się normalnie. Po włączeniu w aplikacji rozmów międzynarodowych, połączenia w UE można wykonywać dosłownie za kilka sekund. Więc aktualizacja usług następuje bardzo szybko.

Pierwsze logowanie FLEX-a musi odbyć się na smartfonie. Później w klawiaturowym też zadziałało, ale jak kartę SIM przełożyłem ze smartfona. Działają tylko karty SIM główne, dodatkowe nie logują się.

 


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

Orange Flex w roamingu I Strefa (Unia Europejska i kraje EOG)

A używałeś głównej sim czy dodatkowej w routerze czy telefonie klawiaturowym?

Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18339
  • 52438
  • 702

Orange Flex w roamingu I Strefa (Unia Europejska i kraje EOG)

@Piotrekk85 Tylko głównej. Dodatkowa nic nie pokazywała na wyświetlaczu. Żadnej kreski z zasięgiem i żadnej informacji o braku logowania.

Testy prowadzone na sprzęcie: Samsung A6, Nokia X1, Nokia 1600, Huawei E5372.

Na powyższych sprzętach w kraju wszystko funkcjonowało. W roamingu działał tylko Samsung.


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32291
  • 36065
  • 1364

Orange Flex w roamingu I Strefa (Unia Europejska i kraje EOG)

Dodatkowa nie powinna działać w roamingu - więc to prawidłowe. Ale że główna nie działała...
A próbowałeś ręczny wybór operatora?

Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18339
  • 52438
  • 702

Orange Flex w roamingu I Strefa (Unia Europejska i kraje EOG)

Tak, też to wykonywałem. Brak logowania.

Tylko na smartfonie główna działała.

Po zalogowaniu do sieci w roamingu na smartfonie, można było później przełożyć kartę SIM FLEX do Noki 1600 i już też się zalogowała. 

Jak próbowałem najpierw uruchomić na Nokii, to nie FLEX nie logował się.