Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Ubiquiti EdgeRouter 4 (ER-4) a łącze światłowodowe od Orange


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 2
  • 9
  • 0

Ubiquiti EdgeRouter 4 (ER-4) a łącze światłowodowe od Orange

Szanowne Koleżeństwo,

 

lada dzień będę miał instalowane łącze światłowodowe od Orange - 1Gbps. Na razie biorę sam internet bez TV, VOD i Voipa. Nie wykluczam dokupienia jeszcze usługi TV i VOD ale to śpiew przyszłości. Dzięki forum dowiedziałem się, że mam zamówić sobie instalację z niezależnym ONT i tak też zrobiłem. Pozostaje jeszcze jedna kwestia do zrobienia i to właśnie z tym do Was przychodzę prosząc o pomoc. Muszę kupić router. Ponieważ posiadam AP od Ubiquiti (U6 Long Range) i jestem z niego bardzo zadowolony postanowiłem kupić router tego samego producenta. W tym momencie czekam tylko na opinię osób doświadczonych i gdy tylko potwierdzicie że to dobry wybór od razu kupuję model ER-4. Napiszcie proszę, czy to będzie odpowiednie urządzenie do tego łącza czy lepiej kupić coś wyżej, np. ER-6p. Poniżej link do porównania modeli:

 

https://www.ui.com/edgemax/comparison/


Czy w przyszłości będę mógł na ER-4 uruchomić po za internetem również TV i VOD. On ma tylko 3 porty - ETH0/1/2 (dodatkowy ETH3-SFP jest chyba współdzielony z ETH2). Po tym jak ETH0 podepnę do ONT zostaną mi dwa wolne porty ETH. Do jednego z nich podepnę switch Cisco 16portowy który posiadam od kilku lat. I teraz, czy po zagospodarowaniu ETH0 jako WAN, wystarczą mi tylko dwa pozostałe porty na uruchomienie internetu i w przyszłości innych usług ? Czy jednym portem można wypuścić internet, TV oraz VOD do switcha, do którego po za sprzętem korzystającym z internetu podepnę również tuner iptv ? Czy ten router to pociągnie.

 

Proszę osoby doświadczone o pomoc w postaci porady.

 

Pozdrawiam,

Rafał.

10 ODPOW. 10
Anonim

Nie dotyczy

Ubiquiti EdgeRouter 4 (ER-4) a łącze światłowodowe od Orange

Taką siecią to już trzeba na miejscu się zająć, nie doradzę więc bo trudno wirtualnie to sprawdzić, jak masz minimum wiedzy, to kupuj i testuj, masz 14 dni na zwrot, jedno napiszę ci, Orange TV jest upierdliwa dla routerów i Switcha, najlepiej jak od głównego routera jest zarządzana, inaczej może zabić sieć wewnętrzną i dostep do netu zniknie 😎

Ja bym radził poprzestać na internecie w takiej rozbudowanej sieci, telewizję od Canal + dokupił, będzie prościej 😄


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18398
  • 52616
  • 705

Ubiquiti EdgeRouter 4 (ER-4) a łącze światłowodowe od Orange

@fido2001 wygląda, że ten router powinien obsługiwać internet Orange. Na pewno musi być ustawione opcje:

VLAN 35

Sesja - PPPoE

Potrzeba jeszcze zarejestrować i zalogować się do sieci Orange, więc

Login: xXxxXx@neostrada.pl - ta informacja na podpisanej umowie

Hasło: xxxxxxxxxxx - generowane automatycznie w FunBox-ie, w przypadku routera z wolnego rynku hasło można uzyskać na dwa sposoby: Login: rejestracja@neostrada.pl, Hasło: rejestracja. Jak dobrze pamiętam, będziesz w tedy przekierowany w przeglądarce na stronę z generowaniem własnego hasła do usługi internetowej. To jest według mnie trudniejsza metoda uzyskania hasła i nigdy tego nie robiłem. Drugi sposób, to kontakt z infolinią, gdzie po podaniu danych oraz numeru telefonu komórkowego, hasło przyjdzie SMS-em. Dla mnie ten sposób jest szybszy i często z niego korzystałem.

Dochodzi jeszcze konfiguracja IPTV:

Dwa porty znam: ID IPTV: 838 i 839. Wspominasz o trzech punktach odbioru TV, więc pewnie będzie potrzebny trzeci ID IPTV, ale z tym się nie potkałem na internecie Orange.

