Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Zmiana kanału dla 5 GHz na Funboxie 6


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12925
  • 53112
  • 616

Zmiana kanału dla 5 GHz na Funboxie 6

@SonorovJak to miło, że pochwaliłeś tą funkcjonalność po testach. Większość użytkowników "wymagających" raczej ma niepochlebne opinie, ale my wiemy, że jest to modem powszechny w dość okrojonej wersji menu i możliwościach, więc każde jego działanie "na plus" jest cenne


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 33
  • 85
  • 1

Zmiana kanału dla 5 GHz na Funboxie 6

"zmiana kanału na "lepszy" to funkcjonalność "auto" w modemie"

Nie sądzę, że ta opcja działa na zasadzie smart - tzn. Funbox sam dopiero najmniej zapchany kanał i z czasem zmienia w zależności od środowiska.

W/g mnie raz - początkowo - ustawia kanał i tak zostaje...

Nieświadomi użytkownicy (sąsiedzi) "chodzą" w czterech, pięciu na tym samym kanale.

 


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12925
  • 53112
  • 616

Zmiana kanału dla 5 GHz na Funboxie 6

@voytusUspokoję Cię-tak właśnie to działa na "auto". Nawet sprawdzone przez @Sonorov i pochwalone w stosunku do innych routerów 🙂

Wszystko jednak zależy od progu sygnału docierającego od sąsiadów do routera. Jest ustawiony tak, że dopiero sygnał powyżej określonej siły odbieranej przez nadajnik powoduje (po dogłębnej analizie) przełączenia kanału


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 65
  • 293
  • 2

Zmiana kanału dla 5 GHz na Funboxie 6

@agat13 Mam powód, to chwalę, ale skoro już poruszyłeś ten temat, to przydałoby się w oprogramowaniu FB6 trochę posprzątać – sporo rzeczy tam od mojego pierwszego kontaktu z urządzeniem w styczniu (jeszcze z oprogramowaniem przedprodukcyjnym) wciąż działa byle jak i nie widać, by ktoś się tym przejmował. Przydałoby się też trochę wzbogacić funkcjonalność z myślą o użytkownikach zaawansowanych.

 

@voytus działa działa – parę dni temu sąsiedzi piętro niżej zainstalowali sobie światłowód i po uruchomieniu swojego FB6 na kanale 100 mój po jakimś czasie przełączył się na 112.


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 33
  • 85
  • 1

Zmiana kanału dla 5 GHz na Funboxie 6

Aaa, to o tym nie wiedziałem...🤔

To niezły ten Funbox (do tej pory miałem do czynienie z innymi routerami).


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 33
  • 85
  • 1

Zmiana kanału dla 5 GHz na Funboxie 6

No to jeśli tak przełącza 5GHz, to analogicznie działa również w przypadku 2,5?

Więc lepiej zostawić dobór kanałów na "auto"?


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 65
  • 293
  • 2

Zmiana kanału dla 5 GHz na Funboxie 6

Działa, tylko w paśmie 2,4 GHz często jest taki tłok, że nie ma dobrego rozwiązania 🙂


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12925
  • 53112
  • 616

Zmiana kanału dla 5 GHz na Funboxie 6

@voytusPasmo 5GHz jest mniej obciążone i okrojone w kwestii dostępu kanałów (z powodów bezpieczeństwa). Tu myślę,że niewiele to da


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 115
  • 415
  • 0

Zmiana kanału dla 5 GHz na Funboxie 6

A ja mam trochę inne pytanie. Dlaczego dla pasma 5Ghz jedyne kanały możliwe do "ręcznego" ustawienia to 36-48? Domyślnie Funbox 6 ustawia na "piątce" (w trybie 'Auto') kanał 100 i to jest dla mnie optymalne. Niestety dzisiaj samoczynnie zmienił go na 36, a ten jest dosyć "zaśmiecony" przez routery sąsiadów.

 

Lista kanałów w paśmie 5 Ghz jest dłuuuga i szeroka: List of WLAN channels - Wikipedia

 

ptr1_0-1629404486263.png

 


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 65
  • 293
  • 2

Zmiana kanału dla 5 GHz na Funboxie 6

W tym samym artykule na wiki (a nawet na załączonym screenie) podana jest przyczyna – kanały oznaczone jako DFS (dynamic frequency selection) współdzielą pasmo z urządzeniami radarowymi. W przypadku ich wykrycia router musi w ciągu maksimum 10 sekund zmienić kanał na inny. Kanały 36-48 natomiast nie są współdzielone z takimi urządzeniami. Orange uznało najwyraźniej, że zamiast robić zamieszanie, udostępnią do ręcznego wyboru tylko kanały bezpieczne.