Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Funbox 3.0 bezużyteczny (?) w nowych mieszkaniach

ROZWIĄZANE

Poziom 9, Zwiadowca Przestworzy
  • 11
  • 2
  • 0

Funbox 3.0 bezużyteczny (?) w nowych mieszkaniach

Cześć,

 

W chyba każdym nowym mieszkaniu jest skrzynka z doprowadzonym światłowodem. W moim przypadku mam jeszcze skrętkę i koncentryk poprowadzony od skrzynki do gniazdek. Chciałem zamówić internet + tv. Pan w salonie mówi, że teraz dają tylko funbox 3.0 co oznacza, że musiałbym mieć przedłużony światłowód ze skrzynki do miejsca gdzie byłoby funbox. I to jest kompletnie bez sensu. Nowe mieszkanie ładnie wykończone + kabel na ścianie ? Nie ma takiej opcji ! Dlaczego Orange nie oferuje rozwiązanie które jest kompatybilne ze standardami oddawania nowych mieszkań ? Tzn. oddzielnie ONT, które zmieści się w skrzynce a reszta idzie po istniejącej skrętce ? 

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 45, Pionier Misji
  • 32322
  • 36194
  • 1366

Funbox 3.0 bezużyteczny (?) w nowych mieszkaniach

23 ODPOW. 23

Poziom 45, Pionier Misji
  • 32322
  • 36194
  • 1366

Funbox 3.0 bezużyteczny (?) w nowych mieszkaniach

Jest możliwość uzyskania funboxa2.0 + oddzielne ONT. Może też być wyniesione ONT lub inne opcje niż FTTH na światłowód. Jak najbardziej jest możliwość wykorzystania tego co masz w mieszkaniu. Nie wiem czy masz w okolicy nie salon, ale tzw. fibershop - tam zwykle można dowiedzieć się więcej w tej sprawie. Przy funboxie 3.0 jest możliwość zrobienia tego "prawie" niewidocznie, zerknij na film https://www.youtube.com/watch?v=XCe9Lo85WLU ok 40 sekundy

Poziom 9, Zwiadowca Przestworzy
  • 11
  • 2
  • 0

Funbox 3.0 bezużyteczny (?) w nowych mieszkaniach

Mam FiberShop ale jest tam nowy pracownik i nie bardzo się orientował 🙂 Na szczęście trafiłem na obeznanego technicznie konsultanta w tradycyjnym punkcie Orange, który podzwonił i powiedział, że da się to zrobić bez prowadzenia światłowodu. Także czekam teraz na techników. Dam znać jak sprawa się zakończyła.


Poziom 33, Ekspert Galaktyczny
  • 1785
  • 2350
  • 103

Funbox 3.0 bezużyteczny (?) w nowych mieszkaniach

@michalhr Powiedz, że żądasz ONT, inaczej nie godzisz się na instalację. Jeżeli tylko mają na magazynie, to powinni przywieźć. U mnie się udało, ponieważ konsultant wpisał w zaleceniach FB2.0 + ONT no i sam poprosiłem o to techników przy potwierdzeniu terminu instalacji przez telefon.


Poziom 9, Zwiadowca Przestworzy
  • 11
  • 2
  • 0

Funbox 3.0 bezużyteczny (?) w nowych mieszkaniach

@BORAX tak zrobię. W punkcie Orange powiedzieli mi, że jest możliwe przejście ze światłowodu na skrętkę lub koncentryk (!). Jak będę rozmawiał z technikiem to powiem o co chodzi aby zabrał to co potrzeba.


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32322
  • 36194
  • 1366

Funbox 3.0 bezużyteczny (?) w nowych mieszkaniach

@michalhr: takie opcje również są możliwe. Poczytaj tutaj http://rpkom.pl/artykul/1350208.html

Poziom 9, Zwiadowca Przestworzy
  • 11
  • 2
  • 0

Funbox 3.0 bezużyteczny (?) w nowych mieszkaniach

@Piotrekk85 dzięki ! Czyli mamy 4 opcje:

1) MoCA

2) G.fast

3) wyniesiony ONT (funbox3)

4) ONT + funbox2 (ew. własny router)

 

Z tego co czytam (https://biuroprasowe.orange.pl/blog/g-fast-co-zrobic-gdy-swiatlowod-nie-siega-do-mieszkania-wielki-p...) to G.fast jest najlepszym rozwiązaniem. Jeśli G.fast CPE jest na tyle małe, że wejdzie do skrzynki to już w ogóle super. Ale nawet jak nie to i tak dobrze !

 

Przy okazji: jak prowadzą światłowód po mieszkaniu to jak wygląda sprawa na rogach ? Dawno temu na polibudzie miałem laborki z sieci i jak bawiliśmy się światłowodem zginając go to parametry dość mocno spadały.


Poziom 45, Pionier Misji
  • 32322
  • 36194
  • 1366

Funbox 3.0 bezużyteczny (?) w nowych mieszkaniach

Opcji jest jeszcze kilka ale raczej w bloku (nowym) nie będą zastosowane. Włókna nie powinny być zginane, ale nie wiem co się dzieje "w praniu" 🙂 tu chyba @BORAX będzie miał wiedzę w temacie.

Poziom 33, Ekspert Galaktyczny
  • 1785
  • 2350
  • 103

Funbox 3.0 bezużyteczny (?) w nowych mieszkaniach

@michalhr Najlepsza jest opcja 4, ponieważ to nie jest proteza jak punkty 1 i 2. Wybierając opcję 4 masz uniwersalność. ONT jest na tyle małe, że schowasz go do skrzynki teletechnicznej, a Funboxa postawisz przy TV lub tam, gdzie w pokoju kończy się skrętka. Możesz używać Funbox 2.0(który wcale nie jest taki kiepski), albo używać własny router. Wada to ciężka konfiguracja TV w przypadku własnego sprzętu, nie każdy sprzęt obsługuje.

Opcja 3 jest dobra, jeżeli nie chcesz w ogóle myśleć o używaniu własnego sprzętu(i nie jesteś wymagającym użytkownikiem, nie chcesz mieć kontroli nad sprzętem), ale nie schowasz do skrzynki teletechnicznej.

 

Punkty 1 i 2 to protezy. Skoro juz jest włókno w mieszkaniu, to po co stosować takie wynalazki. Nawet się chyba za bardzo nie da.

 

Jeżeli chodzi o zaginanie światłowodu, to parametry może i spadają ale nie mam wiedzy jak. Nie mam miernika i źródła światła aby prowadzić badania na ten temat 🙂 Na pewno większa pętla czy łagodne zagięcie mu  znacząco nie szkodzi. 


Poziom 9, Zwiadowca Przestworzy
  • 11
  • 2
  • 0

Funbox 3.0 bezużyteczny (?) w nowych mieszkaniach

Podłączyli. ONT + Funbox2. Póki co dramatyczna prędkość po wifi do MacBooka. 22 Mb download i 1 Mb upload według https://speedof.me. Spróbuję jeszcze z innym laptopem i podłączę po kablu. Ponoć mam 14 dni na odstąpienie od umowy i na bank z niego skorzystam jak tak dalej będzie.