Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

FB + ONT + SWITCH

ROZWIĄZANE

Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 2
  • 8
  • 0

FB + ONT + SWITCH

Mam podobny problem: FB + ONT + SWITCH

Światłowód ma być doprowadzony do skrzynki w garażu, od skrzynki wyprowadzone przewody LAN po jednym do każdego pokoju. W salonie chciałbym podłączyć dekoder, tv oraz Xbox.

Czy poniższe rozwiązanie będzie działać:

1. ONT->Switch gbit 4 porty->
- do jednego portu switcha skrętka z salonu i tam funbox6 (do funbox6 podpięty dekoder Xbox i tv każdy do oddzielnego portu)

- do drugiego portu switcha podłączony router np Tplink -> do tego routera switch gbit 16 portów-> pozostałe skretki do reszty pokojów
Nie mam możliwości powrotu z salonu od Funbox6 dlatego taka kombinacja z drugim routerem. 
Najbardziej zastanawia mnie czy rozdzielenie switchem sygnału z ONT nie wpłynie na problem w działaniu Dekodera. 
Ewentualnie może jest inne rozwiązanie w mojej sytuacji?

 

___________

* Wpis wydzielony jako nowy temat - FB + ONT + SWITCH - moderator Bartłomiej

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Rozwiązanie:

Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5375
  • 21543
  • 173

FB + ONT + SWITCH

@drypek88 

Zdecydowanie tak. Wszystko powinno śmigać. Oczywiście zasięgi i wygoda korzystania z WiFi będzie zależała od AP i ich konfiguracji, ale jeśli WiFi nie jest krytycznie ważne to powinno wystarczyć. Problem polega tu na tym, że każdy AP może mieć "własną" WiFi i na stykach zasięgów urządzenia mogą głupieć. Czy da się te planowane AP skonfigurować w jedną sieć WiFi to zależy od konkretnych modeli. Naturalnie rozwiązania typu mesh się tu by narzucały (gdyby to miało być jednak krytycznie ważne), ale trzeba by jeszcze rozważyć stosunek funkcjonalności do ceny.

Tak czy owak, żaden FB i tak wielopiętrowego domu sam nie obsłuży więc to co planujesz teraz jest sensowne. U mnie jest jeden AP na piętrze i sięga zarówno na strych jak i na parter. Szału nie ma, ale jak dla mnie wystarcza. No i w ubikacji na parterze praktycznie nie ma już zasięgu. Ale na to akurat nikt nie narzekał.

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

4 ODPOW. 4

Poziom 41, Sternik Międzygalaktyczny
  • 12784
  • 52608
  • 601

FB + ONT + SWITCH

@Nie. Pomiędzy ONT, a modemem Nie powinno być żadnego  switcha. 2x Nie, bo to modem jest źródłem dhcp dla kolejnych urządzeń i urządzeniem nadrzędnym. Dodatkowy router, nawet jakbyś wpisał do niego login i hasło neo po prostu nie zadziała, bo tylko 1 urządzenie może mieć login i hasło do neo i być bramą dla podsieci 


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5375
  • 21543
  • 173

FB + ONT + SWITCH

@drypek88 

Problem masz faktycznie podobny. I odpowiedź ta sama: nie da się tak zrobić. Rozprowadź sieć podłączając wszystko za FB. Samego FB zostaw w garażu i wyłącz mu WiFi. Kup porządny AP i nim rozprowadź WiFi w domu. Proste, nie wymaga zmian okablowania i zadziała na pewno. Sam mam podobnie skonfigurowany LAN i zero problemów. Pewnie "lepiej" by było mieś osobny kabelek od FB do dekodera, ale nie jest to absolutnie konieczne.


Poziom 11, Tropiciel Przestworzy
  • 2
  • 8
  • 0

FB + ONT + SWITCH

W takim razie zostawiam FB ( z wyłączonym wifi) w garażu podłączony bezpośrednio pod światłowód. Pierwszy port FB połączę z dekoderem w salonie (bezpośrednio nie będzie się gryzło), drugi port FB podłączę do AP na parterze, trzeci do AP na piętrze a czwarty do switcha i do niego podepnę pozostałe przewody z reszty pokoi.

Cały dom będzie w zasięgu wifi dzięki 2xAP, dekoder podpięty bezpośrednio przewodem i możliwość podłączenia w pozostałych pokojach urządzeń przewodowo w razie potrzeby.

Czy to będzie optymalne rozwiązanie?

 


Poziom 36, Nawigator Galaktyczny
  • 5375
  • 21543
  • 173

FB + ONT + SWITCH

@drypek88 

Zdecydowanie tak. Wszystko powinno śmigać. Oczywiście zasięgi i wygoda korzystania z WiFi będzie zależała od AP i ich konfiguracji, ale jeśli WiFi nie jest krytycznie ważne to powinno wystarczyć. Problem polega tu na tym, że każdy AP może mieć "własną" WiFi i na stykach zasięgów urządzenia mogą głupieć. Czy da się te planowane AP skonfigurować w jedną sieć WiFi to zależy od konkretnych modeli. Naturalnie rozwiązania typu mesh się tu by narzucały (gdyby to miało być jednak krytycznie ważne), ale trzeba by jeszcze rozważyć stosunek funkcjonalności do ceny.

Tak czy owak, żaden FB i tak wielopiętrowego domu sam nie obsłuży więc to co planujesz teraz jest sensowne. U mnie jest jeden AP na piętrze i sięga zarówno na strych jak i na parter. Szału nie ma, ale jak dla mnie wystarcza. No i w ubikacji na parterze praktycznie nie ma już zasięgu. Ale na to akurat nikt nie narzekał.