Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Funbox 6 - czy może leżeć?


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13060
  • 53598
  • 623

Funbox 6 - czy może leżeć?

@slav72  delikatnie zwrócę uwagę na SWB stojącego w sypialni...jeśli zamknie FB w szafce i na dodatek pod innym kątem, to SWB straci na odbiorze, a przez to na retransmisji tego, co odbierze 

Stąd moje pytania o sieć, bo jeśli eth od szafki do salonu jest wykorzystany, to kiszka...jeśli nie, to z SWB można zrobić AP i wtedy dopiero schować FB do szafki...


Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29460
  • 270

Funbox 6 - czy może leżeć?

@agat13  no właśnie też zwracałem uwagę na tego SWB lecz czy zauważyłeś że dotychczasowy FB 3.0 też siedzi w szafce?...


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13060
  • 53598
  • 623

Funbox 6 - czy może leżeć?

@slav72  dlatego nie pytam jaki ma zasięg i transfer SWB 


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 14
  • 54
  • 0

Funbox 6 - czy może leżeć?

Sytuacja w szafce wygląda jak na zdjęciach. Zakładam, że owa czarna kostka to właśnie ONT? Jest ona podłączona kablem ethernet do wyjścia gniazdka w salonie, niestety kostka ma tylko jedno wejście na ethernet, przez co jestem zmuszony wybrać albo światłowód w gniazdku w salonie, lub sypialni. Idealnym byłoby mieć 2 takie porty...

W salonie z kolei Funbox 3.0 jest połączony kablem ethernet z gniazdkiem światłowodowym. Cały czas jest zamknięty w szafce i nie narzekam na sygnał, jedynie w sypialni był już kiepski, stąd dokupiłem SWB i problem zniknął (AP z niego nie zrobie, gdyż gniazdko w sypialni nie działa - albo salon, albo sypialnia).

O Funboxie 6.0 mówili, że niby ma znacznie mocniejszy sygnał, gdzie SWB nie byłby potrzebny, stąd pytam tak mocno, o sens bawienia się w upgrade i kładzenia go na bok - niestety ograniczenia "architektoniczne" w moim mieszkaniu nie pozwalają mi wystawić modem gdzie indziej niż w szafce (której brakuje dosłownie paru mm wysokości). Ewentualnie gdybym mógł mieć działające dwa gniazdka światłowodowe naraz, to FB 6.0 mógłbym postawić w sypialni, a telewizor podpiąć przez ethernet do gniazdka w salonie.

Jeśli miałbym natomiast mimo FB 6.0 dalej bawić się z wzmacnianiem sygnału (bo leżenie na boku + szafka mają tłumić jego dobry zasięg), to wtedy nie ma to sensu - przeżyję na FB 3.0 i poczekam na jego następcę, który mam nadzieję, będzie miał bardziej kompaktowe wymiary 🙂 


333604151_1153877572678007_6755356793375909662_n.jpg333474841_1778081765922346_6780618877016220738_n.jpg334055208_602209658096099_7963928919441745260_n.jpg

Poziom 26, Entuzjasta Przestworzy
  • 2088
  • 7670
  • 31

Funbox 6 - czy może leżeć?

Weź sobie po prostu tego FB6 i już go mając, znajdź najlepsze ustawienie, bo teraz to tylko przekładasz jezioro na makiecie.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13060
  • 53598
  • 623

Funbox 6 - czy może leżeć?

@michal_radecki  to już wiemy więcej. 

Ja bym zaryzykował FB6. Postawiłbym go pionowo, ale na frontpanelu, czyli po naszemu, na przedniej ścianie. Chodzi o zachowanie pionowe polaryzacji anten.

Druga sprawa to wentylacja szafki. Zawsze bym zostawiał drzwi uchylone, kontrolował nagrzewanie się FB i ewentualnie zrobił dodatkowa wentylację. To nie zaszkodzi, a może się uda nie zagotować FB 

Trzecie, to wymiana SWB na SWB6. Oczywiście po testach zasięgu na Wifianalyzerze i speedtestach UKE

Może się okazać, że SWB będzie niepotrzebny. 

Po czwarte, ja bym rozebrał wszystkie gniazda i szafkę i zerknął, czy kabel ethernet do salonu ma tyle zapasu w rurce, aby dorzucić drugi...i kwestia sieci do sypialni załatwiona..ale to ja bym zrobił...mając narzędzia, troszkę doświadczenia i chęci..

Jednym słowem, wymieniaj i testuj...


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 14
  • 54
  • 0

Funbox 6 - czy może leżeć?

Powiem tak - jestem zbyt leniwy, żeby bawić się w przeciąganie kabelków czy wiercenie dziurek w szafie, poza tym boję się, że coś zepsuje. Jestem zdziwiony, że ONT nie może mieć 2 portów, żebym mógł podpiąć kabel ethernet i mieć dwa gniazdka internetowe działające w domu.

Nie chcę też ryzykować, biorąc FB 6.0, który wedle waszych wskazówek, może mieć problem z zasięgiem i może być nieodzowny SWB 6 - wtedy nie ma to dla mnie ekonomicznego sensu, dopłacać sporo więcej i jeszcze posiłkować się wzmacniaczem, gdy FB 6 miał ta potrzebę eliminować, a na FB 3 już nie zejdę. Obecnie płacę za FB 3 + Wifi Box 60 zł, zgodnie z nowym cennikiem za FB 6 + SWB 6 wyjdzie mi 85 zł miesięcznie.

Z drugiej strony umowy i tak przechodzi mi na czas nieokreślony za 3 miesiące, więc coś wymyśleć muszę.

 

_______________________

*Post poddałem edycji - moderator Wojciech.


Poziom 26, Entuzjasta Przestworzy
  • 2088
  • 7670
  • 31

Funbox 6 - czy może leżeć?


@michal_radeckinapisał(-a)

.... jestem zbyt leniwy, żeby bawić się w przeciąganie kabelków ... za FB 6 + SWB 6 wyjdzie mi 85 zł miesięcznie.


wierć albo płać. Wzmacniacze są ratunkiem gdy naprawdę nie ma jak pociągnąć kabelka, a nie lekarstwem na lenistwo.


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 14
  • 54
  • 0

Funbox 6 - czy może leżeć?

Jeszcze jedno pytanie - czy mogę jakoś "rozdwoić" kabel ethernet, żeby z ONT wychodził i przez przejściówkę rozbić go na kabel do gniazda w salonie i sypialni? (tak, żeby dwa gniazdka były aktywne). Wtedy w sypialni mógłbym postawić sobie funboxa 6.0 na toaletce, a telewizor podłączyć ethernetem do wyjścia w salonie. Czy coś takiego jest technicznie możliwe/wpływa jakkolwiek na prędkość?


Poziom 26, Entuzjasta Przestworzy
  • 2088
  • 7670
  • 31

Funbox 6 - czy może leżeć?

Nie da się tak zrobić, bo ONT jest jedynie konwerterem, a za nim powinien być jeszcze router, czyli funbox. Można rogałęziać jedynie za funboksem i te 3 pozostałe gniazdka ethernetowe to jest właśnie taki "rozgałęziacz". To są właśnie te "gniazdka" dostępne dla użytkownika do podpinania urządzeń: jedno w salonie, drugie w sypialni, trzecie w kuchni, czwarte ... - wrrróć! - nie ma czwartego? - dodać switch, np. ośmiogniazdkowy -> https://allegro.pl/kategoria/sprzet-sieciowy-switche-i-huby-260739?string=igmp%20snooping&descriptio.... Ale już się nie krzywisz na prowadzenie kabli, to dobrze.