Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Funbox 2.0 - dramatycznie niski zasięg Wi-Fi 5 Ghz.


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 115
  • 415
  • 0

Funbox 2.0 - dramatycznie niski zasięg Wi-Fi 5 Ghz.

Witam!

 

Nie wiem, czy ktoś z Was spotkał się z podobnym problemem? Sieć Wi-Fi w paśmie 5 GHz w Funbox 2.0 ma dramatycznie niski zasięg. Już 3 metry od routera są tylko 2 na 4 kreski, natomiast w sąsiednim pokoju sieć nie jest w ogóle wykrywana. Z siecią w paśmie 2.4 Ghz nie ma żadnych problemów, nawet w pokoju obok są 4 na 4 kreski zasięgu. Nadmienię tylko, że obie sieci (2.4 Ghz i 5.0 Ghz) mam rozdzielone, pod innymi nazwami. Poziom zabezpieczeń obu to to WPA2-PSK/AES.

 

Próbowałem już sprawdzać aktualizację oprogramowania - jest najnowsza. Również przywróciłem router do ustawień fabrycznych - też nic.

 

Dzięki za podpowiedź, gdzie może być probblem.

 

pozdrawiam

13 ODPOW. 13

Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18339
  • 52438
  • 702

Funbox 2.0 - dramatycznie niski zasięg Wi-Fi 5 Ghz.

@ptr1 ważne jest też umiejscowienie router. Jeżeli znajduje się w pobliżu innych urządzeń elektronicznych, elektrycznych, to WiFi może być zakłócana i objawiać się słabym zasięgiem. Najlepiej router ustawić około 1 - 1,5 metra nad podłogą, niezasłonięty innymi szafami, urządzeniami. Największy wpływ na działanie WiFi ma telewizor. Najlepiej router w miarę możliwości ustawić jak najdalej.

Jeżeli powyższe wskazówki nie pomogą, to może być wada routera, należało by go wymienić.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12785
  • 52616
  • 601

Funbox 2.0 - dramatycznie niski zasięg Wi-Fi 5 Ghz.

@ptr1 Na zakres wifi 5GHz ma wpływ zdecydowanie mniej czynników zewnętrznych niż na 2,4. Zainstaluj aplikację WifiAnalyzer na androida i tam za pomocą wykresów zerkniesz jak wygląda otoczenie sieciowe i jaki jest poziom sygnału na 5GHz w tych miejscach o których piszesz. Spróbuj zmienić kanał na modemie i zweryfikować te pomiary na kilku urządzeniach. Możliwe, że uszkodzony jest sam modem, ale do tego nie dojdziesz bez pomocy aplikacji, bo na niej zobaczysz jak działa Twoje wifi. Po testach zgłoś to na czacie z zaznaczeniem, że masz wyniki obserwacji i zgłoś wymianę osobistą w telepunkcie (free)


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 115
  • 415
  • 0

Funbox 2.0 - dramatycznie niski zasięg Wi-Fi 5 Ghz.

Najważniejsza informacja - router stoi w domu jednorodzinnym na działce, wokół nie ma żadnej innej sieci Wi-Fi. Router jest umiejscowiony na szafce, wysokość 1,3 m nad podłogą, nie jest niczym zabudowany. Telewizor stoi 5 metrów od routera. Również w domu nie ma żadnych urządzeń wytwarzających silne pole elektromagnetyczne. Podejrzewam, że jest to kwestia firmware, ale przedtem chciałem się upewnić, czy inni mają taki sam problem.

Anonim

Nie dotyczy

Funbox 2.0 - dramatycznie niski zasięg Wi-Fi 5 Ghz.

@ptr1 routery z wbudowanymi antenami wyglądają fajnie, ale zasięg szczególnie w paśmie 5GHz jest przez to słabszy, niestety nic z tym nie zrobisz, ściany bardzo mocno ograniczają propagację wi-fi 5GHz, możesz wzmocnić to pasmo wzmacniaczem wi-fi, takowy oferuje Orange > Orange/Wi-Fi-Extender-Plus, przetestować przez miesiąc czy dwa, jak ci nie spasuje to oddasz 😉


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12785
  • 52616
  • 601

Funbox 2.0 - dramatycznie niski zasięg Wi-Fi 5 Ghz.

@ptr1 Mam FB2 na strychu. Wifi sięga mi do parteru. Co prawda w przedziale "widoczne', a nie "do pracy", ale...Przez k/g i jeden strop przy otwartej klatce schodowej sięga...Sam widzisz , że na to nie ma reguły. SmartWifiBox warto wypożyczyć z jednego powodu. Tani koszt testów. Pożyczając na weekend zawsze możesz podłączyć go po krótkim kablu do modemu i zrobić porównanie zasięgu (przy założeniu, że silnik SWB to to, co znajduje się w FB3, a nie w FB2) za kilka złotych wynajmu na kilka dni. Później zwracasz,lub zostawiasz, ale masz pogląd na sprawę i testy...


