Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Konfiguracja własnego routera wifi pod funbox 2.0

ROZWIĄZANE

Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 63
  • 227
  • 0

Konfiguracja własnego routera wifi pod funbox 2.0

Jako, że funbox 2.0 nie wyciąga po wifi 300 Mb/s, pomyślałem o podłączeniu własnego routera, który zapewniłby możliwość korzystania z wifi z pełną przepustowością łącza. Mógłby mi ktoś podpowiedzieć, lub udostępnić link, jak skonfigurować takie urządzenie? Moje usługi to Orange Love 300 Mb/s z TV (samsung icu 100) i telefon stacjonarny, z którego nie korzystam. Czy np. TP-LINK Archer C6 WIFI AC1200 byłby ok? Wiem, że jest dużo podobnych tematów, ale jakoś nic konkretnego, dotyczącego tej konfiguracji nie znalazłem. Z góry dziękuję za podpowiedzi🙂

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12789
  • 52629
  • 603

Konfiguracja własnego routera wifi pod funbox 2.0

Podłączenie jest proste (bawiłem się ostatnio routerami i najlepiej mi się konfigurowało d-linka). Wchodzisz w menu routera i po ustawieniu wszelkich parametrów wifi wyłączasz DHCP. Podłączasz uplink do switcha routera i...działa. Switch przekazuje adresy IP z FB, a wifi te adresy wysyła do urządzeń bezprzewodowych. TV jednak bym polecał podłączyć z FB (masz 4 porty LAN, więc nie ma problemu). Resztę ustawień w przypadku d-linka możesz zmieniać w trakcie "pracy" wpisując np. adres zgodnie z instrukcją (chyba tam jest dlinkrouter.local). W przypadku innych routerów konieczne było nadawanie klasy adresowej defaultowej routera karcie sieciowej laptopa konfigurującego, innej niż wydawana z FB (192,168.0.2 -karta, 192.168.0.1-modem)

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

9 ODPOW. 9

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12789
  • 52629
  • 603

Konfiguracja własnego routera wifi pod funbox 2.0

Cześć,

 

Rozumiem, że masz Neo w opcji 300Mb/sek (podłączone po kablu koncentrycznym (?) z konwerterem na LAN-WAN do FB2). Od razu zaznaczę, że jeśli myślisz o podłączeniu dodatkowego urządzenia za FB2, to nie ma problemu, byle było ustawione w odpowiednim trybie pracy (bez DHCP, jako AP ze switchem), a wtedy wifi na FB można wyłączyć, aby nie było zbędnych zakłóceń (chyba, że zamierzasz mieć wyniesiony punkt dostępowy za pomocą eth). Podłączenie zamiast FB2 wiąże się z problemami z IPTV (jednak FB2 jest rozwiązaniem najkorzystniejszym) i niestety jedynym sensownym jeśli chodzi o VoIP. Jak widzisz wybór  routera zewnętrznego to najmniejszy problem 🙂


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 63
  • 227
  • 0

Konfiguracja własnego routera wifi pod funbox 2.0

Mam światłowód z ONT i funbox 2.0. Chciałbym żeby dekoder tv dalej pozostał podłączony pod funboxa,  a zamiast z wifi funboxa korzystać z wifi zewnętrznego routera. VoIP mnie nie interesuje, nie korzystam z telefonu stacjonarnego.  


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12789
  • 52629
  • 603

Konfiguracja własnego routera wifi pod funbox 2.0

Wszystko zależy od tego jaką powierzchnie chciałbyś pokryć sygnałem bezprzewodowo, jakie masz przeszkody (np. ściany) i odległość do najdalszego punktu w mieszkaniu, jakie masz "sąsiedztwo" (ile i jak silne sygnały innych nadajników wifi), oraz czy masz siec LAN w lokalu. Ważne też jest to jakie odbiorniki posiadasz. Nie każdy da radę "wyciągnąć" owe 300Mb/sek. Jak widzisz doradztwo na odległość jest trudne.

