Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

FunBox - zasilanie, zakres napięcia

ROZWIĄZANE

Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 8
  • 27
  • 0

FunBox - zasilanie, zakres napięcia

Hello

Info na tabliczce: 12V 2A.

Jaki ma FB zakres napięcia zasilania?
Czy można podłączyć jako zasilanie zasilacz buforowy z podtrzymaniem akumulatorowym, który ma do 13,8V? Np. taki do podtrzymania alarmów czy do kamer?

Ktoś wie?

Pozdrawiam serdeczie

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13517
  • 55273
  • 661

FunBox - zasilanie, zakres napięcia

@Maciej1969  zasilacz od FB ma napięcie bez obciążenia 12,2V. 

Myślałem, że więcej, ale sprawdziłem... 

To jedna strona.. Druga zaś to układ wejściowy, który ma zapewne zabezpieczenia, przeciw lekko wyższemu napięciu z zasilacza (skąd miałoby być zasilanie większe, skoro zasilaczach ma określone parametry?) i jego wpływ na resztę modułów urządzenia. 

Nie wiemy na ile te wyższe wartości będą miały przeczenie na wyższe napięcia podawane na inne elementy FB ( modem, switch, router i wifi) 

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

17 ODPOW. 17

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13517
  • 55273
  • 661

FunBox - zasilanie, zakres napięcia

@Maciej1969  żaden z modemów nie miał nigdy w specyfikacji zakresu zasilania, a zawsze precyzyjnie określone. 1,8V to niby nie jest dużo, ale ja bym nie ryzykował ze względu na stabilność pracy urządzenia...

No, chyba, że chcesz wymienić FB1 na FB2 w ramach reklamacji...


Poziom 21, Odkrywca Przestworzy
  • 288
  • 1074
  • 6

FunBox - zasilanie, zakres napięcia

Funbox'y to nie są w środku jak ZTE? Jeżeli tak to ZTE nie pyta takie rzeczy, jakie napięcie:)


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 8
  • 27
  • 0

FunBox - zasilanie, zakres napięcia

Dzięki Agat13. Podane jest 12V 2A żeby użyć takiego zasilacza czyli nie mniej niż 2A, ale na pewno!!!… jest określony zakres napięcia, przy którym FB gwarantuje stabilną pracę. Przecież nie przestanie działać gdy będzie np. 11,7V. Producent ‚for sure’ to wyspecyfikował, ale znaleźć to nie jest łatwo. Jeśli ktoś znajdzie to pls o info. Pozdrawiam Was 🙂


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18824
  • 53925
  • 740

FunBox - zasilanie, zakres napięcia

@Maciej1969 urządzenia samochodowe mają inną tolerancję napięcia zasilania, niż urządzenia samochodowe. Najprościej było by zmierzyć napięcie z oryginalnego zasilacza. Wtedy będzie dokładnie wiadomo.

 


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 8
  • 27
  • 0

FunBox - zasilanie, zakres napięcia

Dzięki za Twoje. Urządzenia samochodowe to inna ‚para kaloszy’ całkiem. Większość zasilaczy buforowych 12V do systemów alarmów domowych ma wielką wadę, moim zdaniem, bo po zaniku AC przełączają się bezp. na aku., czyli na ich wyjściu może być nawet ponad 13V! Prawdziwy bufor nie zmienia ustawionego napięcia przy przełączaniu źródeł (musi być jednak przetwornica, także lepsza w konsumpcji energii od zas. transformatorowych). Zasilacze oryginalne od FB 12V są stabilizowane więc mają ca 12V. Pytanie brzmi nadal: jaka jest max tolerancja napięcia wej. zasilania FB? Czy std aku. może być podłączony?


Poziom 42, Mistrz Międzygalaktyczny
  • 18824
  • 53925
  • 740

FunBox - zasilanie, zakres napięcia

@Maciej1969 to jeszcze trochę inaczej napiszę. Zależy przy jakim obciążeniu jest pomiar napięcia. Załóżmy, że podłączysz zasilacz 1A do FB. Że względu na pobór prądu, napięcie na takim zasilaczu będzie musiało być co najmniej 13 V bez obciążenia, bo z obciążeniem spadnie do pewnie 12 V. Inna sprawa, że taki zasilacz będzie się grzał, bo jest przeciążony.

Zasada jest taka, im większe obciążenie, tym większe napięcie w stanie jałowym (czyli bez obciążenia).

Jeżeli chodzi o tolerancję, to większość urządzeń bez problemu wytrzymuje + - 10% napięcia znamionowego, czyli FB powinien prawidłowo pracować w zakresie napięć od 10,8 V do 13,2 V. Zawęził bym jednak do + - 5%, czyli od 11,4 V do 12,6 V. Więcej bym nie dawał, szkoda elektroniki, która bez stabilizatora jest dość czuła na zbyt wysokie napięcie.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13517
  • 55273
  • 661

FunBox - zasilanie, zakres napięcia

@Maciej1969  zasilacz od FB ma napięcie bez obciążenia 12,2V. 

Myślałem, że więcej, ale sprawdziłem... 

To jedna strona.. Druga zaś to układ wejściowy, który ma zapewne zabezpieczenia, przeciw lekko wyższemu napięciu z zasilacza (skąd miałoby być zasilanie większe, skoro zasilaczach ma określone parametry?) i jego wpływ na resztę modułów urządzenia. 

Nie wiemy na ile te wyższe wartości będą miały przeczenie na wyższe napięcia podawane na inne elementy FB ( modem, switch, router i wifi) 


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 8
  • 27
  • 0

FunBox - zasilanie, zakres napięcia

@ketrasaArtur Dzięki za Twoje. Opisując spadek aż ca 1V, z 13V na jałowym biegu, do 12V pod obc. to by znaczyło, że zasilacz w ogóle nie byłby stabilizowany! A chyba oryginalny od FB jest przecież.


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 8
  • 27
  • 0

FunBox - zasilanie, zakres napięcia

Ja także zmierzyłem u siebie: na jałowym biegu 12,28V, a gdy FB podłączony 12,14V. Stabilizacja ok. Miernik: Fluke 177.

Być może ten zasilacz spełni to co potrzeba:

https://allegro.pl/oferta/zasilacz-buforowy-150w-pmu-13v155wcca-12-14v-11a-13137826360
Sprzedawca zapewnił mnie chwilę temu, że ustawione 12V będzie nawet po zaniku AC czyli na std aku. Ja w to nie wierzę i jutro ma zmierzyć celem zażegnania różnicy zdań 🙂

Ciekawe jakim cudem urządzenie to zniweluje np. 1V napięcia z aku. do 12V przy prądzie nominalnym. Moim zdaniem po zaniku AC napięcie na wyjściu będzie równe Uakumulatora, czyli np. 13V.

Nadal nie wiadomo czy FB wytrzyma na czas braku sieci AC! 😞 Tak samo jak sądzę może być lekko przydużo! 😉 Zdam relację gdy temat zgłębie ostatecznie. Pozdrawiam serdecznie 🙂