Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

FUNBOX 6 - jak jest z jego stabilnością? Jak sobie radzi z wieloma urządzeniami?


Poziom 19, Odkrywca Przestworzy
  • 107
  • 367
  • 1

FUNBOX 6 - jak jest z jego stabilnością? Jak sobie radzi z wieloma urządzeniami?

Chciałem się Was zapytać jak wygląda sprawa w kwestii stabilności działania po dłuższym czasie użytkowania? Jak router sobie radzi np. z 10-20 urządzeniami? Jak wypada względem zasięgu z innymi routerami (np. Archerami od TP-Linka)? Z góry dziękuje za wszelkie opinie 😉

 

 

_________________

*Post wydzielony z tematu "FUNBOX 6" - moderator Wojciech.

27 ODPOW. 27

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13072
  • 53641
  • 625

FUNBOX 6 - jak jest z jego stabilnością? Jak sobie radzi z wieloma urządzeniami?

@shevchenko_1987 To jest tylko sprzęt. Sam wiesz, że jeden działa latami, a inny z pudełka ma problemy. Wszystko zależy czego oczekujesz od routera. FB to modem dla Kowalskiego, więc nie ma wielu opcji programowych. Routery Tp-linka, D-linka, Mikrotika, Drayteka mają zapewne dużo więcej opcji i użytecznych funkcji... W to nie wątpię (sam pracuję na Tp-linku), ale...

Router FB przewidziany jest do użytku domowego, więc nie ma się co spodziewać rozbudowanego menu. Podstawowe opcje są ujęte w specyfikacji. Orange Funbox 6 | Orange Polska

Ma jednak wiele zalet: automatyczna konfiguracja usługi, dość dobre wifi (choć na wbudowanych antenach) i SMART jako system wspomagający użytkownika. Ważne, że ten nadajnik współpracuje ściśle ze SWB, czyli Access Pointem lub Range Extenderem ( w zależności od połączenia z routerem) również do wynajęcia u operatora... Dla ludzi niewymagających, opcja idealna-stawiasz i masz..

Co do wydajności to trudno ocenić, bo jednak to zależy również od usługi. Przy FTTH jest zdecydowanie "więcej" internetu do podziału i dlatego poszczególne urządzenia wpięte do LAN-u nie powinny mieć problemu. Co do wifi, to jakość pracujących urządzeń zależy od otoczenia i ich parametrów, ale nie słyszałem, żeby nawet kilkanaście miało jakieś problemy, prócz zasięgowych...

Zdaję sobie sprawę, że to "tylko" podstawowy router i to wiemy jakiej produkcji, ale ogólnie dostępny i wymienialny w przypadku kłopotów


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2082
  • 11723
  • 52

FUNBOX 6 - jak jest z jego stabilnością? Jak sobie radzi z wieloma urządzeniami?

FunBox 6 to router z średniej półki i jakto sprzęt operatorów, okrojony funkcjonalnie, skrojony pod usługi Orange, jeśli masz większe wymagania, to trzeba kupić coś lepszego w sklepienie, jeśli iptv chcesz używać to trzeba załatwić ONT, ja doradzam FB6 używać bo bezproblemowa obsługa 😎


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 165
  • 510
  • 2

FUNBOX 6 - jak jest z jego stabilnością? Jak sobie radzi z wieloma urządzeniami?

Jeżeli chodzi o mnie, FB 6 sprawdza się super gdy chodzi o obsługę kablową. WiFi, jeżeli masz małe mieszkanie, też będzie w porządku. Przy większych mieszkaniach, nie radzi sobie najlepiej. WiFi6 w pokoju w którym stoi FunBox, osiąga prędkość na 5ghz na poziomie 750 około. Wystarczy przejść dwie ściany dalej, żeby prędkość drastycznie spadła, do nawet 10-20mbs. Myślę, że brak zewnętrznych anten robi swoje. 


Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 13072
  • 53641
  • 625

FUNBOX 6 - jak jest z jego stabilnością? Jak sobie radzi z wieloma urządzeniami?

@mihawooo podpowiem: tak właśnie działa SMART. Po wyjściu z zasięgu 5GHz i przy połączonych sieciach wifi 2,4 i 5GHz następuje automatyczne przełączenie na 2,4 a co za tym idzie, zmniejszenie prędkości do max 50-60Mb/sek (odpowiednie dla 2,4). SMART działa na właśnie takiej zasadzie zachowania łączności kosztem prędkości...stąd taki drastyczny spadek. Dodam, że SMART próbkuje i analizuje (zgodnie z tym, co mówili eksperci) najlepsze możliwe połączenie (łącznie z tłumieniem sygnału i zakłóceniami) i takie przełączenie wynika z algorytmu działania tej opcji routera oraz analizy innych sieci w otoczeniu (zakłócenia)


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2082
  • 11723
  • 52

FUNBOX 6 - jak jest z jego stabilnością? Jak sobie radzi z wieloma urządzeniami?

@mihawooo słabe osiągi masz na AX (wi-fi 6), Ja na AC uzyskuję stabilne 600Mb/s na parterze (karta sieciowa wi-fi zestawia się na 866Mb/s), ale to domek jednorodzinny i ściany z cegły 😉

Często nie jest winą wbudowana antena w router, kiepska antena w urządzeniu i karta sieciowa już tak, ba sporo osób narzeka na FB6, jednak mieszka w bloku i kilkanaście sieci nachodzi się, wtedy jest kiepsko.


Poziom 20, Odkrywca Przestworzy
  • 165
  • 510
  • 2

FUNBOX 6 - jak jest z jego stabilnością? Jak sobie radzi z wieloma urządzeniami?

Mam dwie osobne sieci. 2.4 oraz 5. Mój dom to tez jest bunkier dla sieci wifi, jednak robiąc porównanie między FB6 a jakimś Archerem TP-Linka, TPL wygrywa zdecydowanie zasięgiem i prędkością gdy oddalimy się od routera. Przynajmniej w moich warunkach domowych 


Poziom 26, Entuzjasta Przestworzy
  • 2088
  • 7670
  • 31

FUNBOX 6 - jak jest z jego stabilnością? Jak sobie radzi z wieloma urządzeniami?

no bo FB jest dobry na mieszkanko w bloku ze ściankami z gipsu.


Poziom 28, Znawca Przestworzy
  • 2082
  • 11723
  • 52

FUNBOX 6 - jak jest z jego stabilnością? Jak sobie radzi z wieloma urządzeniami?

To byś się zdziwił jak FB ładnie śmiecą w bloku, 2 kondygnacje zasięgu mają, bez problemu Laptop wyłapuje sieci, telefon ma z tym lekki problem, 2,4GHz dobrze sieje w bloku, nawet domek z grubymi ścianami nie jest problemem, wcześniej pisałem, trzeba mieć dobrą kartę wi-fi w komputerze i antenę, jak to lipne to i router za 2k zł będzie za słaby, trzeba będzie wzmacniacze wi-fi wstawić w sieć lokalną.

 


Poziom 26, Entuzjasta Przestworzy
  • 2088
  • 7670
  • 31

FUNBOX 6 - jak jest z jego stabilnością? Jak sobie radzi z wieloma urządzeniami?

no właśnie, w bloku.