Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Własny router do światłowodu orange na infrastrukturze nexery.

ROZWIĄZANE

Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18339
  • 52438
  • 702

Własny router do światłowodu orange na infrastrukturze nexery.

@Macrolo dokładnie, dlatego dobrze, jak byś określił jakie usługi będziesz brał od Orange: sam internet, internet z TV,  czy cały komplet, internet, TV oraz telefon stacjonarny, w tym przypadku byłby to VoIP.


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 245
  • 377
  • 1

Własny router do światłowodu orange na infrastrukturze nexery.

@ketrasaArtur Przepraszam za tak późną odpowiedź, ale wracając. Będzie to internet + 3 razy IPTV. Dziś kupiłem wzmacniacz wi-fi (swoją drogą bardzo polecam, jest to 4 w 1, może służyć jako router, access point, wzmacniacz wi-fi, i WISP, jeszcze nie wszedł na polski rynek ale jest to tp-link TL-WR820N - dostępny tylko w sklepach action), bo zasięg wi-fi routera huawei B-818 to jakaś kpina. I co ciekawe na opakowaniu jest IPTV supports. Spróbuję poszukać czegoś podobnego (chodzi mi o to oznaczenie - IPTV supports)na routerze ASUS RT-AX56U który planuję zakupić do światłowodu. @ketrasaArtur  Chyba jednak podejmę próbę zmienia funboxa na asusa, czyli bezpośrednio światłowód podepnę do asusa. Postanowiłem dokonać takiego "czynu" ponieważ co mi dadzą opcje w asusie skoro i tak sygnał najpierw będzie biegł przez funboxa który nie ma owych opcji itp. Wolę mieć jedno urządzenie to po pierwsze, a po drugie pewnie wystąpią opóźnienia w grach i masa błędów i problemów, bo na asusie będzie ustawione co innego i na funboxie będzie co innego i będą sobie zaprzeczać. Dlatego @ketrasaArtur proszę o dokładną instrukcję, jeśli masz chwilę, co mam zrobić na stronie administracyjnej routera od asusa, żeby ten internet chodził i działało IPTV (ewentualnie zostanę przy satelitce). Z góry dziękuję za odp i jeśli ktoś jest chętny to czy mógłby sprawdzić czy router posiada te cosie o których wspomniał @ketrasaArtur ? Albo sam ma ten router i może się wypowiedzieć? Z tego co wiem jest to dosyć popularny model. No nic, czekam na odzew z waszej strony. @-brtk-  @agat13 @pablus 


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18339
  • 52438
  • 702

Własny router do światłowodu orange na infrastrukturze nexery.

@Macrolo jeszcze raz zerknąłem na opis tego routera: ASUS RT-AX56U. Bardzo mocno się nim chwalą informacjami o WiFi 6, a bardzo mizernie piszą o obsłudze do internetu Orange. Router musi mieć wejście WAN - ten model ma. Jak już wcześniej wspomniałem, musi obsługiwać technologię VLAN, i PPPoE, a tego w opisie routera nie mogę znaleźć. Skoro polecany jest do obsługi telewizji i internetu kablowego, to być może producent w oprogramowaniu przewidział potrzebne funkcje również do internetu od Orange.

Bez namacania go trudno mi jest z opisów coś wywnioskować.

Jeszcze tylko wspomnę, że do prawidłowego działania internetu Orange zamiast FB, router zewnętrzny musi mieć ustawienia opcji:

VLAN = 35

Sesja - PPPoE

Login: xXxxXx@neostrada.pl - ta informacja na podpisanej umowie

Hasło: xxxxxxxxxxx - generowane automatycznie w FunBox-ie, w przypadku routera z wolnego rynku hasło można uzyskać na dwa sposoby: Login: rejestracja@neostrada.pl, Hasło: rejestracja. Jak dobrze pamiętam, będziesz w tedy przekierowany w przeglądarce na stronę z generowaniem własnego hasła do usługi internetowej. To jest według mnie trudniejsza metoda uzyskania hasła i nigdy tego nie robiłem. Drugi sposób, to kontakt z infolinią, gdzie po podaniu danych oraz numeru telefonu komórkowego, hasło przyjdzie SMS-em. Dla mnie ten sposób jest szybszy i często z niego korzystałem.

Dochodzi jeszcze konfiguracja IPTV:

Dwa porty znam: ID IPTV: 838 i 839. Wspominasz o trzech punktach odbioru TV, więc pewnie będzie potrzebny trzeci ID IPTV, ale z tym się nie potkałem na internecie Orange.

