Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Podział łącza Lan/wifi

ROZWIĄZANE

Poziom 4, Obserwator Przestworzy
  • 1
  • 0
  • 0

Podział łącza Lan/wifi

► Temat został przeniesiony z kategorii Internet domowy (etykieta: Neostrada) - Moderator Wiktor ◄

 

Witam,

Posiadamy w domu Internet Orange do 80mb na routerze Funbox 2.0.
Sprawa jest następująca, chciałbym podzielić łącza w jakikolwiek sposób tak by dana osoba miała swój własny internet do dyspozycji np z 40mb transferem a druga osoba swój też z 40mb transferem.

Doczytałem że do tego jest potrzebna opcja QOS ale takiej opcji nie ma w systemie routera stąd ten mój temat.

Czytałem że można podzielić łącza na częstotliwośći 2,4ghz oraz 5ghz:
https://www.youtube.com/watch?v=hblR4H8IOKY

Jednak robiąc to nie znajduje mi sieci 5ghz, winą jest pewnie to że adapter wifi który podłączam do komputera stacjonarnego nie obsługuje tej częstotliwości.

Stąd pytanie do Was, czy jeżeli zainwestuje te paredziesiąt złotych w nowy adapter i podłącze tem adapter wifi do komputera stacjonarnego i uda mi się połączyć z odzielną siecia 5ghz to czy zmniejsze jakkolwiek albo w całości efekt lagów poprzez zwiększony ping?

Do tej pory nawet jak się podłącze przez kabel LAN (który daje mi maksymalną prędkość ponad 60mb) to i tak jak ktoś przegląda coś na wifi z prędkością ograniczoną 10mb to mam lagi. Chce tego uniknąć.
W domu z siecią łączą się 2-3 osoby. Wystarczy że jednak coś przeglada na youtube czy gdziekolwiek i ja to odczuwam nawet jak jestem podłączony na kablu lan, stąd ten pomysł na rozdzielenie łącza na częstotliwości, bo skoro to jedyna opcja to kupie juz nowy adapter ktory bedzie obslugiwal te 5ghz.

Chcialbym by jedna siec ze zmienionym hasłem (bo jest taka mozliwosc) byla tylko moja.


Czekam na propozycje.

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 33, Ekspert Galaktyczny
  • 1785
  • 2350
  • 103

Podział łącza Lan/wifi

@sebash6 @test34 Funbox do szafy. Nic samoistnie nie podzieli łącza. Router przydziela "prędkość" w zależności od potrzeb, dynamicznie. Aby ustawić na sztywno reguły(czyli np. urządzenie A dostaje 10 Mbit/s i niski priorytet, urządzenie B dostaje 40 Mbit/s i najwyższy priorytet) potrzebujesz dosyć mocnego, zaawansowanego sprzętu, z rozbudowanym oprogramowaniem. Prosty TP-Link VR600 z fajnym Wi-Fi kosztuje niecałe 400 zł(lepszy VR900 niecałe 600 zł), ale czy QoS spełni twoje oczekiwania ? Nie jestem w stanie powiedzieć.

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

5 ODPOW. 5

Poziom 33, Ekspert Galaktyczny
  • 1785
  • 2350
  • 103

Podział łącza Lan/wifi

@sebash6 Jeżeli ktoś siedzi na 2,4GHz, a Ty jesteś podłączony kablem i masz lagi, to nic się nie zmieni gdy ktoś będzie podłączony na 2,4GHz, a Ty na 5GHz.

Druga sprawa jest taka, że zaawansowane podziały pasma, to nie na Funboxie. 

P.S. Sieć na 2,4 GHz i sieć na 5GHz to fizycznie ta sama sieć, tylko dostępna na dwóch częstotliwościach. Na Funboxie nic nie da się zrobić z tego co piszesz. 


Poziom 5, Obserwator Przestworzy
  • 1
  • 0
  • 0

Podział łącza Lan/wifi

tu sebash, jakie są więc koszta nowego routera takiego ktory bym mogl podlaczyc u siebie dodatkowo a ten drugi stałby blizej np osób ktore korzystaja z wifi? mozna korzystac z dwoch routerów i to samoistnie podzieli mi łącze? w pokoju mam mozliwosc podlaczenia wlasnego routera, cos to da?
Czy musi byc konkretnie jeden nowy z mozliwoscia podzialu?
Co bym wtedy zrobil z tym funboxem..


Poziom 33, Ekspert Galaktyczny
  • 1785
  • 2350
  • 103

Podział łącza Lan/wifi

@sebash6 @test34 Funbox do szafy. Nic samoistnie nie podzieli łącza. Router przydziela "prędkość" w zależności od potrzeb, dynamicznie. Aby ustawić na sztywno reguły(czyli np. urządzenie A dostaje 10 Mbit/s i niski priorytet, urządzenie B dostaje 40 Mbit/s i najwyższy priorytet) potrzebujesz dosyć mocnego, zaawansowanego sprzętu, z rozbudowanym oprogramowaniem. Prosty TP-Link VR600 z fajnym Wi-Fi kosztuje niecałe 400 zł(lepszy VR900 niecałe 600 zł), ale czy QoS spełni twoje oczekiwania ? Nie jestem w stanie powiedzieć.


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 29
  • 8
  • 0

Podział łącza Lan/wifi

Polecam mikrotika do takich rozwiązań. Można dzielić sprawiedliwie pasmo na ilość podłączonych stacji albo na sztywno limitować.


Zespół Nasz Orange
  • 2831
  • 10881
  • 150

Podział łącza Lan/wifi

@sebash6 🙂

▬▬▬

Pokaż szczegóły
Jeszcze na marginesie Mrugający robot przypomnę najpożyteczniejszą zasadę panującą na NO:
Jak rozmawiać na Nasz Orange?Jak rozmawiać na Nasz Orange?