Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Funbox 2.0 i gigabitowy LAN

ROZWIĄZANE

Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 6
  • 10
  • 0

Funbox 2.0 i gigabitowy LAN

Witam wszystkich,

Od pewnego czasu nurtuje mnie jedna sprawa, aż w końcu postanowiłem tutaj o tym napisać. A chodzi o kwestię - jak w tytule - zestawionego połączenia LAN przy prędkości 1.0 Gbps. Temat nie jest jakiś "nowy", bo w sieci można o tym sporo informacji spotkać, ale mojego problemu nie bardzo to rozwiązuje. Prawdę mówiąc nie przywiązywałem do tego jakiejś specjalnej uwagi, bo moja (że tak powiem) Neostrada jest do 80 Mb, a światłowód na razie mnie omija 😐... ale router ma rzekomo gigabitowe porty i sieć lokalna powinna działać z szybkością o wiele większą - niestety nie działa.

 

A mowa tu konkretnie o zintegrowanym adapterze sieciowym Intel(R) Ethernet Connection (2) I219-V na płycie Asusa Z270-K, który uparcie zestawia połączenie 100 Mbps. Często się w tym układzie mówi o tzw. problemie kabelka - możemy to od razu wykluczyć, bo zainwestowałem w markowe skrętki Cat.6a i jakości fizycznego połączenia jestem więcej niż pewien. Kwestia sterownika również odpada, bo zarówno ten od producenta płyty głównej ... jak i ten od Microsoftu - nawet trochę nowszy - zachowują się tak samo. Tyle, że ten pierwszy jest nieco lepszy, gdyż można w jego opcjach zrobić pewną diagnostykę:

 

Test połaczeniaTest połaczenia

Pewną ciekawostką jest tu interpretacja długości kabla, który ma u mnie... dokładnie DWA metry. 😀 I wszystko na to wskazuje, że tzw. auto-negocjacja adaptera sieciowego nie potrafi się dogadać routerem, a ręczne wymuszenie jednego gigabita wszystko zwyczajnie rozłącza. Przerabiałem też resetowanie stosu sieciowego w Windowsie i resetowanie ustawień fabrycznych modemu i... więcej pomysłów na razie nie mam (?)

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18409
  • 52636
  • 710

Funbox 2.0 i gigabitowy LAN

@Krzysiek_71 czy masz możliwość podłączenia innego komputerka lub laptopa w celu sprawdzenia połączenia z routerem wyższych prędkości? Wyeliminowany byłby problem kabla i routera. Może jest kłopot z kartą sieciową na płycie głównej.

Być możne router coś szwankuje i nie można zestawić połączenia z wyższa prędkością.

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

12 ODPOW. 12

Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18409
  • 52636
  • 710

Funbox 2.0 i gigabitowy LAN

@Krzysiek_71 ja mimo wszystko zaczepie kabel. Do zestawienia połączenia 1 Gbit/s muszą być użyte cztery pary przewodów (8 żył). Do zestawienia połączenia 100 Mbit/s wystarczą dwie pary przewodów (4 żyły). Skoro nie da się ostawić większej prędkości, proponuję najprostszym miernikiem sprawdzić, czy wszystkie żyły w przewodzie prawidłowo przepuszczają sygnał, czy któraś żyła nie jest przypadkiem przełamana, co możne uniemożliwiać zestawienie połączenia o wyższej prędkości, a w diagnostyce pojawiają siew tedy dziwne informacje.


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 6
  • 10
  • 0

Funbox 2.0 i gigabitowy LAN

@ : ja doskonale o tym wiem ... 😉 - znam dobrze ten temat - w sieci jest nawet bardzo dobry artykuł i dlatego też położyłem na to nacisk. Kupiłem skrętki marki Lindy i nawet tester przewodów LAN.


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18409
  • 52636
  • 710

Funbox 2.0 i gigabitowy LAN

@Krzysiek_71 przepinałeś kabel na inne porty LAN w routerze? Może warto też przywrócić router do ustawień fabrycznych i ponownie sprawdzić połączenie.

Czasami mała błahostka spowoduje brak możliwości zestawienia szybszego połączenia.


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 6
  • 10
  • 0

Funbox 2.0 i gigabitowy LAN

@ : Dokładnie wszystko o czym mówisz robiłem - o resetowaniu pisałem już w pierwszym poście, a zmiana portów kompletnie niczego nie zmienia... nie ma też znaczenia w jakim "towarzystwie" i kolejności są podłączane różne urządzenia. Tak jak wspominałem - skończyły mi się pomysły, bo problem znam już od dość dawna...


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18409
  • 52636
  • 710

Funbox 2.0 i gigabitowy LAN

@Krzysiek_71 czy masz możliwość podłączenia innego komputerka lub laptopa w celu sprawdzenia połączenia z routerem wyższych prędkości? Wyeliminowany byłby problem kabla i routera. Może jest kłopot z kartą sieciową na płycie głównej.

Być możne router coś szwankuje i nie można zestawić połączenia z wyższa prędkością.


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 6
  • 10
  • 0

Funbox 2.0 i gigabitowy LAN

@ : Ano pozostanie mi to w takiej opcji zrobić... - potestować z jakimś innym sprzętem "po kablu", chociaż te Funboxy swego czasu też mi podpadły - w ramach przedłużania umowy był przewidziany upgrade sprzętu i na dzień dobry trafiłem na jakiś felerny egzemplarz 🙄. Nie mniej, dzięki wielkie za Twoją uwagę!


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18409
  • 52636
  • 710

Funbox 2.0 i gigabitowy LAN

@Krzysiek_71 jak to nie pomoże, to już też pomysły mi się kończą.

FunBox-a możesz w ciemno wymienić, zgłoś na infolinii lub na czacie i w najbliższym salonie po zgłoszeniu powinni Ci wymienić. Sprawdź tylko, jak obecnie salon pracuje.

Najlepiej jednak w pierwszej kolejności sprawdzić na innym sprzęcie.

Anonim

Nie dotyczy

Funbox 2.0 i gigabitowy LAN

@Krzysiek_71  karta sieciowa w PC ma 1GB port lan i FB 2.0 też ma takowy, więc kwestia kabla lan jest, coś masz nie tak że nie zestawia na 1GB a tylko 100MB, kabel lan co masz sprawdż u znajomego, ewentualnie jakiś znajomy z Laptopem sprawdzi twoje połączenie lan (FunBox 2.0 vs Laptop).


Poziom 12, Tropiciel Przestworzy
  • 6
  • 10
  • 0

Funbox 2.0 i gigabitowy LAN

@Anonimtrochę mało uważnie czytałeś moje posty... 🙂

Problem tzw. kabelka jest WYKLUCZONY, nawiasem mówiąc sprawdziłem ich chyba już z pięć... Ale powiem też więcej - uruchomiłem jeden z moich starszych komputerów, na którym ostał się jeszcze 32-bitowy Win7. Płyta główna w owym kompie to Asus P5B-E, a więc konstrukcyjnie ma również na sobie gigabitowy kontroler LAN-u (Attansic) i ... ŻADNYCH problemów nie ma. Coś zatem nie jest tak z komunikacją w moim aktualnie używanym - Intelowskim - adapterze. Z opisu płyty miał być niby "bardzo dobry", chroniony przed przepięciami itp. Ale coś najwyraźniej tu nie gra, a więc jeżeli nie znajdę jakiegoś innego rozwiązania, to pozostanie mi jedynie dostawić na PCIe drugą sieciówkę. Nie jest to na szczęście pilne, bo w znaczeniu sieci lokalnej częściej wykorzystuję Wi-Fi...