Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Nierównomierne tłumienie wifi przez ścianę


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 195
  • 668
  • 0

Nierównomierne tłumienie wifi przez ścianę

Czy mógłbym  prosić o wyjaśnienie mi takiej rzeczy ;

Jeśli w pokoju w którym stoi router mam taką szybkość po wifi jaka jest w umowie czyli 600/115

A gdy jestem w sąsienim pokoju wtedy szybkość wynosi 150/115 .

Dlaczego 4-krotnemu spowolnieniu uległ tylko download a upload

pozostał taki sam ? Dlaczego nie jest tak przez ścianę ; 150/25 ?

To wszystko dzieje się w zakresie 5 Ghz .

 

14 ODPOW. 14

Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2155
  • 12158
  • 54

NIerównomierne tłumienie wifi przez ścianę

@abcd  przez ściany to 5GHz słabo się przebija i jak są rurki cZy coś innego to jest tak jak piszesz, korzystać z 2,4GHz i będzie 300Mb/s 😎


Poziom 37, Nawigator Galaktyczny
  • 5813
  • 23653
  • 198

Nierównomierne tłumienie wifi przez ścianę

@abcd 

WiFi jest symetryczne, łącze nie. Obcięcie jest na wartości, nie na procentach. Przez ścianę nie da się szybciej niż 150, a przez łącze nie da się szybciej niż 115. Decyduje najwęższe gardło.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13731
  • 56480
  • 667

Nierównomierne tłumienie wifi przez ścianę

@abcd  tłumienie ściany  ogranicza prędkość pomiędzy modemem a odbiornikiem na poziomie 150Mb/ sek. Stąd nie musi zmniejszać uploadu, a ma wpływ tylko na prędkość downloadu. Byłoby dziwnie, gdyby down był 80, a up 115...

Może jest mechanizm bilansujący te obie prędkości, ale tu nie musial działać..obniżył tylko jedną zgodnie z obniżeniem zasięgu w drugim pokoju 

Nadawanie i odbiór odbywają się na tych samych antenach, stad tylko softowo można to uregulować, a o właściwościach oprogramowania i działaniu SMART się nic nie mówi 

W przypadku samej usługi up i down to dwa różne pasma częstotliwości, w wifi nie...


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2155
  • 12158
  • 54

NIerównomierne tłumienie wifi przez ścianę

Wypada dodać że przy 5GHz urządzenia powinny się widzieć,akcent na anteny, bo tylko 2,4 GHz ma większą propagację fal i nawet łazienka czy kolejny pokój nie jest przeszkodą, @abcd  nie wiem jaki masz komputer, laptopa antenę za ekranem i warto skierować go w stronę routera, jak się siedzi w innym pokoju, co do PC, to anteny przykręcone do karty Wi-Fi średnio się sprawdzają, jak jesze PC na podłodze to masakra, tu trzeba mieć anteny na kablu i na biurku ustawić, w ciemno nie wnikne co tak osłabia Wi-Fi 5GHz, u mnie 2 pokój ma dobry zasięg, ale to własny domek i ściana z pustaka działowa 😎

 


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 195
  • 668
  • 0

NIerównomierne tłumienie wifi przez ścianę

Przed chwilą zrobiłem pomiar na smartfonie siedząc w tym samym sąsiednim pokoju co poprzednio z laptopem i co widzę ciekawego w zakresie 5 GHz jest lepszy wynik speed testu niż w zakresie 2,4 GHz choć z tego co wy piszecie powinnam być odwrotnie

 

 

 

Jak widać przez ścianę w zakresie 2,4 GHz jest tylko 65 a w zakresie 5 khz jest prawie 250 a według tego co wy mi tu tłumaczycie to powinno być inaczej .

 


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2155
  • 12158
  • 54

NIerównomierne tłumienie wifi przez ścianę

@abcd  to wychodzi że komputer ma liche anteny i te 5GHz dlatego wypada słabo, inna sprawa do klasa karty Wi-Fi, im tańsza tym gorsze prędkości i nijak ma się to do specyfiki producenta, ba Wi-Fi traci 25% lub więcej bo to niestabilny nośnik internetu, dlatego mam cały dom okablowaniu i PC na kablu LAN, tylko laptop z Wi-Fi korzysta i sporadycznie telefony.

 


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13731
  • 56480
  • 667

NIerównomierne tłumienie wifi przez ścianę

@abcd  niestety źle mnie zrozumiałeś. Po 2,4 nigdy nie będzie szybciej niż po 5GHz w tym samym miejscu niedaleko modemu. 2,4 to prędkość max do 144Mb/sek. , a realnie właśnie około 60-70Mb/sek. Stąd ja wiem, że pierwszy pomiar wypadł prawidłowo i drugi również, bo 2,4 jest wolniejsze i podatniejsze na zakłócenia 

Ściana obcina prędkość do max.dla tego miejsca czyli 150Mb/sek( oczywiście dla 5-ki)


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 195
  • 668
  • 0

NIerównomierne tłumienie wifi przez ścianę

Na laptopie pomiary były robione na karcie WiFi na USB kompatybilnej z WiFi 6 ax . A mój smartfon Realme 7 nie ma WiFi 6 a tylko ac WiFi 5 chyba . Pomimo to pomiary na urządzeniu obsługującym WiFi 6 ax wypadł i słabiej niż na smartfonie z wifi 5 .

Ciekawa sprawa .


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2155
  • 12158
  • 54

Nierównomierne tłumienie wifi przez ścianę

@abcd to ta karta wifi/ usb to szmelc i tyle, pewnie antena marna. lepiej by było włożyć do Laptopa kartę wi-fi, ale to już trzeba samemu zrobić, mi to zajmuje 10 minut 😉

Telefon wypada lepiej bo antenę ma lepszą i pewnie chip wi-fi.