Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Urządzenia sieci Ubiquiti vs FunBox 3 vs światłowód

ROZWIĄZANE

Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 5
  • 10
  • 0

Urządzenia sieci Ubiquiti vs FunBox 3 vs światłowód

Witam

 

Na początku się przywitam 🙂 i powiem iż jestem nowy w sieciach jak i na tym formu.

- Witam Serdecznie i zaznaczam że jestem świeżak -

 

Do brzegu:

Ma w domu podłączony światłowód (tylko internet) oraz FB3.

Stwierdziłem iż w ramach nauki oraz bycia trochę snobem sprawie sobie zestaw od Ubiquity (USG, UCK-G2-plus, US-8-60W, UAP-nanoHD). Zanim jednak zakupię sprzęt poszukałem trochę informacji na ten temat i zrodziły się pytania.

 

Pytanie pierwsze: czy jeśli chcę poprawić WiFi oraz pobawić się infrastrukturą Ubiquity (w tym wypadku USG nie ma sensu bo po co się podwójnie NATować) to czy wystarczy wpiąć switcha do FB3? Jeśli tak to czy to ma sens ?

 

Pytanie drugie: jeśli już jestem klientem i mam tylko FB3 mogę prosić Orange o wymianę FB3 tylko na ONT i podłączyć pełen zestaw USG, UCK-G2-plus, US-8-60W, UAP-nanoHD. Będzie to działać ?

 

Pytanie trzecie: czy ktoś przechodził już procedurę wymiany FB3 na ONT będąc już klientem od dłuższego czasu? Jeśli tak to jak to najefektywniej zrobić.

 

Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź

 

Pozdrawiam

 

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18405
  • 52632
  • 708

Urządzenia sieci Ubiquiti vs FunBox 3 vs światłowód

@BigBartBS VLAN - Virtualny LAN, dla Orange wynosi 35, w rotuerze w polu VLAN będzie trzeba wpisać 35 (dla innego dostawcy VLAN może być inny), ustawiasz sesję PPPoE, natomiast login masz wpisany na umowie na usługę internetową od Orange. Hasło można zdobyć w następujący sposób:

  • jako login wpisujesz rejestracja@neostrada.pl, hasło: rejestracja, następnie generujesz na stronie internetowej orange.pl hasło do usługi internetowej. Dla mnie ten sposób jest trudniejszy i generowanie hasła wykonałem tylko raz, ale na łączu miedzianym.
  • dzwonisz na infolinie lub piszesz na czacie z konsultantem. Po weryfikacji konsultant przesyła SMS-a z hasłem do usługi internetowej. Często  tego rozwiązania korzystam. Moim zdaniem najszybsze.

edit:

Zakładam, że masz tylko samą usługę internetową, bez Orange TV i VoIP. Bo jeżeli dochodzą te usługi, to sprawa z własnym routerem mocno się komplikuje i nie zawsze udaje się uruchomić usługę Orange TV, nie wspominając już o telefonie VoIP.

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

11 ODPOW. 11

Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18405
  • 52632
  • 708

Urządzenia sieci Ubiquiti vs FunBox 3 vs światłowód

@BigBartBS bardzo fajne, acz drogie zabawki do testowania. Przynajmniej zyskasz doświadczenie, jak masz możliwości na taki sprzęt.

Router, który ma odbierać sygnał z ONT, musi obsługiwać VLAN, oraz PPPoE i musi mieć możliwość wpisania loginu i hasła do usługi internetowej. Wstępnie VLAN ma, ale pozostałych parametrów nie widziałem, może zbyt powieżchoenie w opis zetknąłem.

 

Co do ONT od Orange, to da się załatwić. Tematy na NO były w tej sprawie i klientom Orange udało się załatwić. Jako powód wymiany na ONT, trzeba podać zmianę infrastruktury sieciowej. ONT będzie w innym miejscu niż router, a światłowodu nie da się poprowadzić.

 

 


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 5
  • 10
  • 0

Urządzenia sieci Ubiquiti vs FunBox 3 vs światłowód

@ketrasaArturDziękuje bardzo za informacje!