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 430
  • 1217
  • 2

Funbox 2.0 - dramatycznie niski zasięg Wi-Fi 5 Ghz.

zamiast tych całych wzmacniaczy Orange polecam kupić AP, jeśli 1 nie wystarczy to można więcej. Po za tym napisz jakiej wielkości jest ten dom, z czego są ściany. Najlepiej jakaś mapka domu z naniesionym gdzie jest router itd. Wtedy można opracować gdzie optymalnie ułożyć AP. Tak to już bywa właśnie z pasmem 5GHz iż jest mały zasięg. Jest lepiej gdy router posiada zewnętrzne anteny ale to tylko trochę poprawia sytuacje. A tak wgl co do poprawności : zasięg nie określamy ilością kresek , telefon telefonem nie równy na jednym możesz mieć wszystkich kresek 4 na innym 5 a inny może mieć 6 np więc 2kreski na 4 nie będzie się równać 2 kreskom na 5 itd to samo z transmisją mobilną. Poziom zasięgu określamy w: dBm . Niestety wiedza społeczeństwa w tym temacie dla kowalskiego jest taka że określają kreseczkami a to można o tyłek potłuc.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12785
  • 52616
  • 601

Funbox 2.0 - dramatycznie niski zasięg Wi-Fi 5 Ghz.

@Emill1  doradzanie zdalne na temat wifi jest jak różowa z niewidomym o kolorach. Ludzie sami nie wiedzą z czego jest ściana, jaki jest strop czy co naprawdę zakłóca. Najlepszym sprawdzianem jest szacunkowy pomiar są pomocą aplikacji na Androida WifiAnalyzer ( lub podobnej, ja akurat tą stosuję, więc mam odniesienie)  

Po takich pomiarach Two r zy się mapę zasięgu i dopiero zastanawia nad rozwiązaniami. Nad sprzętami, kablami czy innymi patentami... 

Prócz tego teoria teoria, a i tak wypracować trzeba i rozwiązanie i miejsca ustawienia AP pod potrzeby i najmniejsze straty przy największym zasięgu... To delikatna równowaga.. Szczególnie przy wielu k indy gmachach i dużej powierzchni... 

Od czegoś tezeba jednak zacząć i tym czymś są pomiary. Ważna rzeczą jest również fakt jaka to jest usługa. Przy neo 10Mb/ sek możemy cudować z zasięgiem, a transfer i tak będzie kiepski.... 


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 430
  • 1217
  • 2

Funbox 2.0 - dramatycznie niski zasięg Wi-Fi 5 Ghz.

Tak wiem.. Fakt nie każdy wie z czego ma ale też może i wiedzieć i wtedy autor by odpowiedział. Są różne aplikacje w tym ta o której mówisz na laptopa/komputer też są takie programy i oczywiście podstawą działania jest pierwsze test tego typu aplikacjami/programami. Potem jak wspomniałem robi się mapkę nanosi potrzebne dane gdzie jest router jakie są ściany z czego itd. I potem można się zastanowić co dalej. Kabel najstabilniej ale autor w poście mówi o 5GHz. Na pewno AP tak czy siak lepiej zadziała niż ten wynalazek "wzmacniacz Orange" i to autorowi należy polecić. Jeśli 1 AP za mało na jego dom to trzeba dobrać odpowiednią liczbę, odpowiednio je rozłożyć po domu tak żeby dobrze zasięgiem pokrywało i żeby tam gdzie chce żeby miał dobre prędkości a raczej oto chodziło autorowi. Napisałem też o różnicy Routera na paśmie 5GHz z routerem 5GHz z zewnętrznymi antenami (to samo tyczy się pasma 2,4 i routera z wbudowanymi antenami i zewnętrznymi ale pasmo 2,4 ogólnie ma większy zasięg więc w większości przypadków wystarcza ale i tu też czasami stosuje się dodatkowe AP ) i to jest fakt że ciut lepszy zasięg jest z zewnętrznymi antenami.. Nie mniej FunBox takowych nie posiada więc tym samym będzie miał słabszy zasieg na paśmie 5GHz niż inny router z zewnętrznymi antenami na tymże paśmie. Z tego co autor pisze to mieszka w domku na działce wokół nie ma żadnych domków i mówił, że oprócz jego sieci w eterze nic nie ma. Więc tu jest tylko problem tego ze po prostu w paśmie 5GHz jest mały zasięg a FunBox bez zewnętrznych anten tego nie ułatwia. Może w jakimś stopniu też wpływać na to uszkodzony Router/modem więc gdy by miał możliwość podmienić i uruchomić internet na innym routerze z pasmem 5GHz to by to wykluczyło. Niemniej jeśli ma duży dom albo sciany z czegos co mocno tłumi sygnał to nie obejdzie się bez kilku AP. "Ważna rzeczą jest również fakt jaka to jest usługa. Przy neo 10Mb/ sek możemy cudować z zasięgiem, a transfer i tak będzie kiepski.... " tak to jest ważne, tylko przykład neo 10Mb/s słaby bo wtedy nie przejmowałby się pasmem 5GHz ale owszem wiem w czym rzecz


Poziom 18, Badacz Przestworzy
  • 115
  • 415
  • 0

Funbox 2.0 - dramatycznie niski zasięg Wi-Fi 5 Ghz.

Ściany w budynku są z czerwonej cegły, więc nie powinny zbytnio zagłuszać sygnału. Zresztą nikt mi nie wmówi, że w sąsiednim pokoju, 7 metrów od routera, przy otwartych drzwiach sygnał sieci 5.0 Ghz zanika całkowicie, podczas, gdy 2.4 Ghz działa z prawie pełną mocą. Podejrzewam, że musiały "paść" wewnętrzne wzmacniacze sygnału w Funboxie, ewentualnie jakiś knot w firmware routera, dlatego zapytałem na forum.

 

Dom nie należy do mnie tylko do moich rodziców, w weekend wezmę swojego Samsunga z Androidem i przetestuję sygnał wspomnianą aplikacją, oprócz tego podłączę na próbę swój stary router (Apple Airport Extreme) z 2014 roku, jeśli tam sygnał 5G będzie silny, to znaczy, że Funbox jest uszkodzony i nadaje się do wymiany.