W określeniu sygnału pomoże Ci prosty wifi analyzer (do pobrania na androida w sklepie play). Tam już możesz wstępnie określić "parametry" Twojego lokalu pod względem zakłóceń transmisji (nawet na FB będziesz widział zasięg i straty sygnału). Warto, abyś sprawdził jak zachowuje się modem w sytuacji, gdy podzielisz sieci, podłączysz się na 5GHz i zrobił testy prędkości na speedtest.pl na kilku urządzeniach odbiorczych (ustalisz możliwości tych odbiorników) w odległości około 2 m od nadajnika w otwartej przestrzeni. Wyniki Cię zaskoczą, tego jestem pewny. Jeśli masz siec LAN w lokalu (lub możesz ułożyć kabel eth do centralnego punktu) warto modem założyć w punkcie styku wszystkich kabli, wyłączyć wifi, a dalej zainstalować AP w miejscach newralgicznych dla Twoich użytkowników. To najlepsze rozwiązanie. Po takiej analizie warto dopiero wybierać model routera/AP.Tyle podpowiedzi, baw się dobrze


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 63
  • 227
  • 0

Konfiguracja własnego routera wifi pod funbox 2.0

@agat13 Wszystko to rozumiem. W tej chwili nie mam problemów z zasięgiem z funboxa w mieszkaniu a prędkości jakie osiągam na 5GHz ac to ok. 220-240 Mb/s. Z tego co znalazłem wynika, że funbox 2.0 wyciągnie max 270 Mb/s, dlatego chciałbym spróbować z wydajniejszym routerem i myślę, że osiągnięcie na takim sprzęcie, przy dobrych wiatrach tych 270-300 Mb/s jest możliwe. Jeśli wiesz jak podłączyć i skonfigurować, w moim przypadku, taki router to byłbym wdzięczny🙂


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12789
  • 52629
  • 603

Konfiguracja własnego routera wifi pod funbox 2.0

Podłączenie jest proste (bawiłem się ostatnio routerami i najlepiej mi się konfigurowało d-linka). Wchodzisz w menu routera i po ustawieniu wszelkich parametrów wifi wyłączasz DHCP. Podłączasz uplink do switcha routera i...działa. Switch przekazuje adresy IP z FB, a wifi te adresy wysyła do urządzeń bezprzewodowych. TV jednak bym polecał podłączyć z FB (masz 4 porty LAN, więc nie ma problemu). Resztę ustawień w przypadku d-linka możesz zmieniać w trakcie "pracy" wpisując np. adres zgodnie z instrukcją (chyba tam jest dlinkrouter.local). W przypadku innych routerów konieczne było nadawanie klasy adresowej defaultowej routera karcie sieciowej laptopa konfigurującego, innej niż wydawana z FB (192,168.0.2 -karta, 192.168.0.1-modem)


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 63
  • 227
  • 0

Konfiguracja własnego routera wifi pod funbox 2.0

@agat13 Rozumiem, że router musi być w trybie punktu dostępowego i nie trzeba stosować żadnych switchy pomiędzy funboxem a routerem?


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12789
  • 52629
  • 603

Konfiguracja własnego routera wifi pod funbox 2.0

Sam fakt, że wyłączysz DHCP już stawia go  tym trybie, bo nie tworzy kolejnej podsieci, a tylko przekazuje to, co podasz na switcha wbudowanego w niego. Łączysz FB kablem eth i już...ważne, żebyś to zrobił PO wyłączeniu DHCP


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 1005
  • 2453
  • 3

Konfiguracja własnego routera wifi pod funbox 2.0

@w4ld A masz usługę od zewnętrznego ISP  (BSA ma włóknach dzierżwionych) czy załatwiłeś sobie w Orange? 


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 63
  • 227
  • 0

Konfiguracja własnego routera wifi pod funbox 2.0

@pablus Od Orange, budynek mieszkalny z ich światłem.