Nie można wyświetlić tego widżeta.

Funbox 2.0: DHCP sam się załącza po każdym restarcie

Highlighted

Poziom 13, Recenzent
  • 5
  • 4
  • 1

Cześć,

Mam w sieci domowej 2 rutery: Funbox 2.0 oraz Linksys E900 z DD-WRT. Funbox obsługuje połączenie z internetem i NAT, Linksys - sieć WiFi. Mam wyłączone IPv6 w panelu Funboksa. Wszystko działa na sieci 192.168.1.0/24.

Zależałoby mi na tym, żeby serwer DHCP działał na Linksysie, tak żeby rozgłaszał wybrane przeze mnie serwery DNS. Z tego względu chciałbym wyłączyć DHCP w Funboksie. I z tym jest problem. Jeśli wyłączę serwer DHCP w panelu Funboksa, to to ustawienie jest skuteczne - ale tylko do następnego restartu modemu. Po każdym restarcie DHCP jest załączone (wg panelu administracyjnego) i serwer DHCP z Funboksa faktycznie odpowiada. To zachowanie zweryfikowałem za pomocą programu dhcp_probe [1].

Problemy pojawiły się po przywróceniu modemu do ustawień fabrycznych w okolicach 25 kwietnia. Obecna wersja firmware to SG10_sip-pl-7.0.14.17.

Ponowne przywrócenie do ustawień fabrycznych nie pomogło.

IP Funboksa to 192.168.1.2 (wiele urządzeń ma wpisaną tą  bramę domyślną, wolałbym tego nie zmieniać), IP Linksysa to 192.168.1.3.

Kiedyś korzystałem z tego forum jako @frodo , jednak obecnie nie mogę się zalogować na to konto a przywracanie hasła nie działa.

Pozdrawiam,

Frodo

[1] https://www.net.princeton.edu/software/dhcp_probe/

Zrzut ekranu z 2020-05-23 12-51-51.png

1 ODPOWIEDŹ 1
Highlighted

Poziom 13, Recenzent
  • 5
  • 4
  • 1

Problem ominąłem, przywracając starą konfigurację Funboksa z pliku. (Miałem jeszcze stare backupy konfiguracji.) Teraz DHCP jest skutecznie wyłączony.

Przyczyną problemów jest prawdopodobnie bug w Funboksie - jakby opcja wyłączenia DHCP nie była zapisywana w trwałej konfiguracji. Dlatego nie oznaczam wątku jako rozwiązanego.