Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Router do światłowodu


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 19
  • 35
  • 0

Router do światłowodu

Witajcie mądrzy ludzie!

Możecie podzielić się wiedzą - jaki router mógłby zastąpić FB3?

Posiadam Orange Love 600 (internet, tv i nieużywany telefon) FB3 oraz oddzielny ONT - usługa świadczona na infrastrukturze Nexery. FunBox notorycznie gubi stale przypisane adresy, a trochę tego mam. 

Dom ma trzy kondygnacje na których potrzebne jest wifi i po 4 kable LAN, więc pracują teraz dwa routery i FB. W odróżnieniu od większości tematów na forum - potrzebuję  internetu ORAZ telewizji.

Szukam sprawdzonego routera który zastąpiłby FB3, cena ma drugorzędne znaczenie.

Powoli przekonuję się do polecanych tutaj "szatanów" ale czy ktoś na forum uruchamiał na nich TV?

 

___________

* Wpis wydzielony wraz z odpowiedziami do nowego tematu - moderator Bartłomiej

25 ODPOW. 25

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12947
  • 53204
  • 617

Router do światłowodu

@rafaello74  uruchamianie TV to dość skomplikowany proces. Nie jest łatwo i to może nie działać stabilnie. Trzeba się na prawdę na tym znać. Jeśli masz zamiar pociągnąć kable ja bym polecał zostawić FB tylko do tv po kablach, wyłączyć wifi i dopiero wtedy podłączyć jakiegoś potwora, ale Access pointy podłączyć również po kablach do routera. Warto używać sprzętu SMART i dwuzakresowe go wifi, co pozwoli na dobre osiągi. Sprzęt jednego producenta i dobrej jakości..


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 19
  • 35
  • 0

Router do światłowodu

Ok, powiedzmy że zostawiam FB3 a do niego:

 - parter: ONT plus FB3 (wyłączone wifi i DHCP) i do niego kablem dekoder i jakiś router kontrolujący sieć (DHCP, VPN, DNS itd) do niego podłączone kablem: 1. PS4, 2. terminal z Home Assistantem

 - piętro: jakiś Acces Point rozsiewający wifi

 - strych: jakiś switch 4 portowy do kamer 

 - piwnica: jakiś AP 

Jakieś sugestie? Mam 18 urządzeń na WiFi 2,4 dwa na WiFi 5 giga, z tego 11 urządzeń ma stałe IP - tzn. chciałbym aby miało.


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 74
  • 138
  • 3

Router do światłowodu

@rafaello74 To co piszesz, jeśli dobrze odgaduję Twoje zamiary, jest do osiągnięcia. Kluczowe jest właściwe określenie topologii sieci w zależności od tego jakim sprzętem aktywnym zarządzającym ruchem dysponujesz (lub będziesz dysponował).

Jak już kilkukrotnie pisałem poczytaj najpierw ten wątek na trzepaku:

https://trzepak.pl/viewtopic.php?t=51177 

Moim zdaniem możesz się skupić na Wariancie II lub III  (albo jak lubisz linuxa to i IV 😉 ).

Jak chcesz mieć stabilne WiFi w trzykondygnacyjnym domu to pomyślałbym o systemach Mesh ale z tych, które naprawdę działają (Synology, Asus, Ubiquiti) i tak zawęzisz sobie spektrum rozwiązań do optymalnego dla Ciebie. 

Taka konfiguracja nie jest jakoś ekstremalnie skomplikowana, jeśli zrozumiesz najpierw czym jest tagowanie ramek i o co w tym chodzi 😀   Wiedząc co trzeba dobrze wybierzesz sprzęt a co za tym idzie, konfiguracja będzie spokojna.

Życzę powodzenia,

Tony.


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 19
  • 35
  • 0

Router do światłowodu

Widziałem tamten topic i nie czuję się  na siłach....Jeśli do FB3 podłączę jakiś inny router który weźmie na siebie zarządzanie siecią i jedynym negatywnym skutkiem będzie podwójny NAT - to myślę że jest to akceptowalne....

