Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.
Nie można wyświetlić tego widżeta.

ASUS RT-AC87U - konfiguracja pod Światłowód

ROZWIĄZANE

Poziom 10, Zwiadowca Przestworzy
  • 14
  • 5
  • 0

ASUS RT-AC87U - konfiguracja pod Światłowód

Nie w Orang Expert parcuja ludzie co sie znaja (ale ) mam ten router i tylko internet bedzie chodzic na w/w urzadzeniu jezeli chodzi o telewizje to ni chu, chu. przerabialem to 1000 razy w/w router czyli rt-ac87u nie posiada konfiguracji Vlana zeby dwa pakiety chodzily.Te rozwiazanie jest dobre dla odob ktore maja tylko swiatelko  Orange jezeli chcesz miec dwie opcje zostaje zakupienie Netgear D-7000 bądz zmiena softu w Asusie Pozdro 


Poziom 8, Zwiadowca Przestworzy
  • 1
  • 6
  • 0

ASUS RT-AC87U - konfiguracja pod Światłowód

Witam wszystkich oświeconych (oczywiście światłowodem) z Orange.

Ponieważ ostatnio mój funbox 2.0 zaczął mieć zwiechy typu śmierć totalna (nie było żadnej możliwości kontaktu z ruterem) zacząłem szukać rozwiązania. Choć podejrzewałem problem z oprogramowaniem (zachowanie typowe dla wycieku pamięci... choć wtedy powinien zadziałać watchdog, więc mimo wszystko dziwne) to niestety jedyne co mogłem zrobić to wymienić funboxa na inny model, bo nie znalazłem możliwości zgłoszenia problemu w formie pisemnej. Niestety nie pomogło i to. Dla zainteresowanych podaję wersję oprogramowania, która u mnie regularnie zaliczała śmierć:

wersja firmware: SoftAtHome SG10_sip-pl-6.2.19.17

wersja oprogramowania Orange: FunBox2 step6

Korzystam z usług dynamicznego DNSa oraz przekierowania portów.

 

Wróciłem więc do rozwiązań na bazie własnego rutera. Wcześniej korzystałem z Asusa RT-AC66U, ale niestety po przesiadce na światło potrzebne było tagowanie VLAN, którego nie miał ten model, a funbox 2.0 działał bardzo dobrze, więc przy tym zostałem.

 

Z uwagi na przywiązanie do interfejsu ruterów Asusa szukałem czegoś od tej firmy, a jednocześnie nieco nowocześniejszego. I wybór padł na RT-AC87U, który w zakładce LAN-IPTV ma możliwość ustawienia tagowania VLAN dla internetu (VID=35, PRIO=0).

Konfiguracja przebiegła dość sprawnie i bez większych problemów szybko net popłynął po mieszkaniu. Oczywiście kolejny etap to testy. Używałem głównie popularnego speedtest.net/pl. Z wcześniejszych testów wiem, że pełną prędkość można uzyskać to serwerów orange'a, więc wybrałem orange-katowice.

Jeśli chodzi o prędkości na wifi, to zwiększyła się ona vs funbox 2.0 o ok. 40Mbit/s (mam łącze 600Mbit/s) o około 190Mbit/s do 230Mbit/s. Natomiast jeśli chodzi o połączenie po kabelku, to niestety rozczarowanie (obwiałem się tego na bazie wpisów w necie) maksymalnie dochodziłem do 370Mbit/s. Aby nie było wątpliwości, że to problem mojego PC wpiąłem ponownie funboxa i... leci pełne 600Mbit/s (jeśli macie problemy na funboxie z maksymalną prędkością musicie pokombinować z ustawieniami karty sieciowej w PC). Znowu wieczór z internetem, bo trzeba było podjąć decyzję: odsyłać, czy przełknąć... ale spóbowałem jeszcze jednej opcji, która dawała szansę: przesiadka na lekko zmodyfikowany soft zwany AsusWRT-Merlin.

 

Napiszę krótko: pełen sukces. Ruter wyciąga maksymalne 600Mbit/s. Polecam go wszystkim, którzy z różnych względów nie chcą pozostać przy funboxie. Oczywiście pamiętajcie, że ja mam konfigurację z osobnym ONT + funbox 2.0. Jeśli ktoś ma funbox 3.0 to ONT ma wbudowane i tutaj zastąpienie funboxa nie jest proste (trzeba jakoś uprosić orange'a o osobne ONT).

Najważniejsze parametry, aby odpalić światłowód na RT-AC87U:

   WAN-->Połączenie Internetowe:

      Typ połączenia: PPPoE

      Użytkownik PPP: to co na umowie z orangem

      Hasło: to jakie zostało ustalone na początku. ewentualnie można zresetować/ustawić (przez internet)

      MTU i MRU ustawione na 1492

      Włącz połączenie VPN + DHCP: u mnie wyłączone

      Adres MAC: pusty (podobno mogą być problemy jeśli tam coś będzie

   LAN --> IPTV:

      Wybierz profil ISP: Ustaw. ręcznie

      Internet status: VID na 35, PRIO na 0 (innych nie ruszałem, bo nie używam telefonu i IPTV)

 

To tyle. Pozdrawiam!


