Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Układ sieci wewnątrz domu


Poziom 9, Zwiadowca Przestworzy
  • 4
  • 6
  • 0

Układ sieci wewnątrz domu

Witam wszystkich.

Prawdopodobnie w ciągu 2-3 tygodni będę miał w końcu instalowane światło od Orange i z tego co widzę po waszych komentarzach to dopiero początek moich kłopotów ;-).

 

Mam pytanie odnośnie układu sieci wewnątrz domu. Z biegiem lat troszkę mi się rozwinęła i mam obecnie po kablu podpięte kilkanaście urządzeń ( plus router TD-W9980 i 3 x switch). Wszystko okablowane i umieszczone na 3 poziomach. Do tego dochodzi NAS i musze mieć VPN. Nie ma więc szans aby w prosty sposób zainstalować FB. Zakładam że w tej sytuacji bez problemu dostanę ONT. Chcę na wejściu wrzucić Edgerouter X (poddasze)  i z niego poprowadzić sieć do umieszczonych poniżej TD-W9980 (1 piętro) i FB ( parter) działających jako AP i switche jednocześnie. Dodatkowo chciałbym do FB podpiąć telefon stacjonarny ( tak, jeszcze mam 😉 ) i dekoder ICU po kablu. Drugi dekoder ICU byłby podpięty do TD-W9980 lub po wifi. Pytanie podstawowe czy "to" ma prawo działać czy też mam za bujną fantazję 😉 ?

Chodzi mi głownie o to czy pod tak wpięty FB można podpiąć ICU i telefon stacjonarny, a także czy można ustawić IPTV na Edgerouter X na dwóch adresach IP w sieci domowej.

Pozdrawiam

Mirek

 

____________

* Wątek wyodrębniono z tematu Własny router zamiast Funbox-a 3.0 Orange. - Wiktor

9 ODPOW. 9

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12969
  • 53265
  • 619

Układ sieci wewnątrz domu

@MirohalterWęszę problemy. Zewnętrzny ONT jak najbardziej. Router własny i siec dalej ok...ale na VoIP nie licz, a z IPTV będziesz miał drogę przez mękę. Kreowanie VLAN-ów tak, aby zadziałała TV na dwóch dekoderach to wyzwanie dla śmiałych.NAS i VPN na Neo, tak, ale lepiej bez FB.

Trudno tak arbitralnie coś powiedzieć, bo masz rozległą sieć, że tylko na miejscu da radę ogarnąć...

Anonim

Nie dotyczy

Układ sieci wewnątrz domu

@Mirohalter  nie ustawisz FB 3.0 w tryb AP-Klient czy jaki kolwiek inny, sieć rozbudowana mocno i jeszcze telewizja od Orange, jak nie jesteś ekspertem Informatyki, to raczej słabo widzę te twoje plany, tu nie oczekuj gotowego rozwiązania, bo zdalnie tego się nie da zrobić, drobne problemy możemy pomóc rozwiązać, ale nie takie jak twoje.


Poziom 9, Zwiadowca Przestworzy
  • 4
  • 6
  • 0

Układ sieci wewnątrz domu

No właśnie pytanie czy "sieć dalej ok" :)... czy FB może pracować w sieci za innym routerem ? Czyli dostawać neta nie z ONT tylko np z Edgerouter X'a ? 

Anonim

Nie dotyczy

Układ sieci wewnątrz domu

@Mirohalter  i już wychodzi twoja słabość, nie FB musi być jako pierwszy 😉

W twoim wypadku ONT + własny router, bez FB 3.0, ale będzie trudna konfiguracja, skoro masz Orange TV.


Poziom 9, Zwiadowca Przestworzy
  • 4
  • 6
  • 0

Własny router zamiast Funbox-a 3.0 Orange.

Na razie nie mam jeszcze nic - wole przeanalizować problem przed zamówieniem.

Specjalistą może nie jestem ale lubię takie problemy sam rozwiązywać 😉 

Podchodząc do tego z drugiej strony - wywalam FB daje innego AP/Switcha.

Dlaczego nie ma problemu w konfiguracji IPTV na jednym dekoderze a na dwóch już będzie ?

 


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12969
  • 53265
  • 619

Własny router zamiast Funbox-a 3.0 Orange.

@MirohalterWidzisz...wszystko zależy od tego do czego naprawdę używasz sieci. Czy do gier, gdy ważne jest opóźnienie na PING-u, czy do pracy zdalnej , czy tylko do netu i strumieniowego oglądania filmów?

W grach kaskada routerów jest mało praktyczna...Zaś w zwykłym netowaniu nie przeszkadza. IPTV w multiroomie i VoIP najlepiej jest realizować niestety na FB. Najmniej problemów. Całą zaś sieć wifi i LAN możesz realizować jak dotychczas na własnym routerze i AP. Trzeba zadbać o kilka szczegółów i pamiętać o prędkościach i zasięgu (dobrać odpowiedni sprzęt)


Poziom 9, Zwiadowca Przestworzy
  • 4
  • 6
  • 0

Własny router zamiast Funbox-a 3.0 Orange.

@agat13  Niestety sytuacja jest bardziej złożona :). Ja i żona używamy do HO, ogladania filmów, mam tez dostęp do NASa i do kamer. Dzieci rzecz jasna grają. Chyba skończy się tak że ONT wrzucę do szafki rack na strychu, zjadę od niego skrętką na poziom niższy, tam ustawię FB podepnę do niego jak Bozia kazała telefon i dekoder i wrócę po LANie do routera. Tak chyba pójdzie ;-)? Tylko jedno mnie ciekawi. Jak podpiąć po kablach dwa dekodery do FB ( w przypadku multiroomu) ?


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12969
  • 53265
  • 619

Własny router zamiast Funbox-a 3.0 Orange.

@MirohalterKoncepcja jest słuszna. Tylko takie rozwiązanie się prosto sprawdzi. Dwa dekodery podpinasz po LAN (najlepiej bepośerdnio z FB) zakładam, że jeden zostanie w salonie, czyli podpiąć można krótkim patchcordem, ale drugi musisz cofnąć na strych i dopiero łącząc dwa kable eth zejść do drugiego dekodera. No, chyba, że zaryzykujesz połączenie drugiego po wifi, co może sie udać zważywszy tylko na bliską odległość od routera FB. W FB są 4 porty eth z czego jeden zużyjesz na WAN. po dołączeniu 2 dekoderów i tak zostaje tylko 1 LAN na uplink dla routera domowego (drugiego)

Możesz kombinować ze switchami, ale net i IPTV będa się na jednym "gryzły"...chyba, że tylko na jednym switchu podepniesz TV, a na drugim LAN

Koncepcji jest wiele, ale to i tak wyjdzie w praniu


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18417
  • 52662
  • 710

Własny router zamiast Funbox-a 3.0 Orange.

@Mirohalter przy tak rozbudowanej sieci i konieczności podłączenia IP TV Orange oraz telefonu stacjonarnego po VoIP, nie obędzie się bez FunBox-a. jak wcześniej wspomniałeś i @agat13 podpowiada, najlepiej światełko do FunBox-a, telewizję po skrętce oraz do FunBox-a telefon. Dopiero z kolejnych portów LAN internet po kabelku do swojej sieci. Jeszcze dochodzi otwieranie portów do gier, tu też będzie trochę zabawy. 

Własny router do internetu jeszcze da rady, pod warunkiem że będzie posiadał VLAN oraz PPPoE. IP TV niektórym się udało uruchomić, ale VoIP niestety już tylko zadziała z FunBox-a. Dużo konfiguracji przed Tobą i wiele godzin spędzonych przed komputerem.