Anonim

Nie dotyczy

Router do światłowodu

@rafaello74  proponuję wynająć jakiegoś Informatyka, ogarnie ci to jak trzeba, jak sieci i konfiguracja routerów jest dla ciebie trudnym tematem, bo cóż zdalnie możemy ci doradzić, sprzęt trzeba konfigurować na miejscu, tak w ciemno nawet nic nie polecę, bo wywalisz tylko kasę, jeśli FunBox 3.0 zostawiasz to musi być włączone DHCP, jedynie poziom zabezpieczeń na niski czy wyłączony, podpinasz drugi porządny router za nim i tworzysz drugą sieć tą właściwą (FunBox wyłączasz wi-fi), ten drugi router to topowy TP-Link/ Asus/ Netgear tak 800 zł wzwyż, bo im drożej tym lepszy sprzęt i wi-fi, TP-Link ma router z 8 antenami i takowy powinien da radę u ciebie, ale by to sprawdzić trzeba by testy zrobić.


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2431
  • 4102
  • 56

Router do światłowodu

No nie bardzo im droższy tym lepszy. W tych droższych znanych markach płaci się za wygodę konfiguracji. Jakiś Mikrotik albo Ubiquiti, który jest tańszy od topowych Asusów itp., byłby lepszy ale ciężej konfigurowalny.

 

I też jestem zdania, jak ktoś sobie tworzy tak dużą sieć, to powinien zastanowić się nad dobrym routerem bez WiFi z dużą ilością LAN (np. ubiquiti er12) i do tego jakiś dobry AP (też coś ze stajni ubiquiti). Ale jeżeli @rafaello74 sobie nie poradzi z postami na trzepaku, to lepiej niech się tego nie tyka.

I podzielam zdanie @Anonim, jeżeli miałbym się wkopać na koszty i nie skonfigurować, lepiej wynająć kogoś, kto się zna i dobierze sprzęt do naszych potrzeb i to skonfiguruje. Wyda się parę stówek za konfigurację, ale ma się wszystko OK na lata, oczywiście jak ktoś się nie czuje na siłach samemu skonfigurować to z tutorialami dostępnymi w necie, bo jakieś minimalne pojęcie trzeba mieć, by zrozumieć co jest napisane.

Najgorsza jest właśnie ta telewizja IPTV, bez tego to by było tylko z górki.

Anonim

Nie dotyczy

Router do światłowodu

@-brtk-  mam znajomych co lepiej niż średnio ogarniają sieci, konfigurację sami zrobią, ale to nie wszystko, więc i tak wynajmują mnie do tej roboty, ja jednak preferuję drogie routery i tu głównie akcent na sekcję wi-fi, duży obiekt potrzebuje jednak bardzo dobrego routera, można się wspomagać AP-Klient, ale wtedy trzeba kable ciągnąć, topowe TP-Linki mają 8 anten i funkcje polepszającą zasięg wi-fi, Mikrotik albo Ubiquiti daje sporo możliwości, ale trzeba mieć konkretną wiedzę, czy wi-fi tak dobre jak w topowych routerach TP-Link/ Asus, szczerze wątpię, ale nie robiłem testów tego sprzętu, więc może nie jest tak żle.


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 19
  • 35
  • 0

Router do światłowodu

Mam kable we wszystkich pokojach i nie mam żadnych problemów z ich działaniem. Ne zależy mi na tej samej sieci w całym domu, mogą być różne na każdym piętrze - wykorzystuję to automatyzacjach HA.

Problemem jest Funbox który nie trzyma adresacji, nie ma serwera VPN czy zmiany DNS. Lepsze WiFi mile widziane, ale najbardziej zależy mi na na tych rzeczach: stabilność, VPN i DNS.

Anonim

Nie dotyczy

Router do światłowodu

@rafaello74  jeśli FunBox nie trzyma adresaci to go zgłosić na wymianę, żaden router operatora nie ma VPN, jakbyś odpuścił Orange TV, to wystarczy dobry i dowolny router, który spełni Twoje oczekiwania, inaczej musisz pogodzić się z FunBox.