 

W przypadku telewizji satelitarnej nie będzie ta usługa dostępna przy internecie światłowodowym.

 

 


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2431
  • 4101
  • 56

Własny router do światłowodu orange na infrastrukturze nexery.

Trzeci ID żaden nie będzie potrzebny, tylko będzie trzeba w 3 portach lan ustawić ID od telewizji i VOD. Czyli te co podałeś @ketrasaArtur . 


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 245
  • 377
  • 1

Własny router do światłowodu orange na infrastrukturze nexery.

@ketrasaArtur Nawiązując do ostatniego zdanie, tak wiem. Wspomniałem o telewizji satelitarnej gdyby za trudnym było by wpakowanie IPTV do routera. Jednakże mocno wierzę, że asus przygotował się na to, i tak jak ich system, wszystko zrobi się samo i intuicyjnie, a dwiem się tego, pewnie za dwa miesiące natomiast router będę miał już pod koniec grudnia, taki sobie zrobię prezent na święta :). 


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18339
  • 52438
  • 702

Własny router do światłowodu orange na infrastrukturze nexery.

@-brtk- dzięki, i ja się coś niecoś nauczę na tym forum 😉 👍


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 245
  • 377
  • 1

Własny router do światłowodu orange na infrastrukturze nexery.

@ketrasaArtur @-brtk- @agat13 @pablus Pewnie jeszcze odświeżę temat gdzieś za około 2-3 miesiące więc bądźcie czujni ;).


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2431
  • 4101
  • 56

Własny router do światłowodu orange na infrastrukturze nexery.

Routery Asusa te nowe AX są mocne i dosyć intuicyjny panel mają. Pociągnąć telewizję to by pociągnęły bez problemu, tylko teraz kwestia czy da się to tam skonfigurować. Jedną telewizję na Asusach już odpalali, nie wiem jak to jest z dodatkowymi dwiema.


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18339
  • 52438
  • 702

Własny router do światłowodu orange na infrastrukturze nexery.

@Macrolo tylko jeszcze dodam, żeby na tym routerze wykorzystać WiFi 6, to i urządzenia też muszą obsługiwać tą technologie. Szczerze powiedziawszy, to zaciekawiłeś mnie tym routerem. Na moim światełku wystarczy tylko adres MAC routera zmienić, i mam już internet. Teraz tylko dobrać urządzenie do obsługi WiFi 6 i można testy routera przeprowadzić. Może jak będzie mi zbywało z 0,5k, to sobie też taki sprezentuję 😁


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 245
  • 377
  • 1

Własny router do światłowodu orange na infrastrukturze nexery.

@ketrasaArtur a tak właściwie, czemu takie coś wymaga aż takiej ingerencji? Podłączając router do routera, wszystko odbywa się samoistnie i po kilku minutach można korzystać z sieci. Podpinając router do... eehh już zapomniałem nazwy, coś za trudne te pojęcia, nazwijmy to na czas mojej nauki "drugim gniazdkiem" trzeba grzebać w ustawieniach routery, wpisywać jakieś loginy, dzwonić na infolinie by wygenerować hasło, wpisywać jakieś liczby do miejsc o których nie miałem pojęcia... Ehh wszystko to jakieś dziwne...

@ketrasa Wiedziałem, że zaciekawi cię ten router 😜. I tak wiem (jeszcze nie jest ze mną, aż tak źle 😂🤣) że po obu stronach musi być obsługa wi-fi 6 aby wszystko ładnie śmigało. Nie ukrywam, mam szczerą nadzieję, że router sam sobie z tym poradzi i wystarczy, że po podłączam wszystko i na tym się skończą moje działania, ale wiadomo życie lubi zaskakiwać... No nic, temat odświeżę jak pod koniec grudnia zakupie owy router. Może w instrukcji znajdę info czy występują te trudne dla mnie i nie do zapamiętanie pojęcia o których wspomniał @ketrasa. No nic, jak to mówią wszystko wymaga czasu...

Dlatego @-brtk-  chcę asusa. Idealnie opisałeś najważniejsze cechy tego routerka, intuicyjny panel administracyjny, różnego rodzaju zapory sieciowe, obsługa wifi 6, wysokie prędkości, idealne do gameingu, no i wytrzymałe, starczy na spokojnie kilka dobrych lat pracy...

______________

* Scalenie postów – moderator Kinga