Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

Fubox 3 IPv6 problemy z NAT i DMZ


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 4
  • 10
  • 0

Fubox 3 IPv6 problemy z NAT i DMZ


Cześć,


Posiadam usługę Orange Światłowód i Funbox. Po aktualizacji Funboxa, która odbyła się 10 maja (bez mojej wiedzy), urządzenie przeszło na połączenie IPv6 tym samym dezaktywując tryb DMZ i powodując błędy w konfiguracji NAT. Dotychczasowe reguły pojawiły się jako błędne a dodanie nowych skutkowało odmową: "port lub adres spoza zakresu". Miła Pani na infolinii załamała ręce i stwierdziła "ma Pan internet? No to z naszej strony jest ok i to nie nasza wina, że coś nie działa, a z konfiguracją musi pan radzić sobie sam". Po długim i frustrującym poszukiwaniu udało mi się znaleźć w zakładce "połączenie z Internetem" Funbox'a opcję "Wymuś połączenie IPv4".


Moje pytanie: czemu tak ważna zmiana jak przejście na IPv6 odbywa się bez poinformowania o tym klienta oraz przygotowania zarówno oprogramowania jak i infolinii na potencjalne problemy? I który dowcipniś wymyślił nazwę FUNbox?

 

_______________

Post edytowany - Rafał

8 ODPOW. 8

Poziom 38, Pomocnik Międzygalaktyczny
  • 7197
  • 29460
  • 270

Fubox 3 IPv6 problemy z NAT i DMZ

@Syrzyk  aktualizacje routerów czy dekoderów przeprowadzane są automatycznie, dziwna jest jednak ta rzecz że po aktualizacji funbox przeszedł na IPv6, gdyż ustawienie fabryczne to IPv4 poza tym router pamięta ustawienia i po aktualizacji powinien do nich powrócić (chyba że został zresetowany do fabryki) ewidentnie musiał być jakiś bug w nowym sofcie.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12928
  • 53121
  • 616

Fubox 3 IPv6 problemy z NAT i DMZ

@Syrzyk trudno mi powiedzieć czego dotyczyła aktualizacja , ale po upgrade softu wszystkie ustawienia powinny być zachowane. Pierwsze wytłumaczenie jakie przychodzi mi do głowy to to, że ten upgrade dotyczył właśnie tego zakresu informacji i ustawień, które miałeś jako autorskie, a ich parametry były w konflikcie z nowym softem. Drugie to to, że zapewne jakiś procent zmiany nie wychodzi i po prostu się wiesza w trakcie ( z różnych powodów) , co skutkuje przywróceniem do fabryki...


Poziom 29, Znawca Przestworzy
  • 1590
  • 7940
  • 61

Fubox 3 IPv6 problemy z NAT i DMZ

@agat13Samo przełączenie na IPv6 powoduje opisane zmiany. Lepiej przed tym zrobić kopię ustawień, ponieważ FB nie potrafi przywrócić tych samych ustawień NAT po powrocie na IPv4.

@SyrzykDo jakiej wersji oprogramowania miałeś aktualizację?


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 4
  • 10
  • 0

Fubox 3 IPv6 problemy z NAT i DMZ

@Samotnick SG30_sip-pl-03.17.08.17

 

Te ustawienia które nie były w konflikcie po powrocie do IPv4 pozostały, reszta nie pozostała bo pokasowałem je i próbowałem wprowadzać na nowo. Błache SFTP z przekierowaniem na 22 porcie było oprotestowane.


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12928
  • 53121
  • 616

Fubox 3 IPv6 problemy z NAT i DMZ

@Syrzyk według mnie tylko ponowny reset i ponowna konfiguracja, to podstawa. Początek


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12928
  • 53121
  • 616

Fubox 3 IPv6 problemy z NAT i DMZ

@SyrzykCzyli powrót do IPv4 porządkuje te przekierowania wykonane przed upgrade'm? Na ile te z IPv6  są w konflikcie z tymi z 4-ki? Mógłbyś sprecyzować i powiedzieć, że obecnie po tej zmianie na 4 pracuje ok?


Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 4
  • 10
  • 0

Fubox 3 IPv6 problemy z NAT i DMZ

@agat13 Tak, po wymuszeniu IPv4 funkcjonalność wraca do normy. Przy połączeniu IPv6 przekierowania NATa zmieniają się - port wewnętrzny pozostaje prawidłowy, port zewnętrzny zmieniany jest na kompletnie inny numer, oraz oznaczany jest na czerwono tak jak na zrzucie @tosiabunio w innym wątku:

 

https://nasz.orange.pl/t5/Modemy-i-routery/Problem-z-przekierowaniami/m-p/266536

 

Nie wszystkie reguły są odrzucane przy IPv6 - z tymi np. nie było problemu:

NAT FB3.JPG

 

Nie mogę jednoznacznie stwierdzić czy "porządkuje" te "błędne" bo zdążyłem je usunąć zanim znalazłem rozwiązanie. Jak będę miał mniej ruchu na serwerze to spróbuję pomajstrować i dam znać.

 

 


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12928
  • 53121
  • 616

Fubox 3 IPv6 problemy z NAT i DMZ

@SyrzykPodpytam: udało się zerknąć?