Z tego co się orientuje (ale mogę się mylić) USG ma wszystkie funkcjonalności VLAN, oraz PPPoE.

 

Nie do końca jeszcze ogarniam co to jest  'VLAN 35' dla orange (przeczytałem w innym wątku) ale spokojnie dojdę do tego 😄


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18405
  • 52632
  • 708

Urządzenia sieci Ubiquiti vs FunBox 3 vs światłowód

@BigBartBS VLAN - Virtualny LAN, dla Orange wynosi 35, w rotuerze w polu VLAN będzie trzeba wpisać 35 (dla innego dostawcy VLAN może być inny), ustawiasz sesję PPPoE, natomiast login masz wpisany na umowie na usługę internetową od Orange. Hasło można zdobyć w następujący sposób:

  • jako login wpisujesz rejestracja@neostrada.pl, hasło: rejestracja, następnie generujesz na stronie internetowej orange.pl hasło do usługi internetowej. Dla mnie ten sposób jest trudniejszy i generowanie hasła wykonałem tylko raz, ale na łączu miedzianym.
  • dzwonisz na infolinie lub piszesz na czacie z konsultantem. Po weryfikacji konsultant przesyła SMS-a z hasłem do usługi internetowej. Często  tego rozwiązania korzystam. Moim zdaniem najszybsze.

edit:

Zakładam, że masz tylko samą usługę internetową, bez Orange TV i VoIP. Bo jeżeli dochodzą te usługi, to sprawa z własnym routerem mocno się komplikuje i nie zawsze udaje się uruchomić usługę Orange TV, nie wspominając już o telefonie VoIP.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12923
  • 53103
  • 616

Urządzenia sieci Ubiquiti vs FunBox 3 vs światłowód

@BigBartBS wydaje mi się, że @ketrasaArtur wyczerpał temat . Ja tylko podpowiem, że jest możliwość wymiany FB 3 na FB 2 z ONT w salonie. Można pójść dalej i zaryzykować tylko dołożenie ONT ( może w systemie ogarnięty konsultant przepchnie od razu) i wtedy pobawić się różnymi konfiguracjami dwóch modemów. Porównać testy i osiągi jednego i drugiego. 

 


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18405
  • 52632
  • 708

Urządzenia sieci Ubiquiti vs FunBox 3 vs światłowód

@agat13 to tylko złudzenie, temat na pewno nie będzie wyczerpany. Wszystko zależy o @BigBartBS jakie będzie miał kolejne zagadnienia. Obecnie to wstępne rozeznanie, a sprzęt daje wiele możliwości. Szkoda, że nie stać mnie na takie zabawki, a było by czym się pobawić i sporo możliwości. Jak Ty byś taki sprzęt miał, dopiero byś się rozpisał 😊🤗😀


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12923
  • 53103
  • 616

Urządzenia sieci Ubiquiti vs FunBox 3 vs światłowód

@ketrasaArtur fakt, temat rzeka, ale zgrabnie to opisałeś...


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 5
  • 10
  • 0

Urządzenia sieci Ubiquiti vs FunBox 3 vs światłowód

W poniedziałek zaczynam walkę, będę informował jak to wszystko pójdzie 🙂

Dziękuję bardzo za pomoc!


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 5
  • 10
  • 0

Urządzenia sieci Ubiquiti vs FunBox 3 vs światłowód

@ketrasaArtur  a czy możesz wyrazić swoje zdanie na temat pytania pierwszego ?

 

Pytanie pierwsze: czy jeśli chcę poprawić WiFi oraz pobawić się infrastrukturą Ubiquity (w tym wypadku USG nie ma sensu bo po co się podwójnie NATować) to czy wystarczy wpiąć switcha do FB3? Jeśli tak to czy to ma sens ?

 

Bo cały czas się zastanawiam i kombinuje


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12923
  • 53103
  • 616

Urządzenia sieci Ubiquiti vs FunBox 3 vs światłowód

@BigBartBS ma to sens, zależy co chcesz osiągnąć...jeśli wystarczy Ci router FB z zakresem ustawień, to ok...jeśli chcesz się pobawic w ustawienia porządnego routera to swój podłącz do ONT, bo niestety FB nie ma opcji bridge