Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Własny router do światłowodu orange na infrastrukturze nexery.

ROZWIĄZANE

Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 245
  • 377
  • 1

Własny router do światłowodu orange na infrastrukturze nexery.

Witam! Poruszam ten temat z dedykacją dla ehh i znów nie pamiętam nazw... Ale wracając. Mam nadzieję, że za niedługi czas będę szczęśliwym użytkownikiem światłowodu. Natomiast jest jedna sprawa którą chciałbym poruszyć a mianowicie, własny router, czy to możliwe? grozi za to kara grzywny? trzeba to skontaktować z operatorem? jest to łatwe, bezinwazyjne? Z góry dziękuję za odpowiedz.

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18416
  • 52656
  • 710

Własny router do światłowodu orange na infrastrukturze nexery.

@Macrolo jeszcze raz zerknąłem na opis tego routera: ASUS RT-AX56U. Bardzo mocno się nim chwalą informacjami o WiFi 6, a bardzo mizernie piszą o obsłudze do internetu Orange. Router musi mieć wejście WAN - ten model ma. Jak już wcześniej wspomniałem, musi obsługiwać technologię VLAN, i PPPoE, a tego w opisie routera nie mogę znaleźć. Skoro polecany jest do obsługi telewizji i internetu kablowego, to być może producent w oprogramowaniu przewidział potrzebne funkcje również do internetu od Orange.

Bez namacania go trudno mi jest z opisów coś wywnioskować.

Jeszcze tylko wspomnę, że do prawidłowego działania internetu Orange zamiast FB, router zewnętrzny musi mieć ustawienia opcji:

VLAN = 35

Sesja - PPPoE

Login: xXxxXx@neostrada.pl - ta informacja na podpisanej umowie

Hasło: xxxxxxxxxxx - generowane automatycznie w FunBox-ie, w przypadku routera z wolnego rynku hasło można uzyskać na dwa sposoby: Login: rejestracja@neostrada.pl, Hasło: rejestracja. Jak dobrze pamiętam, będziesz w tedy przekierowany w przeglądarce na stronę z generowaniem własnego hasła do usługi internetowej. To jest według mnie trudniejsza metoda uzyskania hasła i nigdy tego nie robiłem. Drugi sposób, to kontakt z infolinią, gdzie po podaniu danych oraz numeru telefonu komórkowego, hasło przyjdzie SMS-em. Dla mnie ten sposób jest szybszy i często z niego korzystałem.

Dochodzi jeszcze konfiguracja IPTV:

Dwa porty znam: ID IPTV: 838 i 839. Wspominasz o trzech punktach odbioru TV, więc pewnie będzie potrzebny trzeci ID IPTV, ale z tym się nie potkałem na internecie Orange.

 

W przypadku telewizji satelitarnej nie będzie ta usługa dostępna przy internecie światłowodowym.

 

 

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

45 ODPOW. 45

Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18416
  • 52656
  • 710

Własny router do światłowodu orange na infrastrukturze nexery.

@Macrolo może być Twój router, aby było zewnętrzne ONT. Musi obsługiwać VLAN oraz PPPoE. Konsekwencji nie ma, pod warunkiem, że nie potrzegiesz w ONT i korzystasz z takiego, jaki przydzieli Orange.


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 245
  • 377
  • 1

Własny router do światłowodu orange na infrastrukturze nexery.

"aby było zewnętrzne ONT" co to znaczy? Zaznaczę, że na infrastrukturze nexery, router funbox jest podłączany do światłowodu po kablu ethernet. 

To ja może podam model tego routera żebyś mógł sprawdzi czy obsługuje podane rzeczy. Jest to ASUS RT-AX56U.

____________

* Scalenie postów – moderator Kinga


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18416
  • 52656
  • 710

Własny router do światłowodu orange na infrastrukturze nexery.

@Macrolo ONT - do tego urządzenia podłącza się światłowód, a do routera już kabelek RJ-45. Tak myślałem, że na łączach dzierżawionych Orange od górnie przydziela ONT. 


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 1005
  • 2453
  • 3

Własny router do światłowodu orange na infrastrukturze nexery.

@Macrolo zewnętrzny ONT daje się w przypadku gdy umowa świadczona jest na łączach zewnętrznego ISP ](z małymi wyjątkami)] (w Twoim przypadku jest to nexera) - tzw BSA. Połączenie wygląda wóczas następująco: Kabel optyczny wpinany jest do ONT , do którego kablem ETH podpinany jest funbox.

Jeśli umowa jest na włóknach OPL wówczas patchcord światłowodowy wpinany jest bezpośrednio do funbox. Prosty kaszel 😉 

 

@ketrasaArtur sorki ale w tym samym czasie widać, że posta pisaliśmy 😛 @ketrasaArtur był pierwszy 😄ps - na łączach dzierżawionych zawsze to tak wygląda. Różnicą może być model ONT - najczęściej jest to Huawei HG8310M/8010M lub Dasan/ZTE 🙂


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 245
  • 377
  • 1

Własny router do światłowodu orange na infrastrukturze nexery.

Czyli wszystko "git"? Wystarczy, że przełożę kabel lan z funboxa do asusa?


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 1005
  • 2453
  • 3

Własny router do światłowodu orange na infrastrukturze nexery.

@Macrolo zależy o którym kablu myślisz 😛

do FB muszą być wpięte dwa kable inaczej nie zagra 😛


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 245
  • 377
  • 1

Własny router do światłowodu orange na infrastrukturze nexery.

@pablus @ketrasaArtur Ja już mam mętlik w głowie. Orange daje mi zewnętrzny ONT więc o to się nie martwię, nie wiem czy mój router, znaczy przyszły router posiada te cośki o których wspomniał @ketrasaArtur. Ale jeśli ma to o czym mówił @ketrasaArtur  to rozumiem, że wystarczy przełożyć kabelek i bajka?


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18416
  • 52656
  • 710

Własny router do światłowodu orange na infrastrukturze nexery.

@Macrolo w opisach nie mogę znaleźć konkretnych informacji dotyczących routera: ASUS RT-AX56U. Podają info  że jest to router xDSL, czyli bardziej pod NEO, ale z kolei ma wejście RJ-45, więc bez wglądu w menu trudno powiedzieć.

 

Jeżeli router obsługuje potrzebne parametry, to samo przełożenie kabelka  to nie wszystko. Trzeba jeszcze ustawić VLAN na 35, ustawienie ma być na PPPoE i wpisać login i hasło. W przypadku routera FB, dane wpisują się z automatu, Tu będziesz musiał wygenerować hasło samodzielnie, np po przez kontakt z infolinią, login masz podany w umowie.


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 245
  • 377
  • 1

Własny router do światłowodu orange na infrastrukturze nexery.

No nic, jakoś sobie poradzę, zależy mi na tym asusie ze względu na zapory, wi-fi 6, bez awaryjność i nie zawodność, niestety nasłuchałem się trochę o funboxie, jest to ZTE prawda? Nie fajne mam skojarzenia z tą firmą... Podobno niektórym nie działa 5GH, nawet po dwu krotnej wymianie modemu, także uszkodzonych egzemplarzy jest masa, zanikanie wi-fi, przegrzania i inne takie... Jak bym mógł prosić @ketrasaArtur o dokładna instrukcje, gdzie mam wejść w ustawienia routera itp, jak już będę miał światłowód żebym już był przygotowany i zrobił to zaraz po wizycie monterów?