Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Funbox 6.0 + sieć typu mesh - pytanie o rozwiązanie techniczne


Poziom 22, Odkrywca Przestworzy
  • 426
  • 1446
  • 13

Funbox 6.0 + sieć typu mesh - pytanie o rozwiązanie techniczne

Hej,
przy podpisywaniu umowy z Orange otrzymałem Smart WiFi Box (SWB) w cenie 4.99 zł/mc, który współpracował wtedy z FB 3.0. Problemów z przedmiotowym tandemem nie było ale w tamtym czasie SWB był mi po prostu niepotrzebny.
Obecnie użytkuję FB 6.0 i jakkolwiek pokrycie WiFi w całym 2 poziomowym mieszkaniu jest OK to występują miejsca, w których telefony zaczynają próbować współkorzystać z LTE/5G, zarówno na poziomie 0 jak i 1.
Zamierzam zakupić rozwiązanie typu mesh tak, aby nie mieć problemów z przełączeniem się urządzeń pomiędzy FB 6.0 a extenderem - pożyczyłem od znajomego jego TP-LINK RE305 i ... dzięki temu wiem, że to urządzenie z FB 6.0 nie chce współpracować. Pomijam fakt, że TP Link tworzy własną sieć, a nie rozszerza nam sieci z FB. Przy próbie wymuszenia propagowania tej samej nazwy sieci - WiFi w mieszkaniu zaczyna wariować do tego stopnia, że na Android TV, stojącym ok 3 metry od FB 6.0 są problemy z oglądaniem materiału video, drukarka sieciowa jest niedostępna i aplikacja Mój Funbox nie może znaleźć sieci.
Podejrzewam, że SWB być może współpracowałby lepiej i bez kolizyjnie, ale potrzebuję dwóch urządzeń, co przy dzisiejszej ofercie Orange kosztowałoby mnie 20 zł/mc i nie wiem czy jest możliwość wstrojenia 2 x SWB.
W ofertach przed BlackFridayowych pojawiają się różnego rodzaju gotowe rozwiązania sieci MESH z 3 urządzeniami (niestety tylko WiFi 5) w cenie ok 400 zł (co odpowiada z grubsza 20 miesiącom wynajmu 2 SWB od Orange, a  jesteśmy właścicielem urządzeń).
Czy ma ktoś doświadczenie z wykorzystaniem FB 6.0 jako składnika sieci typu MESH tak, aby nie występowało odczuwalne przełączanie pomiędzy poszczególnymi AP? Jeśli tak - to z jakimi urządzeniami udało Wam się to uzyskać? 

20 ODPOW. 20

Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 85
  • 186
  • 1

Funbox 6.0 + sieć typu mesh - pytanie o rozwiązanie techniczne

Nie wiem czy zdajesz sobię sprawę, ale sieć mesh to bełkot marketingowy. 

Twoje urządzenie, tv, tel. czy cokolwiek innego samo decyduje, do której sieci sie podłączyć i kiedy się przełączyć do innej. Możesz jednak na to wpływać ustawiając poziom roaming aggressiveness - poczytaj o tym na google. 

A wracając do TP-Linka RE305. Tam możesz przecież ustawić SSID i hasło dla rozszerzającej sieci takie samo jak dla podstawowej i tyle.

Ponadto, skoro masz FB6, to pewnie i światłowód. A wiec RE305 jest do niczego, bo ma port RJ-45 100Mbit/s. Jeżeli chcesz faktycznie używać tego światłowodu, to i tak powinieneś połączyć extender z FB6 kablem. 

Polecam kupić router i przełączyć go w tryb AP. Ma to kilka zalet, dużo taniej niż dedykowany AP, gigabitowy switch w prezencie. Osobiście niedawno kupiłem Archera C64 i w roli AP sprawdza się świetnie (ale akurat on musi być połączony kablem z FB6). 