Poziom 9, Zwiadowca Przestworzy
  • 2
  • 10
  • 0

ASUS RT-AC87U - konfiguracja pod Światłowód

@simon_ttpnapisał(-a)

 

Najważniejsze parametry, aby odpalić światłowód na RT-AC87U:

   WAN-->Połączenie Internetowe:

      Typ połączenia: PPPoE

      Użytkownik PPP: to co na umowie z orangem

      Hasło: to jakie zostało ustalone na początku. ewentualnie można zresetować/ustawić (przez internet)

      MTU i MRU ustawione na 1492

      Włącz połączenie VPN + DHCP: u mnie wyłączone

      Adres MAC: pusty (podobno mogą być problemy jeśli tam coś będzie

   LAN --> IPTV:

      Wybierz profil ISP: Ustaw. ręcznie

      Internet status: VID na 35, PRIO na 0 (innych nie ruszałem, bo nie używam telefonu i IPTV)

@simon_ttp - Dzięki za pomoc.

 

U mnie zadzałało dopiero po uzupełnieniu twoich ustawień o poniższe ustawienia:

WAN--->Dual WAN:

Dostępny Dual WAN: ON

Główna sieć WAN: WAN

Pomocnicza sieć WAN: Ethernet LANLAN Port (u mnie) 2

Tryb Dual WAN: Przełączanie awaryjne  ,Zezwól na przełączanie łącza: zaznaczone (TAK)

 

Przewód siecowy(skrętka) od konwertera  do routera ma być podłączony w gniazdo routera WAN ,komputer mam podłączony do gniazda nr3 routera .

 

Ważne. Po skonfigurowaniu routera należy wyłączyć i właczyć cały układ tzn.skrzyneczkę Orange (konwerter sygnału świetlnego na elektryczny- zdaję się ,że nazywa się GPON) oraz router.

Dopiero po wykonaniu tych dodatkowych czynności zadziałało .

 

 

Pozdrawiam.

Proszę, jeśli komuś przyda się rada, podnieś łapkę.



Poziom 9, Zwiadowca Przestworzy
  • 2
  • 10
  • 0

ASUS RT-AC87U - konfiguracja pod Światłowód

Kompletne ustawienia routera ASUS RT-AC87U pod światłowód tutaj:

https://nasz.orange.pl/t5/Modemy-i-routery/ASUS-RT-AC87U-konfiguracja-pod-%C5%9Awiat%C5%82ow%C3%B3d/...

 


Zespół Nasz Orange
  • 2831
  • 10854
  • 150

ASUS RT-AC87U - konfiguracja pod Światłowód

@simon_ttp, @mundi

super, że podzieliliście się z innymi tym info 🙂


Poziom 13, Tropiciel Przestworzy
  • 35
  • 43
  • 0

ASUS RT-AC87U - konfiguracja pod Światłowód

Czy na tym routerze opcja 300/30 Mbps wyciąga swoje prędkości i czy działa IPv6? Interesuje mnie tylko internet.

 

Rozważam tą opcję, bo Funbox 2.0 przy IPv6 zmienia porty przekierowane na NAT dla IPv4. Nie chcę rezygnować z IPv6, a z nim też są jaja. Nie da się na nim wyłączyć filtrowania ICMP dla IPv6. Na Funbox 3.0 się da, ale tam znowu software po kilku godzinach usuwa /ipv6 z loginu.

 

Dlatego dziękuję, chcę kupić własny router. Tylko proszę o pomoc jaki model wybrać?


Poziom 7, Zwiadowca Przestworzy
  • 1
  • 1
  • 0

ASUS RT-AC87U - konfiguracja pod Światłowód


@simon_ttpnapisał(-a)

Napiszę krótko: pełen sukces. Ruter wyciąga maksymalne 600Mbit/s. Polecam go wszystkim, którzy z różnych względów nie chcą pozostać przy funboxie. Oczywiście pamiętajcie, że ja mam konfigurację z osobnym ONT + funbox 2.0. Jeśli ktoś ma funbox 3.0 to ONT ma wbudowane i tutaj zastąpienie funboxa nie jest proste (trzeba jakoś uprosić orange'a o osobne ONT).

Najważniejsze parametry, aby odpalić światłowód na RT-AC87U:

   WAN-->Połączenie Internetowe:

      Typ połączenia: PPPoE

      Użytkownik PPP: to co na umowie z orangem

      Hasło: to jakie zostało ustalone na początku. ewentualnie można zresetować/ustawić (przez internet)

      MTU i MRU ustawione na 1492

      Włącz połączenie VPN + DHCP: u mnie wyłączone

      Adres MAC: pusty (podobno mogą być problemy jeśli tam coś będzie

   LAN --> IPTV:

      Wybierz profil ISP: Ustaw. ręcznie

      Internet status: VID na 35, PRIO na 0 (innych nie ruszałem, bo nie używam telefonu i IPTV)

 

To tyle. Pozdrawiam!


Gratuluję sukcesu. W zasadzie mam podobną konfugurację - wprawdzie dali mi FB3 ale powiedziałem że ma być ONT osobno i mam ONT osobno. Na FB3 wyciągam pełną prędkość łącza, tak do 950 Mb/s. A na Asusie - w porywach 180 Mb/s. Poza ustawieniami WAN jak u ciebie mam jeszcze włączony DualWAN z LTE jako zapasem. Przeczytałem internety, próbowałem różnych ustawień - nic. Napisałem do serwisu Asusa - czekam na odpowiedź. W internetach piszą o problemach z szybkością na Asusie, ale typu 400 na łączu 600 a nie jak u mnie 180 na łączu 1000 Mb/s... Chyba będę musiał jednak używać FB3, chociażby w charakterze modemu, ale to trochę traci sens.  Ktoś ma jakiś pomysł?


Poziom 17, Badacz Przestworzy
  • 6
  • 10
  • 1

ASUS RT-AC87U - konfiguracja pod Światłowód

@Proktoexplorer przed chwilą rozwiązałem ten problem na swoim AC86U. Wystarczyło włączyć IPv6.


IMG_20210113_022457.jpg