Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Ograniczenie internetu LTE dla domu


Poziom 8, Zwiadowca Przestworzy
  • 5
  • 1
  • 0

Ograniczenie internetu LTE dla domu

Witam,

Czy orientuje się ktoś, czym jest spowodowane ograniczanie prędkości w routerach Huawei (może innych również) przez orange.

Sytuacja wygląda tak, że po włożeniu do routera B315 lub airbox 2 plus, karty sim - niezależnie czy jest ona przeznaczona tylko do usługi LTE dla domu, czy też z innego planu taryfowego orange, prędkość pobierania danych jest 10 razy mniejsza niż na tej samej lub innej karcie włożonej do telefonu Galaxy s8. Sytuacja występuje niezależnie od tego czy sieć (nadajnik) jest obciążona czy nie (sprawdzane przez konsultanta w czasie kilku rozmów). Przy transferze na telefonie rzędu 50Mb/s,  na routerze jest około 5Mb/s. Trochę lepiej jest późną nocą lub rankiem bo na telefonie powyżej 150Mb/s a na routerze około 60Mb/s. Ale najczęściej wieczorami kiedy jest największe obciążenie prędkość spada do marnych 1-2Mb/s gdy na telefonie jest 30Mb/s. Orange twierdzi oczywiście że to wina routera, ale jakoś mnie to nie przekonuje bo na drugim dzieje się to samo. Chyba że problem leży w zastosowanych przez Huaweia modemach LTE w tychże routerach.

 

Mam prośbę do osób mających takie routery o sprawdzenie w swoich lokalizacjach czy mają podobne problemy.

9 ODPOW. 9

Poziom 45, Pionier Misji
  • 32322
  • 36194
  • 1366

Ograniczenie internetu LTE dla domu

LTE jedne, nie równe innemu.
Huawei B315 jest urządzeniem kategorii LTE 4.
Airbox 2 plus - 4 (ale nie mam pewności), byś musiał podać model z urządzenia.
S8 ma kategorię 16.

Im wyższa kategoria, tym większe prędkości maksymalne i więcej tzw. agregacji pasm wspierają.

Nie wiem na ile chcesz informacji, poszukaj sobie hasła "kategoria lte". Bo to temat rzeka.
Jak masz inne czy dodatkowe pytania, śmiało 🙂


Poziom 8, Zwiadowca Przestworzy
  • 5
  • 1
  • 0

Ograniczenie internetu LTE dla domu

Dzięki Piotrekk85 za szybką odpowiedź,

też tak myślałem, że kategoria LTE może mieć wpływ, ale nie zdawałem sobie sprawy, że aż taki. Tym bardziej, że ani konsultanci orange ani huaweia nawet nie spytali jakim telefonem były robione pomiary.


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32322
  • 36194
  • 1366

Ograniczenie internetu LTE dla domu

Bo jest bardzo mało takich telefonów z kategorią 16. S8 też sporo kosztuje względem ceny routerów.

Poziom 8, Zwiadowca Przestworzy
  • 5
  • 1
  • 0

Ograniczenie internetu LTE dla domu

Wszystko się zgadza, ale nie spodziewałem się, że te routery są tak kiepskie, bo przecież bardzo stare nie są. No cóż technika idzie mocno do przodu, a operatorzy wciskają nam zalegający sprzęt by zrobić miejsce na nowy.


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32322
  • 36194
  • 1366

Ograniczenie internetu LTE dla domu

To raczej inny rynek. Najdroższy obecnie router z oferty Orange ma kategorię 6. U konkurencji (poza ofertą na ręczne sprowadzenie) też są czwórki i szóstki. W Polsce na wolnym rynku też na dziś ciężko kupić 16tki w routerze. Zostają zagraniczne serwisy.

Poziom 21, Odkrywca Przestworzy
  • 330
  • 368
  • 6

Ograniczenie internetu LTE dla domu

Ostatnio coraz częściej można dostać sprzęt z kategorią 11. Trzeba tylko dobrze czytać bo ten sam model występuje w kilku kategoriach, np. mobilny Netgear AC810s.

Poziom 8, Zwiadowca Przestworzy
  • 5
  • 1
  • 0

Ograniczenie internetu LTE dla domu

Mam jeszcze jedno pytanie do przedstawionych na wstępie obserwacji:

Czy normalne jest, że przy prędkości pobierania około 2-3Mb/s prędkość wysyłania jest około 20Mb/s?


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32322
  • 36194
  • 1366

Ograniczenie internetu LTE dla domu

Czy "normalne" - odpowiedz sam. Jest to możliwe.

Wynikać może z dwóch przyczyn:
1) przeciążenie nadajnika na downloadzie - wtedy czasem Orange przycina profilaktycznie samo albo dla wszystkich albo za pomocą lejka technicznego na kartę sim; obecne ograniczenia nie dotyczą uploadu, więc możliwa taka sytuacja
2) w zależności od apn (punktu dostępu) różne są preferowany typy protokołów: ipv4 lub ipv6 (niektóre urządzenia mają mieszane ipv4v6).
Jeśli chcesz mieć ipv4, to upewnij się, że masz apn internet.
Jeśli chcesz mieć ipv6, to apn musi być internetipv6.
Jak chcesz mieć to i to, to "rekomendowanym jest" internetipv6 ale z doświadczenia wiem, że średnio to działa.

Niektóre liczniki prędkości źle ją liczą po ipv6.


Poziom 8, Zwiadowca Przestworzy
  • 5
  • 1
  • 0

Ograniczenie internetu LTE dla domu

Dzięki Piotrekk85 za szybkie i konkretne odpowiedzi.

Sprawę poraz kolejny zgłosiłem do orange, dzisiaj oddzwonili i powiedzieli że mają się temu przyjrzeć technicy, więc tematu jeszcze nie zamykam, zobaczymy co ustalą.