Poziom 22, Odkrywca Przestworzy
  • 426
  • 1446
  • 13

Funbox 6.0 + sieć typu mesh - pytanie o rozwiązanie techniczne

@egzorcysta- jak wspomniałem powyżej urządzenie TP Link, po nadaniu mu tej samej nazwy sieci co sieć propagowana przez FB 6.0 spowodowało problemy z WiFi w całym mieszkaniu.
TP-Link RE305 nie musi być podłączony kablem do FB 6.0 aby wzmacniać (teoretycznie) sygnał sieci WiFi. 
Nie interesuje mnie jakiekolwiek rozwiązanie wymuszające zastosowanie kolejnego przewodu. W rachubę wchodzi tylko i wyłącznie rozwiązanie bezprzewodowe, współpracujące z FB 6.0, tworzące sieć typu MESH 🙂

Odnośnie Twojej tezy nt marketingoweg bełkotu - mam odmienne zdanie na ten temat.


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 85
  • 186
  • 1

Funbox 6.0 + sieć typu mesh - pytanie o rozwiązanie techniczne

@Morciak 

Ok, zatem proszę wytłumacz mi jaką przewagę ma sieć mesh od duetu router+ap. 

I jaką to różnicę robi dla urządzeń klienckich. 


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 74
  • 138
  • 3

Funbox 6.0 + sieć typu mesh - pytanie o rozwiązanie techniczne

@Morciak Nie znam osobiście rozwiązania mesh działającego na FB6 - IMHO musiałbyś użyć dedykowanych rozwiązań

@egzorcysta w sieciach mesh sieć bezprzewodowa urządzenia głównego i satelitów jest tą samą siecią WiFi - urządzenia przy przemieszczaniu się w obszarze sieci mesh nie przełączają się z jednej sieci WiFi do drugiej a tylko od jednego urządzenia dostępowego do drugiego w tej samej sieci WiFi.

Rozwiązania szczegółowe są różne (dlatego jak na razie nie ma (jeszcze?) możliwości elastycznego korzystania z rozwiązań różnych producentów np. dodatkowy kanał kontrolno-sterujący w paśmie 5GHz) ale w środowiskach nieheterogenicznych sprawdzają się one znakomicie.

 

Pozdrawiam,

Tony


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 85
  • 186
  • 1

Funbox 6.0 + sieć typu mesh - pytanie o rozwiązanie techniczne

@Tony Wybacz, ale to trochę niedorzeczne tłumaczenie.

Przede wszystkim co to jest "ta sama sieć WiFi"?

Jeżeli mowa o jednej sieci, to zarówno w mesh jak i w klasycznym przypadku potrzebny będzie jeden serwer DHCP (np. FB6). FB6 będzie też służył jako brama domyślna. I tyle, tutaj nie ma żadnych różnic. 

Jeżeli jednak pisząc "ta sama sieć WiFi" masz na myśli koknretnie sieć bezprzewodową, to także nietrafiony argument. Po pierwsze SSID nie ma tutaj absolutnie nic do rzeczy. Ułatwia tylko przełączanie się urządzenia pomiędzy Access Pointami. Mogą być różne SSID i wciąż ta sama sieć. Po drugie, nawet jak jest tem sam SSID, to i tak są różne BSSID.

Przełączanie sie pomiędzy sieciami to zadanie urządzeń klienckich, a nie routerów czy access pointów, przecież to oczywiste...

Mesh ułatwia tylko konfigurację access pointów, bo robi się to z jednego miejsca. Ale to bardzo mało, biorąc pod uwagę, że w domu mamy max. router + 2-3 access pointy. 

Wniosek: mesh służy jedynie do wyciągania kasy. 


Poziom 25, Entuzjasta Przestworzy
  • 2050
  • 7524
  • 28

Funbox 6.0 + sieć typu mesh - pytanie o rozwiązanie techniczne

Ja w swoim FB wyłączyłem WiFi precz i pokryłem całą swoją nieruchomość zasięgiem zestawu TP-Link Deco M5 Plus. Nie polecając tego akurat zestawu 😒, ogólnie polecam pójście w tym właśnie kierunku. Nieco to kosztuje, ale cóż ...


