Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Prędkość internetu WiFi 2,4GHz

ROZWIĄZANE

Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 4
  • 16
  • 0

Prędkość internetu WiFi 2,4GHz

Witam,

 

Od tygodnia posiadam FunBox6. Od początku rozdzieliłem 2,4GHz i 5GHz i  od początku mam problem z prędkością na 2,4GHz. Niezależnie od tego jak skonfiguruje sieć, maksymalna osiągana prędkość to ~100mbps. Próbowałem wszystkich możliwych kombinacji:

WiFi6 / Szeroki kanał 40MHz / Manualnie ustawiony kanał / Sterowanie pasmem

 

Każde urządzenie podłączone pod 2,4GHz wyciąga maksymalnie 100mbps.

Na 5GHz i ETH, problemu nie ma i leci ~1000mbps

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 30, Pasjonat Galaktyczny
  • 1853
  • 8973
  • 75

Prędkość internetu WiFi 2,4GHz

9 ODPOW. 9

Poziom 21, Odkrywca Przestworzy
  • 283
  • 1053
  • 6

Prędkość internetu WiFi 2,4GHz

Czyli na 2.4 GHz działa jak należy. W czym problem?


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 4
  • 16
  • 0

Prędkość internetu WiFi 2,4GHz

No właśnie nie działa, według informacji na FunBox [Informacje systemowe/Wi-Fi] powinno być:

5.6
Maksymalna prędkość Wi-Fi 2.4 GHz
600 Mbit/s

 


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18784
  • 53815
  • 739

Prędkość internetu WiFi 2,4GHz

@FloWirus wygląda, że któreś z urządzeń działających na WiFi 2,4 GHz wprowadza zakłócenia, bądź na danym kanale jest dużo innych sieci WiFi 2,4GHz, co może powodować problemy z działaniem sieci bezprzewodowej.

Warto sprawdzić podłączając pojedynczo urządzenia do WiFi 2,4GHz, aby wyeliminować, które urządzenie powoduje spowolnienie sieci. Dobrze też sprawdzić działanie WiFi 2,4GHz z jednym urządzeniem.

600 Mbit/s to bardzo idealne warunki. Im więcej urządzeń, tym prędkość będzie niższa. Do tego dochodzi odległość od routera, przeszkody, np. ściana itp.


Poziom 21, Odkrywca Przestworzy
  • 283
  • 1053
  • 6

Prędkość internetu WiFi 2,4GHz

@FloWirusTak jest tylko na papierze dla eNki. W rzeczywistości praktycznie niewykonalne. 


Poziom 32, Pasjonat Galaktyczny
  • 2445
  • 10116
  • 91

Prędkość internetu WiFi 2,4GHz

Cześć @FloWirus 

Pasmo 2.4 GHz jest  najczęściej stosowanym rozwiązaniem. Fale o częstotliwości 2,4 GHz lepiej radzą sobie z pokonywaniem fizycznych przeszkód. Częstotliwość 2,4 GHz używana jest nie tylko przez routery, smartfony i laptopy, ale również przez telefony bezprzewodowe, wszelkiego rodzaju urządzenia Bluetooth czy urządzenia tzw. automatyki domowej. 

Jeśli masz słabą prędkość WiFi w częstotliwości 2.4 GHz to może być to spowodowane tym, że zbyt dużo urządzeń ( starszego typu) używa tą częstotliwość i skutkiem tego jest to, że kanały są bardziej zatłoczone (sygnały nakładają się i wzajemnie zagłuszają). Nakładanie się sygnałów może powodować odczuwalne spadki prędkości (w tym paśmie najczęściej można uzyskać prędkość nie przekraczającą 80 Mb/s).

Więcej informacji o tym w tym poradniku Orange na temat 2,4 GHz czy 5 GHz – które pasmo Wi-Fi wybrać? https://www.orange.pl/poradnik/24-ghz-czy-5-ghz-ktore-pasmo-wi-fi-wybrac/

Pozdrawiam 🙂


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 4
  • 16
  • 0

Prędkość internetu WiFi 2,4GHz

Sprawdzałem. Rozłączyłem wszystko poza moim iphone13. Siedząc 2m w linii prostej od FunBox'a prędkość ledwo dochodzi do 90mbps. Żadnych ścian.

Moja sieć to Draco

Przy poprzednim FunBox 2 i łączu 300 nie miałem takich problemów.


Zrzut ekranu 2024-07-14 143602.pngZrzut ekranu 2024-07-14 143532.png

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13479
  • 55140
  • 655

Prędkość internetu WiFi 2,4GHz

@FloWirus  pytanie jakie odbiorniki mają urządzenia odbiorcze? 

Te wymienione predkoesi to liczby matematyczne i wyliczenia teoretyczne. W praktyce jest dużo mniej. 

Sprawdzają laptopie z poziomu wiersza poleceń jaka matematyczną przepustowość ma karta wifi na tym sprzęcie 

 


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 4
  • 16
  • 0

Prędkość internetu WiFi 2,4GHz

Chyba najlepsze co mam to Intel® Wi-Fi 6 AX201, i na nim też ten problem występuje.


Poziom 30, Pasjonat Galaktyczny
  • 1853
  • 8973
  • 75

Prędkość internetu WiFi 2,4GHz

@FloWirus https://nasz.orange.pl/t5/AMA-Funbox-6/Prędkości-wifi-w-praktyce-na-Funbox-6/m-p/250966

PS Dla 20 MHz zapewne jest około 100 Mbps. Szerszego kanału na 2.4 GHz nie używaj.