Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Jak wyłączyć standard Wifi6 w paśmie 2.4 GHz

ROZWIĄZANE

Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 67
  • 305
  • 1

Jak wyłączyć standard Wifi6 w paśmie 2.4 GHz

Od niedawna jestem użytkownikiem telewizji Orange Love i mam problem z ruterem Funbox 6 , laptop i drukarka nie widzą sieci Orange_Światłowód_080 . znalazłem na tym forum że winnym jest router który posiada dwa pasma wysyłania sygnału : 2,4 i 5.0 GHz . Sytuację można uzdrowić wyłączając pasmo           2.4 GHz na ruterze. Moje pytanie jest takie jak to zrobić , czy można to zrobić samemu czy musi to zrobić operator dostawcy sygnału  internetu. Bardzo proszę o podpowiedź , z góry dziękuję za ewentualną podpowiedź.

 

________________
* Przeniesiono z Dekodery i inne – moderator Michał

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29458
  • 270

Jak wyłączyć standart Wifi6 w paśmie 2.4 GHz

@kerik  FB 6 ma domyślnie ustawioną wspólną konfigurację wifi dla 2,4 i 5 GHz , na początek spróbuj je rozdzielić wchodząc w menu konfiguracyjne modemu moje Wi-Fi => zaawansowane ustawienia Wi-Fi 

slav72_0-1673254226193.png

następnie jeśli to nie pomoże to dezaktywuj Standard WiFi 6 (domyślnie ustawione jest "aktywny")

slav72_0-1673254701225.png

możesz też spróbować zmienić rodzaj zabezpieczeń 

slav72_1-1673254784944.png

(domyślnie jest WPA/WPA2 Mixed) ja mam akurat takie jak wyżej ale możesz zmienić na inne. Po każdej zmianie nie zapomnij kliknąć "zapisz". Daj znać o postępach.

 

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

72 ODPOW. 72

Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18339
  • 52436
  • 702

Jak wyłączyć standart Wifi6 w paśmie 2.4 GHz

@kerik wyłączenie WiFi 2,4 GHz zrobisz samodzielnie w routerze. Trzeba się zalogować, rozdzielić sieci WiFi 2,4 oraz 5G i wyłączyć WiFi 2,4 GHz.

Dla wyjaśnienia, WiFi 6 nie działa na częstotliwości 2,4 GHz tylko na 5 GHz. Na początek ja bym wyłączył tylko samo WiFi 6 i sprawdził działanie sieci. Jak nie pomoże, to je rozdzielił i dalej sprawdzał. Jak dalej będzie nieprawidłowo, to dopiero wyłączał WiFi 2,4 GHz.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12784
  • 52607
  • 600

Jak wyłączyć standart Wifi6 w paśmie 2.4 GHz

@kerik Problem prawdopodobnie wynika z tego, że urządzenia nie rozpoznają wifi6 z routera. Teoretycznie powinny widzieć wifi5 (adaptacja wifi routera powinna nastąpić automatycznie do poziomu urządzenia ).

Warto zweryfikować obie częstotliwości, bo obie mają wifi6. Ja bym wyłączył w menu routera za pomocą odznaczenia  "V" opcji wyłącz wifi6. Jeśli to nie przyniesie efektu, rozdzieliłbym sieci z inną nazwą SSID dla 2,4 i 5 GHz (z tym, że tylko dla 5GHz bym prowadził końcówkę _5). Hasło zostawiłbym tak jak jest . Dopiero po zapomnieniu starych sieci na odbiornikach łączyłbym urządzenia ponownie. Ten "reset" wifi w odbiornikach jest ważny z powodu tego, że mogą zapamiętywać stare ustawienia nadajnika. 

Warto sprawdzić w specyfikacji laptopa i drukarki jakie mają częstotliwości kart wifi, bo mogą np nie odbierać 5GHz. 
Warto dla testów zmienić szyfrowanie sieci z WPA3 na WPA2-PSK


Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29458
  • 270

Jak wyłączyć standart Wifi6 w paśmie 2.4 GHz

@kerik  FB 6 ma domyślnie ustawioną wspólną konfigurację wifi dla 2,4 i 5 GHz , na początek spróbuj je rozdzielić wchodząc w menu konfiguracyjne modemu moje Wi-Fi => zaawansowane ustawienia Wi-Fi 

slav72_0-1673254226193.png

następnie jeśli to nie pomoże to dezaktywuj Standard WiFi 6 (domyślnie ustawione jest "aktywny")

slav72_0-1673254701225.png

możesz też spróbować zmienić rodzaj zabezpieczeń 

slav72_1-1673254784944.png

(domyślnie jest WPA/WPA2 Mixed) ja mam akurat takie jak wyżej ale możesz zmienić na inne. Po każdej zmianie nie zapomnij kliknąć "zapisz". Daj znać o postępach.

 


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 67
  • 305
  • 1

Jak wyłączyć standart Wifi6 w paśmie 2.4 GHz

slav72  - próbowałem wszystkich opcji ale zmiany nic nie dały a przy zmianie zabezpieczeń  wyświetlił mi się taki komunikat :           Nie możesz ustawić różnych kluczy i/lub rodzajów zabezpieczeń dla sieci Wi-Fi 2,4 GHz i 5 GHz, jeżeli mają tę samą nazwę (SSID). Zdefiniuj 2 różne SSID.  

 

w domu mam 3 telefony i 2 tablety i jest ok ładnie się logują do Orange , tablety i laptop są tej samej marki Lenovo

 

________________
* Scalenie wpisów – moderator Michał


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12784
  • 52607
  • 600

Jak wyłączyć standart Wifi6 w paśmie 2.4 GHz

@kerik Pisałem, że ważne jest przy rozdzieleniu sieci ustawienie innej nazwy dla obu (nawet minimalnej np _5) Hasło wtedy może być takie samo

Mam Lenovo z extra 2,4GHz (speedtest nawet do 140Mb/sek), bez 5GHz...


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 67
  • 305
  • 1

Jak wyłączyć standart Wifi6 w paśmie 2.4 GHz

nie  wiem jak dokładnie mam to zrobić może byś podał więcej szczegółów 


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18339
  • 52436
  • 702

Jak wyłączyć standart Wifi6 w paśmie 2.4 GHz

@kerik jak klikniesz rozdzielenie sieci, to nazwij je następująco:

  • dla WiFi 2,4 GHz nazwę pozostaw bez zmian: Orange_Światłowód_080
  • dla WiFi 5 GHz nazwę zmień na: Orange_Światłowód_080_5G

Będziesz wtedy mógł ustawić różne klucze szyfrujące i będziesz w stanie rozróżni sieci WiFi.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12784
  • 52607
  • 600

Jak wyłączyć standart Wifi6 w paśmie 2.4 GHz

@kerik Tak jak napisał @ketrasaArtur  nawet bez tego G...bo się będzie z mobilnym kłócić 🙂 . No i bez polskich znaków Ś...


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 67
  • 305
  • 1

Jak wyłączyć standart Wifi6 w paśmie 2.4 GHz

zmieniłem nazwy ale nic to nie dało , piszesz coś o zmianie kluczy ale nie wiem gdzie te klucze pozmieniać.