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 74
  • 138
  • 3

Funbox 6.0 + sieć typu mesh - pytanie o rozwiązanie techniczne

@egzorcysta Przepraszam, że użyłem nieco skrótu myślowego ale dokładnie odgadnąłeś zagadnienia: sformułowania "ta sama sieć WiFi" użyłem w znaczeniu takim, że wszystkie punkty dostępowe sieci mają ten sam SSID.  Co do DHCP - to chyba nieco mylisz protokoły - on służy tylko i wyłącznie by hosty otrzymały od serwera DHCP parametry sieci ethernet (adres IP, maska podsieci, brama domyślna, adresy serwerów DNS etc.) - uwierz mi, w mojej sieci serwera DHCP nie ma a wszystko działa.

Co do drugiego wątku - jeśli w sieci występują różne SSID (sytuacja Router + kilka (jeden) AP) dla użytkownika występuje konieczność (ręcznego) przełączania się pomiędzy punktami dostępowymi. W sieciach mesh za tą operację odpowiada system  zarządzający siatką punktów dostępowych (stąd nazwa mesh) uwalniając użytkownika od tej niedogodności. Dodatkowo większa dywersyfikacja punktów dostępowych znacząco poprawia pokrycie w obszarze działania sieci (to potwierdzone przeze mnie, empiryczne efekty - router Synology RT2600ac + 2x MR2200ac).

Masz również rację, że przełączanie pomiędzy sieciami to zadanie klientów ale skoro mamy jedną sieć, to nie trzeba się w ogóle przełączać więc to chyba jednak lepiej...

Co do ułatwiania konfiguracji to jest troszkę inaczej - w sieci mesh nie konfigurujesz wcale acces pointów - one stanowią siatkę i konfigurujesz sieć mesh a nie poszczególne AP.

Natomiast Twojego wniosku nie będę komentował - choć przyznaję, że komfort kosztuje - ale coś za coś. Nawet w mesh są rozwiązania za kilkaset zł ale i za parę tysięcy również 😀

Ba, nawet nie ma obowiązku z tego wynalazku korzystać - kto chce może mieć router + AP, a kto chce może mieć sieć mesh 😃

Pozdrawiam,

Tony.

 


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 85
  • 186
  • 1

Funbox 6.0 + sieć typu mesh - pytanie o rozwiązanie techniczne

@Tony 

Napisałeś " W sieciach mesh za tą operację odpowiada system  zarządzający siatką punktów dostępowych"

Właśnie tego nikt nie jest w stanie mi wytłumaczyć.

W jaki sposób to niby działa? Urządzenie klienckie nie ma zielonego pojęcia o tym, czy należy do jakiejś sieci mesh. Po prostu, ma słaby sygnał to szuka innej sieci z lepszym sygnałem. Jeżeli ta inna sieć ma inny SSID a jest zapamiętana, to się do niej podłączy. 

Czy sieć mesh wprowadza tutaj cokolwiek nowego? Jakkolwiek zmienia to zachowanie? 

 

I jeszcze "ale skoro mamy jedną sieć, to nie trzeba się w ogóle przełączać więc to chyba jednak lepie"

Oczywiście, że w sieci mesh się przełączasz. Po prostu się przełączas pomiędzy sieciami o tym samym SSID, ale to wciąż różne sieci fizyczne. 


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 74
  • 138
  • 3

Funbox 6.0 + sieć typu mesh - pytanie o rozwiązanie techniczne

@egzorcysta W sieciach mesh poza kanałem transmisji danych występuje dodatkowy kanał kontrolno - sterujący, za pomocą którego ruter zarządzający kontroluje siatkę. Najczęściej w paśmie 5GHz.

Każde z rozwiązań komercyjnych realizuje to w nieco odmienny sposób - opisów w Internecie jest sporo. 

Możesz przejrzeć ten artykuł: https://en.wikipedia.org/wiki/Wireless_mesh_network a zwłaszcza linki w przypisach pod nim - tam jest trochę teorii.

Pozdrawiam,

Tony.