Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Router do światłowodu


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 19
  • 35
  • 0

Router do światłowodu

Taaak, z racji tego że nie mam jeszcze prezentu pod choinkę, zamówiłem:

Ubiquiti UniFi Security Gateway

Ubiquiti UniFi Switch, 8-Port, 60W

Ubiquiti UniFi AP

wywalam stare routery, na razie FunBox zostaje, przez zimę będę walczył z konfiguracją - licząc na pomoc szanownego grona.

 


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 19
  • 35
  • 0

Router do światłowodu

Przepraszam za post pod postem - nie mogę edytować....

No i zacząłem walkę.

Problem pierwszy: nie mam internetu na Unifi Security Gateway.

Podłączyłem go tak jak pozostałe trzy routery w mojej sieci, czyli stałe adresy spoza puli DHCP Funboxa, na USG DHCP wyłączone, połączenie LAN - LAN. Kombinuję z adresami i DHCP. 

W międzyczasie przetestowałem połączenie ONT-WAN USG według topicu https://nasz.orange.pl/t5/Modemy-i-routery/Osobne-ONT-Ubiquiti-USG-UniFi-Security-Gateway/td-p/23162... ale bez skutku...

Ktoś podpowie jak ustawić Funboxa aby podłączyć do niego Unifi - niech już będzie ten Funbox....


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13118
  • 53892
  • 632

Router do światłowodu

@rafaello74 Funboxa nie konfigurujesz bo i po co? Skoro działają inne routery za nim

 

 

 


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 19
  • 35
  • 0

Router do światłowodu

Tak, ale nowy Unifi nie działa...Te stare routery są połączone gniazdami LAN-LAN, w nowym Unifi mam gniazdo WAN (do którego próbuję podłączyć ONT) oraz w zasadzie tylko jedno gniazdo LAN do którego podłączę switch (o ile uda mi się go zaadoptować). Drugie gniazdo LAN/WAN na Unifi próbuję skonfigurować jako LAN.

Co muszę zrobić w Unifi aby podłączyć go za Funboxem?


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13118
  • 53892
  • 632

Router do światłowodu

@rafaello74 nie wiem dokładnie jak ten gateway, ale w większości przypadków routery są z defaultu przystosowane do pług and Play, czyli pidpinasz i jakoś działa. Mikrotik musi być skonfigurowany, ale tu bym podłączył na LAN kompa i zetknął czy działa DHCP i jako ma zakres adresacji. Tak bez WAN.Zerknij i sprawdź jaki jest adres bramy. Zaloguj się i zerknij na ustawienia WAN- na razie zrób DHCP. Pamiętaj o tym, że klasa adresowa LAN i WAN nie mogą być takie same


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 19
  • 35
  • 0

Router do światłowodu

Unifi gateway (USG) fabrycznie ma ustawiony adres  192.168.1.1 (czyli taki sam jak mojej bramy czyli Funboxa) oraz włączone DHCP zarówno na WAN i LAN.

Zacząłem od  zmiany jego  adresu LAN na adres spoza puli DHCP Funboxa i wyłączenia DHCP na LANie USG. Połączenie LAN Funbox - LAN USG. W efekcie USG jest widoczny w Unifi Network Contoler (aplikacja na laptopie), ale nie łączy się z internetem. W funboxie go nie widzę, w IP Scannerze tak.

Taki sam efekt daje nadanie adresu wewnątrz puli DHCP Funboxa. Co robię źle?


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13118
  • 53892
  • 632

Router do światłowodu

@rafaello74 zmień zakres DHCP na uq na 192.168.2.x. 


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2431
  • 4102
  • 56

Router do światłowodu

@rafaello74ustaw tak:

 

Funbox do szafy.


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 19
  • 35
  • 0

Router do światłowodu

Dzięki, na razie jestem w pracy - choć wydaje mi się że próbowałem... tylko chyba na tym drugim porcie LAN/WAN....

Zakładam że wtedy podłączę LAN Funboxa z WAN USG?


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2431
  • 4102
  • 56

Router do światłowodu

Unifi podłączasz do ONT, Funbox zbyteczny.