Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Problem z Wi-Fi światłowód Funbox 3.0


Poziom 7, Zwiadowca Przestworzy
  • 1
  • 1
  • 0

Problem z Wi-Fi światłowód Funbox 3.0

Cześć!
Posiadam w mieszkaniu internet światłowodowy działający przez funbox 3.0. 
Mój problem dotyczy sieci bezprzewodowej w ostatnim pokoju w mieszkaniu zarówno przy połączeniu do sieci 5Ghz jak i 2.5Ghz. Mimo pełnego zasięgu sieci bezprzewodowej na urządzeniu (laptop, telefon, tablet) witryny otwierają się bardzo wolno lub często zdarza się, że w ogóle się nie otwierają tak jakby nie było internetu. Wspomnę, że Funbox oddalony jest od ostatniego pomieszczenia maksymalnie 10 metrów. 
Jak mogę poradzić sobie z tym problemem? Czy możliwe jest inne rozwiązanie niż zakup lub dzierżawa repeaterów wi-fi? 
Z góry dziękuję za pomoc!

10 ODPOW. 10

Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 2579
  • 6851
  • 189

Problem z Wi-Fi światłowód Funbox 3.0

@MartaSaga witaj! Na moim przykladzie powiem Ci ze mury (czesto zbrojone) w mieszkaniu stanowia duza bariere dla sieci bezprzewodowej. Sygnal moze byc na tyle zaklocony ze tak jak piszesz w ostatnim pokoju strony sie nie otwieraja. Pomoc moze w miare mozliwosci zmiana miejsca polozenia funboxa na bardziej centralnie w mieszkaniu, polaczenie kabelkiem zamiast wifi albo w ostatecznosci repeater. 


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18405
  • 52633
  • 708

Problem z Wi-Fi światłowód Funbox 3.0

@MartaSaga masz rozdzielone sieci WiFi 2,4 GHz i 5 GHz? Jeżeli nie, to warto je rozdzielić i dodatkowo dobrze do nazwy sieci WiFi dopisać _5G. Spacje najlepiej zastąpić podkreślnikami "_"

 

Dobrze jest też wybrać kanał WiFi, który jest najmniej obciążony innymi sieciami WiFi:

 

W szyfrowaniu sieci WiFi najlepiej zmienić z WPA2/MIX, na WPA2/PSK. 

 

Po tych zabiegach należy ponownie router zrestartować i ponownie połączyć się do sieci WiFi w skonfigurowanym routerze.


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 97
  • 107
  • 1

Problem z Wi-Fi światłowód Funbox 3.0

@MartaSaga  To co pisze @byczyn_86  jest bardzo ważne - FB 3.0 musi być możliwie w centrum mieszkania ja tak mam i prawie on sam wystarcza (poza balkonem 😉 ) . A mieszkanie mam ponad 100 m2 .  FB 3.0 stoi centralnie na szafce w przedpokoju - traf chce że to środek mieszkania . Rady @ketrasaArtur też warto zastosować - jak nie pomoże to - wifi extender albo powerline adaptery . 


Poziom 16, Badacz Przestworzy
  • 26
  • 66
  • 0

Problem z Wi-Fi światłowód Funbox 3.0

@MartaSaga to co mówili poprzednicy może niestety być racją. Możesz to sprawdzić. Masz może telefon z Androidem? If yes, ściągnij ze sklepu Play apkę Mój FunBox, odpal (logując trzeba będzie tylko wpisać hasło do modemu) i wejdź tam na funkcję "moja sieć". Zobaczysz swoje podłączone sprzęty  - a także na jakim pasmie są podłączone i jaką widzą siłę sygnału Wi-Fi.

Jak będziesz w tamtym pokoju, to zobacz, jaką masz siłę sygnału Wi-Fi na urządzeniu, na którym korzystasz (ile dBm). Jeśli -80 lub jeszcze mniej (czyli jeszcze bardziej na minus), to niestety: albo uda Ci się popracować nad lepszą lokalizacją modemu, albo pozostaje extender. 

 

Jeżeli sygnał jest wyższy niż -80dBm, to może być jeszcze temat zakłóceń ze strony innych sieci (ile ich jest w okolicy to też można sprawdzić - na dowolnej apce typu WiFi monitor ze sklepu play). Jeśli Twój sprzęt korzysta np. tylko z pasma 2.4GHz, bo nie obsługuje 5GHz i do tego jest dużo sieci w okolicy, to niestety szału nie będzie. Będzie extender 😉


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 97
  • 107
  • 1

Problem z Wi-Fi światłowód Funbox 3.0

Adaptery powerline w takiej sytuacji powinny pomóc jak wifi nie daje już rady i nie gdy nie ma jak postawić inaczej FB3. Nie jest to opcja najtańsza ale skuteczna, tylko trzeba kupić zestaw startowy min. 2 szt i z portami gigbitowymi żeby to miało sens. Sam mam D-link ale np. Tp-link są tańsze. 


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12923
  • 53104
  • 616

Problem z Wi-Fi światłowód Funbox 3.0

Cześć,

 

Ważne jest usytuowanie modemu. Im wyżej i bardziej "wystawiony" na mieszkanie , tym lepiej. Nie może być schowany czy zasłonięty, gdyż każda bariera obniża jakość sygnału. Na androidzie w telefonie zainstaluj aplikacje "wifi analyzer", gdzie graficznie można zobaczyć  moc sygnału nadawanego przez modem, a także zrób test prędkości w danym miejscu na stronie  "speedtest.net" .Uzyskasz odpowiedzi na pytanie o strefach zasięgu w mieszkaniu. Wtedy można wybrać miejsce najlepszej lokalizacji wypożyczonego od Orange Smart Wifiboxa (polecam również aplikację "Mój funbox") i problem wolnego internetu po wifi powinien zniknąć. Najważniejsza jest analiza zasięgu...


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 1005
  • 2453
  • 3

Problem z Wi-Fi światłowód Funbox 3.0

ja jeszcze tylko dodam, iż znaczenie mają też materiały z jakich wykonane są ściany w budynku - jeżeli jest to np żelbet to już może być ciężko i wtedy najlepiej zastosować powerline, który za pośrednictwem instalacji elektrycznej prześle sygnał internetowy do innego pomieszczenia 🙂


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12923
  • 53104
  • 616

Problem z Wi-Fi światłowód Funbox 3.0

Zgoda, ale transmitery sieciowe kupujemy "w ciemno". Trzeba brać gigabit eth, a i to nie ma pewności, że zakłócenia czy kiepska sieć elektryczna w lokalu/domu nie spowodują problemów z transferem. Przetestowałem kilka modeli i wiem, że elektryka potrafi zaskoczyć mimo dobrej jakości sprzętu. nie ma to jak kabel  🙂


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 1005
  • 2453
  • 3

Problem z Wi-Fi światłowód Funbox 3.0

@agat13 zgadzam się jak najbardziej z Tobą i tam gdzie mogę sam używam kabla. Niemniej jednak jest to rozwiązanie pośrednie między kablem a repetearem wifi w przypadku beznadziejnej jakości wifi 🙂