Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Funbox 2.0: DHCP sam się załącza po każdym restarcie


Poziom 14, Tropiciel Przestworzy
  • 6
  • 8
  • 2

Funbox 2.0: DHCP sam się załącza po każdym restarcie

Cześć,

 

Mam w sieci domowej 2 rutery: Funbox 2.0 oraz Linksys E900 z DD-WRT. Funbox obsługuje połączenie z internetem i NAT, Linksys - sieć WiFi. Mam wyłączone IPv6 w panelu Funboksa. Wszystko działa na sieci 192.168.1.0/24.

 

Zależałoby mi na tym, żeby serwer DHCP działał na Linksysie, tak żeby rozgłaszał wybrane przeze mnie serwery DNS. Z tego względu chciałbym wyłączyć DHCP w Funboksie. I z tym jest problem. Jeśli wyłączę serwer DHCP w panelu Funboksa, to to ustawienie jest skuteczne - ale tylko do następnego restartu modemu. Po każdym restarcie DHCP jest załączone (wg panelu administracyjnego) i serwer DHCP z Funboksa faktycznie odpowiada. To zachowanie zweryfikowałem za pomocą programu dhcp_probe [1].

 

Problemy pojawiły się po przywróceniu modemu do ustawień fabrycznych w okolicach 25 kwietnia. Obecna wersja firmware to SG10_sip-pl-7.0.14.17.

Ponowne przywrócenie do ustawień fabrycznych nie pomogło.

 

IP Funboksa to 192.168.1.2 (wiele urządzeń ma wpisaną tą  bramę domyślną, wolałbym tego nie zmieniać), IP Linksysa to 192.168.1.3.

 

Kiedyś korzystałem z tego forum jako @frodo , jednak obecnie nie mogę się zalogować na to konto a przywracanie hasła nie działa.

 

Pozdrawiam,

Frodo

 

[1] https://www.net.princeton.edu/software/dhcp_probe/

Zrzut ekranu z 2020-05-23 12-51-51.png

 

5 ODPOW. 5

Poziom 14, Tropiciel Przestworzy
  • 6
  • 8
  • 2

Funbox 2.0: DHCP sam się załącza po każdym restarcie

Problem ominąłem, przywracając starą konfigurację Funboksa z pliku. (Miałem jeszcze stare backupy konfiguracji.) Teraz DHCP jest skutecznie wyłączony.

 

Przyczyną problemów jest prawdopodobnie bug w Funboksie - jakby opcja wyłączenia DHCP nie była zapisywana w trwałej konfiguracji. Dlatego nie oznaczam wątku jako rozwiązanego.


Poziom 7, Zwiadowca Przestworzy
  • 1
  • 1
  • 0

Funbox 2.0: DHCP sam się załącza po każdym restarcie

Cześć,

 

mam ten sam problem jak Ty.

Czy wiesz może skąd można ściągnąć archiwalne konfiguracje pod funboxa 2.0?

 

Chyba, że możesz się podzielić swoim konfigiem to z chęcią bym zrobił downgrade na swoim urządzeniu.

 

Pozdrawiam,

Ł


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12784
  • 52607
  • 600

Funbox 2.0: DHCP sam się załącza po każdym restarcie

Cześć,

 

Samo to, że FB otrzymał adres 192.168.1.2 jest dziwne. Jako router winien mieć 1...Szkoda, że nie masz "zrzutu" tego dziwnego oprogramowania, bo można by było wgrać je do innego (dobrego)FB i sprawdzić o co chodzi


Poziom 14, Tropiciel Przestworzy
  • 6
  • 8
  • 2

Funbox 2.0: DHCP sam się załącza po każdym restarcie


@agat13napisał(-a)

Samo to, że FB otrzymał adres 192.168.1.2 jest dziwne. Jako router winien mieć 1...


Ruter / brama domyślna może mieć prawie dowolny adres IP, nie musi się on kończyć na "1". Specjalnie skonfigurowałem ruter, żeby miał adres IP 192.168.1.2. Można to po prostu zmienić w ustawieniach DHCP (i nie, nie ma to chyba związku z niemożliwością wyłączenia DHCP w FunBoksie). Chodzi o to, że większość złośliwych skryptów zakłada, że adres IP rutera kończy się na "1", zatem przy użyciu adresu IP z końcówką "2" wiele z nich przestałoby działać. (Swoją drogą, uważam rutery od Orange za bezpieczne. Tak jednak ustawiłem swoją sieć dawno, dawno temu i tak już zostało.)


@agat13napisał(-a)

Szkoda, że nie masz "zrzutu" tego dziwnego oprogramowania, bo można by było wgrać je do innego (dobrego)FB i sprawdzić o co chodzi


Nie jest to oprogramowanie (firmware urządzenia), tylko kopia zapasowa konfiguracji. Przed udostępnieniem zrzutu musiałbym pozmieniać hasła m.in. do połączenia DSL. Postaram się to zrobić, ale nie obiecuję, kiedy.


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18339
  • 52438
  • 702

Funbox 2.0: DHCP sam się załącza po każdym restarcie

Jeżeli jest w oprogramowaniu FunBox-a jest bug, to warto na czacie zrobić zgłoszenie dołączając informacjie z konfiguracją i screen-ami. Warto by technicy zweryfikowali i sprawdzili co się dzieje i jak ewentualnie usunąć usterkę.