Jeżeli wszystkich opcji router nie obsługuje, to nie uzyskasz dostępu do internetu. Zostaje testowanie przez 14 dni w przypadku zakupu routera przez internet. Jak nie będzie pasował, to go zwrócisz.


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 2
  • 9
  • 0

Ubiquiti EdgeRouter 4 (ER-4) a łącze światłowodowe od Orange

No właśnie TV mam obecnie od C+ 🙂 i (...) neostradę 20/1 od nastu lat. Jak zobaczyłem że w końcu ciągną na moje osiedle "światełko" to skakałem jak dziecko ze szczęścia.

 

Sieć mam rozprowadzoną po całym domu - w każdym pomieszczeniu po 2 gniazdka. Wszystko od szafki w przedpokoju gdzie wszystko krosuję idzie po ekranowanej skrętce Cat.6. Oczywiście gniazdka jak i każdy element jest w 6stej kategorii i ekranowany. Switch gigabitowy 16p. od Cisco (niezarządzalny) Dodatkowo u sufity wisi Ubiquiti-U6-LR. Tak sieć zrobiłem sobie jak budowałem chałupę kilka lat temu licząc że szybko pojawi się "światełko"... 10 lat czekałem i w końcu wykorzystam porządnie tą sieć 😉

 

Chodzą mi po głowie jakieś głosy 😉 które mówią, że jak "coś" jest do wszystkiego to jest do d**y i żeby łącze od Orange wykorzystać tylko na internet a TV niech zostanie od C+. Nie muszę mieć wszystkiego od jednego operatora... I jak czytam o wrażliwości iptv, problemach z tym, itd. To co raz bardziej przekonuję się żeby zrobić tak jak radzisz - zostawić sobie C+ do TV, a ER-4 będzie miał na głowie tylko internet...

Anonim

Nie dotyczy

Ubiquiti EdgeRouter 4 (ER-4) a łącze światłowodowe od Orange


@fido2001napisał(-a)

No właśnie TV mam obecnie od C+ 🙂 i (...) neostradę 20/1 od nastu lat. Jak zobaczyłem że w końcu ciągną na moje osiedle "światełko" to skakałem jak dziecko ze szczęścia.

 

Sieć mam rozprowadzoną po całym domu - w każdym pomieszczeniu po 2 gniazdka. Wszystko od szafki w przedpokoju gdzie wszystko krosuję idzie po ekranowanej skrętce Cat.6. Oczywiście gniazdka jak i każdy element jest w 6stej kategorii i ekranowany. Switch gigabitowy 16p. od Cisco (niezarządzalny) Dodatkowo u sufity wisi Ubiquiti-U6-LR. Tak sieć zrobiłem sobie jak budowałem chałupę kilka lat temu licząc że szybko pojawi się "światełko"... 10 lat czekałem i w końcu wykorzystam porządnie tą sieć 😉

 

Chodzą mi po głowie jakieś głosy 😉 które mówią, że jak "coś" jest do wszystkiego to jest do d**y i żeby łącze od Orange wykorzystać tylko na internet a TV niech zostanie od C+. Nie muszę mieć wszystkiego od jednego operatora... I jak czytam o wrażliwości iptv, problemach z tym, itd. To co raz bardziej przekonuję się żeby zrobić tak jak radzisz - zostawić sobie C+ do TV, a ER-4 będzie miał na głowie tylko internet...


Wiec problem z głowy 😄

Telewizję masz, więc net tylko dopieścić skoro ont będzie, to lux 😄


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5466
  • 22015
  • 179

Ubiquiti EdgeRouter 4 (ER-4) a łącze światłowodowe od Orange

@fido2001 

W kwestii TV, poza nietrywialnym problemem z konfiguracją, dochodzą też inne aspekty.

  • cena: przy niskich pakietach IP TV wyjdzie taniej, przy bogatszych osobna umowa z C+ będzie bardziej opłacalna
  • wpływ warunków atmosferycznych na SAT. Oczywiście to kwestia jakości i ustawienia instalacji SAT, ale do jakiegoś stopnia prawie zawsze występuje. Na IP TV tego nie ma.
  • dekodery IP TV Orange pozostawiają wiele do życzenia w zakresie intuicyjności interfejsu, w porównaniu z dekoderami SAT C+ wypadają... blado (duuuży eufemizm).
  • w IP TV jest możliwość jednoczesnego odbioru większej liczby kanałów. W praktyce ta liczba to coś koło pięciu, IIRC, a właczając w to wirtualne nagrania jest wrecz nieograniczona. Z SAT są to najwyżej dwa kanały na raz (no może w tych nowszych dekoderach jest więcej, ale na pewno znacznie mniej niż w IP TV)

Ostatecznie sam musisz zdecydować. Ja przeszedłem z SAT na IPTV i nie żałuję. Odpowiednio skonfigurowana IP TV nie wpływa w żadnym stopniu na wygodę i swobodę używania internetu. Jakość przekazów TV też jest bardzo podobna. Te głosy co Ci chodzą po głowie to... no nie wiem może samo przejdzie?


Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29460
  • 270

Ubiquiti EdgeRouter 4 (ER-4) a łącze światłowodowe od Orange


@j131napisał(-a)
  • wpływ warunków atmosferycznych na SAT. Oczywiście to kwestia jakości i ustawienia instalacji SAT, ale do jakiegoś stopnia prawie zawsze występuje. Na IP TV tego nie ma.

W nowym sofcie Graphyne dla Ultraboxa 4K już nie ma tego problemu podczas zakłóceń na sat po prostu przełączasz się na odbiór z neta (oczywiście dek musi być do niego podłączony po wifi lub po kablu)

 

  • w IP TV jest możliwość jednoczesnego odbioru większej liczby kanałów. W praktyce ta liczba to coś koło pięciu, IIRC, a właczając w to wirtualne nagrania jest wrecz nieograniczona. Z SAT są to najwyżej dwa kanały na raz (no może w tych nowszych dekoderach jest więcej, ale na pewno znacznie mniej niż w IP TV)

Możesz rozwinąć o co chodzi? bo nie bardzo rozumiem...


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5466
  • 22015
  • 179

Ubiquiti EdgeRouter 4 (ER-4) a łącze światłowodowe od Orange


@slav72napisał(-a)

w IP TV jest możliwość jednoczesnego odbioru większej liczby kanałów. W praktyce ta liczba to coś koło pięciu, IIRC, a właczając w to wirtualne nagrania jest wrecz nieograniczona. Z SAT są to najwyżej dwa kanały na raz (no może w tych nowszych dekoderach jest więcej, ale na pewno znacznie mniej niż w IP TV)

Możesz rozwinąć o co chodzi? bo nie bardzo rozumiem...


Chodzi mi tu o to, że na dekoderze ICU100 mogę zlecić nagranie kilku kanałów w tym samym czasie. W przypadku kanałów "multinagrywarkowych" można nawet zlecić "nagranie" dowolnej liczby kanałów. W tym ostatnim przypadku dekoder nawet nie musi być włączony w trakcie emisji. Takich cudów przy TV SAT nie ma. Oczywiście, protezując łącze SAT łączem internetowym te technologie się upodabniają. Ale coś za coś: w takim przypadku TV zabiera część łącza internetowego, w IP TV pasmo TV nie zabiera pasma internetowego.

 


Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29460
  • 270

Ubiquiti EdgeRouter 4 (ER-4) a łącze światłowodowe od Orange

@j131  otóż mam możliwość nagrywania 3 kanałów jednocześnie i oglądania czwartego na deku Ultrabox 4k i to na jednym kablu podłączonym od konwentera do dekodera (technologia Unicable) czyli tak jak u Ciebie (poprawka nie około pięciu tyko cztery). Jak widzisz technologia sat nie stoi w miejscu lecz też się rozwija i wbrew opiniom niektórych (nie mam tu na myśli Ciebie) ma się dobrze i tak będzie jeszcze długo.


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5466
  • 22015
  • 179

Ubiquiti EdgeRouter 4 (ER-4) a łącze światłowodowe od Orange

@slav72 

No i bardzo dobrze, że się rozwija. Nigdzie nie napisałem że się nie rozwija. Nie piszę też tego żeby namówić OP na takie czy inne rozwiązanie, jedynie po to żeby zdawał sobie sprawę z wszystkich uwarunkowań. Skoro ma SAT (a ja nie) to akurat ta moja nieścisłość będzie bez konsekwencji.

Reasumując: wygląda na to że w zakresie nagrywania na dysk nie ma w tej chwili różnicy między SAT C+ i IP TV Orange, mój błąd że to wypunktowałem, dzięki za poprawkę. 🙂

Pozostaje co prawda kwestia multinagrywarki - te "wirtualne" ale ilościowo nieograniczone nagrania są tylko w IP TV. OK, OK, zaraz mi napiszesz że można przecież przez portal podobny efekt osiągnąć. No pewnie można. A w Netfilxie można oglądać co się chce i kiedy chce nawet bez uprzedniej rezerwacji.

Tak że jeden lubi organy drugi organiścinę.