Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Funbox 3.0 - koniec z własnym routowaniem ?

ROZWIĄZANE

Poziom 14, Tropiciel Przestworzy
  • 37
  • 23
  • 0

Funbox 3.0 - koniec z własnym routowaniem ?


@Arek6 napisał(-a):
Przecież Funbox 2.0 oferuje obsługę ADSL 2+, VDSL oraz FTTH (opcje do 10, 20, 80, 100 oraz 300 i 600 Mbit/s) a Funbox  3.0 posiada zintegrowany terminal optyczny (ONT) czyli do światłowodu jest wniosek obydwa mogą być do internetu i tv . Jakie jeszcze można mieć wymagania których one nie mają ?

Prawdę mówiąc brzmi to trochę jak wycinek z ulotki reklamującej Liveboxa albo odpowiedź zespołu PR odpowiedzialnego za fanpage Orange 😉

 

Ale pomijając ten punkt... Jakie można mieć wymagania?

 

Na przykład:

 

- ustawienie własnych adresów DNS na poziomie routera (czego Funbox 3.0 nie oferuje, przez co moje lokalne DNSy muszę ustawiac na wszystkich urządzeniach osobno - w Funboxie są z jakiegoś powodu przypisane na sztywno...To jest generalnie kpina w żywe oczy.)

- serwer VPN

- VLANy

- Sieci gościnne, wiele LANów z jednego urządzenia

- zaawansowane ustawienia QoS

- firewall z prawdziwego zdarzenia

- monitorowanie ruchu, DPI

- SMNP dla celów statystycznych i monitorowania

- konfiguracja dowolnego DDNS

- statystyki ruchu

...

 

Kontynuować? Co mi po zintegrowanym terminalu optycznym i 600 Mbps, skoro nie mogę sobie nawet postawić PiHole i objąć nim całej sieci? 😉

 

Funbox wystarczy - owszem. Ale zwykłemu Kowalskiemu, który z komputera korzysta, a internet ma być i działać. Tylko problem polega na tym, że nie każdy jest zwykłym użytkownikiem.


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32342
  • 36341
  • 1368

Funbox 3.0 - koniec z własnym routowaniem ?

To można kupić usługę szytą na miarę. Neostrada jest dla Kowalskiego.

Poziom 14, Tropiciel Przestworzy
  • 37
  • 23
  • 0

Funbox 3.0 - koniec z własnym routowaniem ?

@Piotrekk85

 

Szkoda, że Neostrada działająca na ADSL nie miala takich problemów i mogłem swobodnie podłączyć sobie swoje własne urządzenia. Działałem tak przez wiele lat - do czasu awarii na linii, która powodowała problemy przez kilka miesięcy. 

 

Jedynym powodem, dla którego wróciłem do Orange był fakt, że był to jedyny godny zaufania (poza UPC) ISP w moim miejscu zamieszkania oferujący stabilny dostęp do internetu w sensownej cenie, ISP z którego usług korzystałem przed przeprowadzką niestety nie oferował wówczas usług w moim nowym miejscu zamieszkania.

 

Przy czym pytałem konkretnie o możliwość podłączenia własnych urządzeń sieciowych przy podpisywaniu umowy, byłem zapewniany, że jak najbardziej będzie to działać. I okazało się, że jednak nie działa, a epopeja pod tytułem "chcę ONT i Funboxa 2.0" zakończyła się rozwiązaniem w postaci "nie dostanie pan i co nam pan zrobi?" 😉

 

I bądźmy poważni, możliwość ustawienia własnych adresów DNS(!), DDNS, który nie jest ograniczony do wyboru pięciu dostawców wpisanych na sztywno czy tryb bridge to nie jest coś, co wymaga "usługi szytej na miarę", to są po prostu podstawowe ustawienia, które powinny być oferowane przez tego typu urządzenie i są dostępne w większości konsumenckich urządzeń, które można kupić w pierwszym lepszym Media Markcie. Z rzeczami typu serwer VPN poradzę sobie już po własnej stronie, choć dużo bardziej wolałbym podłączyć swój router działający w oparciu o pfSense i mieć tego typu rozwiązania pod ręką. 


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32342
  • 36341
  • 1368

Funbox 3.0 - koniec z własnym routowaniem ?

"Bądźmy poważni" powinno działać w dwie strony. Usługi masowe cechują się masowością, każda customizacja to koszt. A dziś większość osób w Polsce kieruje się ceną i dostępnością usługi. Zawsze możesz wrzucić swoje pomysły w dziale "Pomysły" może po uzyskaniu odpowiedniej liczby głosów trafią do sprawdzenia/wdrożenia.

Poziom 14, Tropiciel Przestworzy
  • 37
  • 23
  • 0

Funbox 3.0 - koniec z własnym routowaniem ?

@Piotrekk85

 

Tyle, że pomysł rozwiązujący wszystkie problemy - tryb bridge - już jest. I jak na razie zdaje się, że jest najpopularniejszym pomysłem w całym dziale. Rozdrabnianie się na osobne pomysły (edycja DNSów, możliwość dodania innych dostawców usług DDNS...) mija się z celem. 😉

 

Będzie tryb bridge, to każdy sobie podłączy swojego Mikrotika, Ubiquiti, Meraki, Netgate, router na VyOS, OPNsense czy cokolwiek innego i będzie miał takie funkcje, jakich potrzebuje - od własnych DNSów, przez Snorta czy pfBlockerNG, aż po natywne porty 10Gbit/s w routerze. 😉

 


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32342
  • 36341
  • 1368

Funbox 3.0 - koniec z własnym routowaniem ?

Nie wiadomo czy będzie. Liczba głosów oznacza tylko że pomysł trafi do sprawdzenia.

Ekspert AMA
  • 416
  • 920
  • 56

Funbox 3.0 - koniec z własnym routowaniem ?

Dokładnie tak. Temat dzięki Wam (i troszeczkę nam :)) ma już naprawdę bardzo wysoki poziom atencji i weryfikowane są obecnie koszty (wbrew pozorom niestety nie jest prosta i tania zmiana.

 

Będziemy informować na bieżąco w Pomysłach 🙂


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32342
  • 36341
  • 1368

Funbox 3.0 - koniec z własnym routowaniem ?

@Remi: to może typ "sprawdzany"? 30 dni minęło.

Ekspert AMA
  • 416
  • 920
  • 56

Funbox 3.0 - koniec z własnym routowaniem ?

Zdecydowanie 🙂 ... wiesz ... zloty ... kontakty z Herosami odciągnęły nas trochę od innych zadań 🙂 ... trochę ciężko się rozdwoić 🙂


Poziom 33, Ekspert Galaktyczny
  • 1785
  • 2350
  • 103

Funbox 3.0 - koniec z własnym routowaniem ?

@Remi, ten miałeś zaznaczyć 😉 https://nasz.orange.pl/t5/Pomysły/Tryb-bridge-w-Orange-Funbox/idi-p/56643

 

Choć zaznaczony pomysł dla FB 2.0 też może się przydać.