Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Orange Internet 80Mb/s i własny router ASUS RT-AX58U

ROZWIĄZANE

Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 13
  • 53
  • 0

Orange Internet 80Mb/s i własny router ASUS RT-AX58U

Witajcie,

Przeprowadzam się w ciągu miesiąca z Wrocławia na wieś pod Warszawę na której z tego co się dowiadywałem mam możliwość podłączenia internetu stacjonarnego o prędkości do 80Mb/s na miedzianych kablach, światłowód z tego co wiem to ma być w najbliższej przyszłości.

Będę miał ze sobą swój aktualny router ASUS RT-AX58U i tutaj moje pytanie (niestety zapomniałem o to zapytać przez telefon), czy mogę go wykorzystać w przypadku tego internetu? Czy modem jaki mi da Orange do internetu 80Mb/s mogę przestawić do trybu bridge i korzystać z mojego routera? Czy może da się jakoś bezpośrednio podpiąć i używać tylko mój router bez orangowego? Słyszałem coś o zewnętrznym ONT o który można poprosić przed instalacją i jest to niby darmowe i pozwala wykorzystać własny router, ale nie znam się niestety na tyle i nie wiem czy coś źle nie zrozumiałem. Będę wdzięczny za rady, mam ok. miesiąca przed przeprowadzką żeby do wszystkiego się przygotować.

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12784
  • 52607
  • 600

Orange Internet 80Mb/s i własny router ASUS RT-AX58U

@ZeuskkTen ASUS RT-AX58U to router bez modemu VDSL. Łącze miedziane w opcji usługi do 80Mb/sek musi mieć wejście modemowe. Jeśli nie ma, musisz skorzystać z modemu Operatora (Orange to Funbox 2.0) lub wymienić Twój router na inny z modemem VDSL na pokładzie (zysk z tego taki, że masz pojedyncze routowanie). Ten modem nie ma opcji bridge. Musisz więc do LAN-u modemu dołączając router skonfigurować przekierowanie portów  lub całego ruchu na adres WAN Twojego routera.

ONT nie zastosujesz, bo mówimy o łączu miedzianym, a nie światłowodzie.

Warto zerknąć na stronę https://www.orange.pl/view/mapazasiegu gdzie sprawdzisz obiecywaną prędkość łącza (zważywszy, że słowem-kluczem jest "do" 80-ciu, a od instalacji miedzianych Operator odchodzi). Warto zainteresować się planami rozbudowy sieci FTTH w Twoim rejonie i opcjach alternatywnych

 

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

4 ODPOW. 4

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12784
  • 52607
  • 600

Orange Internet 80Mb/s i własny router ASUS RT-AX58U

@ZeuskkTen ASUS RT-AX58U to router bez modemu VDSL. Łącze miedziane w opcji usługi do 80Mb/sek musi mieć wejście modemowe. Jeśli nie ma, musisz skorzystać z modemu Operatora (Orange to Funbox 2.0) lub wymienić Twój router na inny z modemem VDSL na pokładzie (zysk z tego taki, że masz pojedyncze routowanie). Ten modem nie ma opcji bridge. Musisz więc do LAN-u modemu dołączając router skonfigurować przekierowanie portów  lub całego ruchu na adres WAN Twojego routera.

ONT nie zastosujesz, bo mówimy o łączu miedzianym, a nie światłowodzie.

Warto zerknąć na stronę https://www.orange.pl/view/mapazasiegu gdzie sprawdzisz obiecywaną prędkość łącza (zważywszy, że słowem-kluczem jest "do" 80-ciu, a od instalacji miedzianych Operator odchodzi). Warto zainteresować się planami rozbudowy sieci FTTH w Twoim rejonie i opcjach alternatywnych

 


Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29458
  • 270

Orange Internet 80Mb/s i własny router ASUS RT-AX58U

@Zeuskk  co do Twojego routera to tu masz tematy do poczytania ŚWIATŁOWÓD 1Gb/s i router Asus rt-ax58u - Nasz Orange z tym że to jest opis do neta światłowodowego (zewnętrzny ONT też dają tylko do światłowodu). 


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 13
  • 53
  • 0

Orange Internet 80Mb/s i własny router ASUS RT-AX58U

@agat13Dziękuję Ci bardzo za informacje. Z planów wiem, że w przyszłości pod moim adresem ma być dostęp do Światłowodu Orange, mój domu jest na liście zarejestrowanych budynków w projekcie razem z sąsiadami, ale cały czas projekt jest w realizacji. Obecnie jest tam tylko łącze miedziane które uciągnie maks 80Mb/s, takie mi zasugerował konsultant zamiast Internetu Domowego 4G z limitem danych. Myślałem, że uda mi się jakoś wykorzystać obecny router zważając na jego jakość, moc i możliwości, nie sądziłem jednak, że nie uda się bezpośrednio do niego podpiąć lub chociaż za pomocą trybu bridge w Funbox'ie. Czy macie może jakieś propozycje co najlepiej byłoby zrobić i mieć na teraz i być gotowym na światłowód w przyszłości? Domek jednorodzinny 170m2 z poddaszem użytkowym, internet chciałbym mieć dostępny w biurze (stacjonarka, serwer NAS) i salonie (TV-netflix,itp) oraz na górze w sypialni (TV-netflix,itp, laptop) i dwóch pokojach (laptopy). Oczywiście to co by się dało i najlepiej by było to połączyłbym kablem (stacjonarka, NAS, TV) a reszta dostępna po wifi (laptopy). Czy taki Funbox to ogarnie? Myślałem, żeby wykorzystać mój router ASUS RT-AX58U i w ramach jego sieci AiMesh dokupić ewentualnie jeszcze jeden podobny model z AiMesh jakby były problemy z zasięgiem.

Wybaczcie, bo widzę że moje początkowe pytanie rozbudowało się o pomoc z budową sieci w domu, jeśli trzeba jakoś przenieść lub zmodyfikować temat wątku to mówcie. Trudno też pisać o domu i sieci nie pokazując rozkładu pomieszczeń, jeśli będzie potrzebne to wrzucę rzuty.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12784
  • 52607
  • 600

Orange Internet 80Mb/s i własny router ASUS RT-AX58U

@ZeuskkOczywiście, że mamy pomysły, od tego jesteśmy.

Sprawę linii Neo do 80Mb/sek i użycie tego routera mamy chyba ogólnie omówioną 🙂

Jeśli chcesz możesz użyć go jako dodatkowy Access Point (przyda się na taką powierzchnię),lub router w kaskadzie (lepsze właściwości wifi od FB), to spoko-ja bym się nie pozbywał i nie zamieniał na router z modemem VDSL, bo skoro ma być FTTH, to nie warto.

Co do samego FTTH, to warto od razu przy składaniu zamówienia wystąpić o dodatkowy ONT (ważne, aby konkretnie zamówić usługe w tej formie) i wykorzystać ASUS-a jako router główny.Warunek jest jeden- do samego netu-bez IPTV Orange. Konfiguracja TV po FTTH jest bardzo karkołomna, a nawet czasami niemożliwa (zależy to od zaawansowania użytkownika i sprzętu -nie na wszystkim to działa)

Jeśli więc do samego netu, może być ASUS, do IPTV niestety wciąż FB, ale FB6

Co do sieci...Na tym się tez troszkę znamy..

Przede wszystkim trzeba zorientować się w jaki sposób będzie dostarczona usługa FTTH i gdzie masz według tego punkt dystrybucyjny sieci LAN w domu (o ile takową masz)

Ważne, aby od razu zaprojektować sobie strefy korzystania w sieci kablowej i strefy wifi.

Przemyśleć ustawienie modemu w stosunku do potrzeb i kabli (TV i net, monitoring, IoT, dom inteligentny)

Jak widzisz temat obszerny, a danych mało...

Proponuję rozwinąć to w osobnym wątku o sieci domowej, aby tematyka zawarta w pytaniu głównym była zgodna z odpowiedziami